Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη επαγγέλματος και απαλλαγή από ΦΠΑ


Recommended Posts

Για εμένα υπάρχει πρόβλημα στην μία ημερα.

Όταν υπογράψεις την ανάληψη εννοείται ότι έχεις τις προϋποθέσεις.

Άνευ έναρξης ΔΕΝ τις έχεις.

 

Δεν είσαι επαγγελματίας. Πως αναλαμβανεις μία δουλειά χωρίς να έχεις κάνει έναρξη;

 

Το ότι έχεις τα επαγγελματικά προσόντα δεν σημαίνει ότι έχεις και τα "λογιστικά".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε σημερινή επίσκεψη σε 2 ΔΟΥ με ενημέρωσαν οτι υπάρχει 10ήμερη προθεσμία από την υπογραφή της σύμβασης, δεν ρώτησα από που προκύπτει καθώς η δουλειά μας έγινε.. 

Link to comment
Share on other sites

Σε σημερινή επίσκεψη σε 2 ΔΟΥ με ενημέρωσαν οτι υπάρχει 10ήμερη προθεσμία από την υπογραφή της σύμβασης, δεν ρώτησα από που προκύπτει καθώς η δουλειά μας έγινε.. 

 

Είναι η γενική προθεσμία για την υποβολή δηλώσεων στο μητρώο της ΔΟΥ , σύμφωνα με το ν 4174/2013 , άρθρο 10.

Link to comment
Share on other sites

Προς κάθε ενδιαφερόμενο που έχει σύμβαση έργου με Δημόσιο κλπ : 

 

ΠΟΛ 1057/2016

 

1. Απαλλάσσονται, από το φορολογικό έτος 2016 και μετά, από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης στοιχείων, τα φυσικά πρόσωπα, τα οποία, βάσει σύμβασης μίσθωσης έργου, παρέχουν υπηρεσίες προς το Δημόσιο ή τα ΝΠΔΔ, εφόσον η αμοιβή που λαμβάνουν, δεν υπάγεται στο Φόρο Προστιθέμενης Αξίας, σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 3 του ν. 2859/2000 (ΦΕΚ 248 Α’) και δεν ασκούν άλλη επιχειρηματική δραστηριότητα.

Ν2589/2000 αρ3 παρ 1

 

Δε θεωρείται ότι ασκούν οικονομική δραστηριότητα κατά τρόπο ανεξάρτητο οι μισθωτοί και λοιπά φυσικά πρόσωπα, τα οποία συνδέονται με τον εργοδότη τους με σύμβαση εργασίας ή με οποιαδήποτε άλλη νομική σχέση που δημιουργεί δεσμούς εξάρτησης, όσον αφορά τους όρους εργασίας ή την αμοιβή και συνεπάγεται την ευθύνη του εργοδότη.

 

Με αυτά τα δύο ζητάτε στο Μητρώο απαλλαγή από βιβλία και ΦΠΑ. Θέλει πολύ πίεση γιατί είναι πρόσφατη η ΠΟΛ και δε την έχουν χρησιμοποιήσει αρκετά. Εμένα μου έλεγαν να πάρω (η σύζυγος δηλαδή) απαλλαγή από ΦΠΑ για τη συγκεκριμένη σύμβαση και μόνο, και να μη τηρώ βιβλία!!!!!! Και πως θα κάνω μηδενική ΦΠΑ χωρίς να έχω βιβλία;;; Το στήριζαν οτι ένας πχ οικονομολόγος μπορεί να κόβει και σε τρίτους τιμολόγια και που θα το ξέρουν αυτοί κλπ κλπ. 

 

Αν έχετε πρόβλημα καλέστε την Κα Καρύδη στο 210-3638389 η οποία με βοήθησε πάρα πολύ τηλεφωνικά και έδωσε λύση στο πρόβλημα με τη ΔΟΥ (Θεσσαλονίκης) . 

 

Ερώτηση: Καθώς πήραμε απαλλαγή από τήρηση βιβλίων και έκδοση στοιχείων, πως πληρωνόμαστε από το δημόσιο; Θα μας δώσουν απόδειξη δαπανών; 

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι.

Απόδειξη δαπανών με εκδότη τον φορέα όπως προέβλεπε παλιά το άρθρο 15 του ΚΒΣ.

Αλλά ας μας πει και ο Σωτήρης.

Link to comment
Share on other sites

Προς κάθε ενδιαφερόμενο που έχει σύμβαση έργου με Δημόσιο κλπ : 

 

ΠΟΛ 1057/2016

 

1. Απαλλάσσονται, από το φορολογικό έτος 2016 και μετά, από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης στοιχείων, τα φυσικά πρόσωπα, τα οποία, βάσει σύμβασης μίσθωσης έργου, παρέχουν υπηρεσίες προς το Δημόσιο ή τα ΝΠΔΔ, εφόσον η αμοιβή που λαμβάνουν, δεν υπάγεται στο Φόρο Προστιθέμενης Αξίας, σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 3 του ν. 2859/2000 (ΦΕΚ 248 Α’) και δεν ασκούν άλλη επιχειρηματική δραστηριότητα.

 

Ν2589/2000 αρ3 παρ 1

 

Δε θεωρείται ότι ασκούν οικονομική δραστηριότητα κατά τρόπο ανεξάρτητο οι μισθωτοί και λοιπά φυσικά πρόσωπα, τα οποία συνδέονται με τον εργοδότη τους με σύμβαση εργασίας ή με οποιαδήποτε άλλη νομική σχέση που δημιουργεί δεσμούς εξάρτησης, όσον αφορά τους όρους εργασίας ή την αμοιβή και συνεπάγεται την ευθύνη του εργοδότη.

 

Με αυτά τα δύο ζητάτε στο Μητρώο απαλλαγή από βιβλία και ΦΠΑ. Θέλει πολύ πίεση γιατί είναι πρόσφατη η ΠΟΛ και δε την έχουν χρησιμοποιήσει αρκετά. Εμένα μου έλεγαν να πάρω (η σύζυγος δηλαδή) απαλλαγή από ΦΠΑ για τη συγκεκριμένη σύμβαση και μόνο, και να μη τηρώ βιβλία!!!!!! Και πως θα κάνω μηδενική ΦΠΑ χωρίς να έχω βιβλία;;; Το στήριζαν οτι ένας πχ οικονομολόγος μπορεί να κόβει και σε τρίτους τιμολόγια και που θα το ξέρουν αυτοί κλπ κλπ. 

 

Αν έχετε πρόβλημα καλέστε την Κα Καρύδη στο 210-3638389 η οποία με βοήθησε πάρα πολύ τηλεφωνικά και έδωσε λύση στο πρόβλημα με τη ΔΟΥ (Θεσσαλονίκης) . 

 

Ερώτηση: Καθώς πήραμε απαλλαγή από τήρηση βιβλίων και έκδοση στοιχείων, πως πληρωνόμαστε από το δημόσιο; Θα μας δώσουν απόδειξη δαπανών; 

 

Η κ. Καρύδα είναι στη διεύθυνση ΦΠΑ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΑ ΕΔΩΣΕ ΛΥΣΗ στην απαλλαγη από τον ΦΠΑ . Η απαλλακτική , για τον ΦΠΑ , διάταξη είναι παλαιά και γνωστή και την έχουμε κάνει χρήση πολλές φορές στο παρελθόν. Αν έχουμε μια δραστηριότητα , εκτός ΦΠΑ (ΚΑΙ ΑΥΤΌ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΤΗΣ ΔΟΥ ) και επιπλέον αυτή η δραστηριότητα είναι η μοναδική , ΔΕΝ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΦΠΑ .

Το καινούργιο στην ιστορία αυτή είναι η απαλλαγή από την τήρηση βιβλίων και στοιχείων.

Πως θα σας πληρώσει το Δημόσιο τώρα . Είναι μια καλή ερώτηση την οποία πρέπει να κάνετε σε αυτόν που θα σας πληρώσει .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η κα Καρύδα που ειναι στον ΦΠΑ και η κα Καρύδη που "έβγαλε" την πολ 1057/2016 . Εγώ μίλησα με την κα Καρύδη και έδωσε τη λύση σε συνενόηση με την κα Καρύδα (τα μπλέξαμε τα καρύδια !!! ) . Το ζήτημα που έθετε η εφορία είναι πως η δραστηριότητα του οικονομολόγου  δε μπορεί να απαλλαχθεί συνολικά από ΦΠΑ παρά μόνο για τη συγκεκριμένη σύμβαση. Όμως η πολ 1057/2016 εξαιρεί τους συμβασιούχους από τήρηση βιβλίων οπότε πως θα κάνει ο συμβασιούχος οικονομολόγος έστω μηδενική ΦΠΑ αν δε τηρεί βιβλία ; Εκεί πάθανε το conflict :D

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η κα Καρύδα που ειναι στον ΦΠΑ και η κα Καρύδη που "έβγαλε" την πολ 1057/2016 . Εγώ μίλησα με την κα Καρύδη και έδωσε τη λύση σε συνενόηση με την κα Καρύδα (τα μπλέξαμε τα καρύδια !!! ) . Το ζήτημα που έθετε η εφορία είναι πως η δραστηριότητα του οικονομολόγου  δε μπορεί να απαλλαχθεί συνολικά από ΦΠΑ παρά μόνο για τη συγκεκριμένη σύμβαση. Όμως η πολ 1057/2016 εξαιρεί τους συμβασιούχους από τήρηση βιβλίων οπότε πως θα κάνει ο συμβασιούχος οικονομολόγος έστω μηδενική ΦΠΑ αν δε τηρεί βιβλία ; Εκεί πάθανε το conflict :D

 

Σωστός είναι ο προβληματισμός της ΔΟΥ και αυτό μπορεί να γίνει , ωστόσο αν ασκείται και άλλη δραστηριότητα δεν είναι εφικτή η απαλλαγή από την τήρηση βιβλίων και την έκδοση φορολογικών στοιχείων. Η ΠΟΛ δεν εξαιρει τους συμβασιουχους γενικώς από την τήρηση βιβλιων και στοιχείων . Δε γνωρίζω τα ειδικώτερα δεδομένα της δικής σας περίπτωσης , οπότε δεν έχω και άποψη για το τι έγινε και για το αν  έγινε καλώς ή αν υπάρχουν κενά που θέλουν προσοχή .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η κα Καρύδα που ειναι στον ΦΠΑ και η κα Καρύδη που "έβγαλε" την πολ 1057/2016 . Εγώ μίλησα με την κα Καρύδη και έδωσε τη λύση σε συνενόηση με την κα Καρύδα (τα μπλέξαμε τα καρύδια !!! ) . Το ζήτημα που έθετε η εφορία είναι πως η δραστηριότητα του οικονομολόγου  δε μπορεί να απαλλαχθεί συνολικά από ΦΠΑ παρά μόνο για τη συγκεκριμένη σύμβαση. Όμως η πολ 1057/2016 εξαιρεί τους συμβασιούχους από τήρηση βιβλίων οπότε πως θα κάνει ο συμβασιούχος οικονομολόγος έστω μηδενική ΦΠΑ αν δε τηρεί βιβλία ; Εκεί πάθανε το conflict :D

cve20126 τι συμβαση ειναι αυτη;

Μπορεις να μας πεις τι σου ειπε συνοπτικα η κα Καρύδη σχετικα με την εφαρμογη της ΠΟΛ ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.