Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προβληματικό ηλεκτρικό σίδερο


Recommended Posts

Λοιπόν, αγόρασε σήμερα η μητέρα μου ένα ηλεκτρικό σίδερο ισχύος 800W.

 

Το ανάβει για λίγο και το σίδερο έσβησε μόνο του. Μετά εγώ ο περίεργος έρχομαι και συνδέω το σίδερο με τον μετρητή ενέργειας και το ανάβω για να δω πόση ισχύ καταναλώνει και τυχόν αποκλίσεις σε σχέση με την αναγραφόμενη ισχύ του κατασκευαστή.

 

Συμπέρασμα, μόλις ενεργοποίησω το σίδερο καταναλώνει ισχύ 3.2kW για 5-6 δευτερόλεπτα περίπου και μετά απενεργοποιείται μόνο του. Δοκίμασα 2 φορές να κάνω το ίδιο πράγμα και την δεύτερη φορά είχε πυρακτωθεί η πλάκα του σιδέρου ενώ μύριζε λίγο και κάτι σαν καμμένο.

 

Δεν ξέρω αλλά έχω αρχίσει να φοβάμαι, το παλιό σίδερο που είχαμε και μας χάλασε είχε ισχύ 1.1kW περίπου, άναβε για 20-30 δευτερόλεπτα μέχρι να ζεστάνει η πλάκα και έσβηνε, μετά περιοδικά άναβε πάλι μόνο του για τόσο διάστημα και έσβηνε για να διατηρήσει την θερμοκρασία. Αυτά τα 3.2kW και η μυρωδιά με προβληματίζουν.

Αν και από οτι διάβασα στις οδηγίες πρέπει να γεμίσεις το σίδερο με νερό, μήπως φταίει οτι δεν υπήρχε νερό και δεν μπόρεσε να απάγει την θερμότητα. Είπα στην μάνα μου να προσέχει και να μην το βάλει στην πρίζα αλλά δυστυχώς δεν με ακούει και ούτε θέλει να καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

αφου το πηρε σημερα.... απλα επεστρεψε το

επεισης δεν ειναι κακο να δωσεις μερικα χρηματα παραπανω για επωνυμο προιον στην πριζα μπαινει

 

μυρωδια βεβαια εχουν τα καινουρια την πρωτη φορα μεχρη να καψουν της σκονες απο την κατασκευη αλλα οπως τα λες σαν προβληματικο μου ακουγεται

Edited by georgio_g
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ήταν φθηνό σίδερο έκανε 13.5 ευρώ.

 

Αυτό είναι το σίδερο http://oscarplus.gr/product/sidero-taksidioy

Edited by Giorgos1987
Link to comment
Share on other sites

Μονο το οτι η πραγματικη ισχυς του ειναι τετραπλασια της ονομαστικης, ειναι σοβαροτατος λογος επιστροφης.

Που ξερεις τι αλλο χαρακτηριστικο (ισως ασφαλειας), δεν πληρει?

 

Υ.Γ. Με βάση το προσπέκτους που βλέπω ότι ανέβασες, μάλλον τα 800 W ισχύουν για 110 V, ενώ για 230 V είναι 3200 W

 

( Ισχύς = U 2 / R άρα διπλασιασμός τάσης συνεπάγεται τετραπλασιασμός ισχύος )

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, αυτό με το νερό είναι σοβαρό, καλύτερα δοκίμασε το με νερό και δες τι θα συμβεί. Η μυρωδιά του καμένου είναι πράγματι ανησυχητική. Επιχείρησε όμως της δοκιμές σου να της κάνεις σε όσο το δυνατόν πραγματικές συνθήκες, πολλοί κατασκευαστές διαφόρων συσκευών συνιστούν τα προϊόντα να χρησιμοποιούνται μόνο για τον σκοπό που προορίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.