Μετάβαση στο περιεχόμενο

ερωτηση σχετικα με θερμοπροσοψη/κελυφος


Recommended Posts

Γεια σας

Εχω αποφασισει να κανω εξωτερικη θερμομονωση σε παλαια μονοκατοικια.Τα τοιχεία περιμετρικα είναι τουβλο μπατικο με "κλειδι" ανα δυο η τρια.

Αυτό το υποθετω αφου μονο από τις οπες των συρομενων παντζουριών μπορω να δω.Το ερωτημα μου εχει ως εξης.Ας πουμε ότι μελλοντικα,θελουμε να κανουμε επαναχρωματισμο τηε θερμομονωμενης επιφανείας στην οποια εχουμε προσβαση μονο με σκαλωσιά,τι γινεται;Που θα στηριχτεί αυτή;

Επιτρεπεται να τρυπησουμε την μονωση σε βαθος κλπ;Η υπαρχει άλλος τροπος που αγνοω;Ευχαριστω για τον χρονο σας

Πανος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Εχω αποφασισει να κανω εξωτερικη θερμομονωση σε παλαια μονοκατοικια.Τα τοιχεία περιμετρικα είναι τουβλο μπατικο με "κλειδι" ανα δυο η τρια.

Αυτό το υποθετω αφου μονο από τις οπες των συρομενων παντζουριών μπορω να δω.Το ερωτημα μου εχει ως εξης.Ας πουμε ότι μελλοντικα,θελουμε να κανουμε επαναχρωματισμο τηε θερμομονωμενης επιφανείας στην οποια εχουμε προσβαση μονο με σκαλωσιά,τι γινεται;Που θα στηριχτεί αυτή;

Επιτρεπεται να τρυπησουμε την μονωση σε βαθος κλπ;Η υπαρχει άλλος τροπος που αγνοω;Ευχαριστω για τον χρονο σας

Πανος

 

Θα περάσετε την χρωματισμένο σοφά που εμπεριέχεται στο σύστημα θερμοπρόσοψης και θα τον υδροφοβίσετε βάσει ΕΝ 1504-2. Θα λάβετε προστασία > 25 χρόνια.

Edited by kostassid
διαγραφή άποψης εκτός θέματος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1ον: Εάν βάλετε έτοιμο παστώδη ακρυλικό ή σιλικονούχο σοβά, η όψη θα χρειαστεί επαναβαφή μόνο αν βαρεθείτε το χρώμα. Σε περίπτωση που θέλουμε ενα φρεσκάρισμα αυτό επιτυγχάνεται με έκπλυση των όψεων με πιεστικό.

2ον: Και βέβαια μπορούμε να τρυπήσουμε τη μόνωση σε βάθος, αρκεί μετά να την επισκευάσουμε. Συνήθως (σχεδόν πάντα) σε έργα εξωτερικών θερμομονώσεων στηρίζουμε τη σκαλωσιά σε καβίλιες με σύρματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Σχετικά με το θέμα θερμοπρόσοψης/κέλυφος και τρυπημα... σε καινούρια οικοδομή έχουμε βάλει στις προσόψεις μπαλκονιών (μπρος/πίσω) θερμοπρόσοψη.

Όταν με το καλό μετακομίσουμε και έρθει η ώρα της ανάγκης να τρυπήσουμε τη θερμομόνωση, π.χ. να περάσουμε καλωδιώσεις κλιματιστικού... τι θα πρέπει να προέξουμε?

Αναφέρθηκε παραπάνω... να τρυπήσουμε τη θερμομόνωση σε βάθος αρκεί μετά να την επισκευάσουμε.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.