Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση αδείας ενώ εκρεμμεί αλλαγή του σχεδίου πόλεως


pankonid

Recommended Posts

ειμαι πολ. μηχανικός και θέλω να σηκωσω νεα οικοδομή στη περιοχή του αγ. βασιλείου στη πατρα.σημειώνω πως ειναι η πρωτη αδεια που επιχειρω να εκδωσω (και μαλλον η τελευταία) και αυτό γιατι αφορα ιδιόκτητη κατοικία.κατα την έκδοση των σχεδίων ακολούθησα το υπάρχον προτεινόμενο σχ.πολης του ριου στο οποιο υπαγεται η περιοχη του αγ.βασιλείου.οταν κατεθεσα το φακελλο εκδοσης αδειας στη πολεοδομία κατα τον ελεγχο πολεοδομησης μου εμφάνισαν επιπλεον μια νεα πινακιδα (προταση αναθεωρησης) του προηγούμενου προτεινόμενου σχ.πολης την οποία εχουν υποβαλλει στο υπ.ε.χω.δ.ε.και στην οποία φαινόταν στο οικ.τετραγωνο που βρισκεται το οικόπεδό μου επεκταση ρυμ.γραμμης κατα 7,5 μέτρα με αποτέλεσμα αν εγκριθει απο το υπεχωδε να μου βγαινουν εξωστες και εξωτ.σκαλα κτηριου 1,0 μέτρο μεσα στους κοινόχρ. χωρους

θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

α)αν η αδεια εκδοθει πριν την εγκριση της νεας προτασης μπορουν εκ των υστέρων να μου ζητήσουν να τροποποιήσω τη μελέτη ωστε να μην επηρεαζω τους κ.χ??(ειτε εχω προλαβει να αρχισω εργασίες ειτε οχι)

β)αν πριν την εκδοση της αδειας εχει αναρτηθεί το νεο προτεινόμενο σχ.πολης

μπορω εγω να μεταφερω το κτηριο πισω κατα 1,0 μετρο μικραινοντας ετσι ομως την αποσταση δ=2.5 μετρα κατα 1.00 μετρο ητοι δ=1,50 μετρα απο το ομορο οικοπεδο (αφορα τους πισω εξωστες πλατους 1,50 μετρων)δηλαδη 1,0 μετρο απο τους πισω εξωστες να πεφτει μεσα στο δ

η β ερωτηση γινεται γιατι αυτη τη προταση μου εκαναν απο τη πολεοδομια προκειμένου να μην εχω μελλοντικα προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Σου προτειναν δηλαδη να εχεις εξωστες μεσα στο δ??? Δεν νομιζω οτι επιτρεπεται.. Και καποια στιγμη μπορει να εχεις προβλημα με τους ιδιους που στο ειπανε και θα ερθουν αν γινει καταγγελια να το κοιταξουν...

 

Περαν αυτου, εαν καταλαβαινω σωστα, με την μετατροπη αυτη που περιγραγεις αλλαζει και το Εμβαδον του οικοπεδου σου.. Σωστα??

Αν ναι τοτε αλλαζει και η δομηση.. Αρα αν κανεις εξαντληση με την παρουσα μελετη θα εχεις προβλημα ουτως η αλλος

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να προσπαθήσεις να βγάλεις την άδεια με τους τωρινούς όρους δόμησης άμεσα για να μην πω αύριο κιόλας και ταυτόχρονα να ρίξεις τα μπετά για να μην μπορούν μετά να κάνουν απολύτως τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

Σου προτειναν δηλαδη να εχεις εξωστες μεσα στο δ??? Δεν νομιζω οτι επιτρεπεται.. Και καποια στιγμη μπορει να εχεις προβλημα με τους ιδιους που στο ειπανε και θα ερθουν αν γινει καταγγελια να το κοιταξουν...

 

Περαν αυτου, εαν καταλαβαινω σωστα, με την μετατροπη αυτη που περιγραγεις αλλαζει και το Εμβαδον του οικοπεδου σου.. Σωστα??

Αν ναι τοτε αλλαζει και η δομηση.. Αρα αν κανεις εξαντληση με την παρουσα μελετη θα εχεις προβλημα ουτως η αλλος

 

δεν κανω εξαντληση αλλα επειδη τωρα ειναι οικισμος μπορεις να χτισεις 400 μ2 σε 1000 μ2 οικοπεδου.το οικοπεδο ειναι 1035 μ2 (συνολικα εγω εχω περιπου 800 μ2 με καθ. συσταση)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να προσπαθήσεις να βγάλεις την άδεια με τους τωρινούς όρους δόμησης άμεσα για να μην πω αύριο κιόλας και ταυτόχρονα να ρίξεις τα μπετά για να μην μπορούν μετά να κάνουν απολύτως τίποτα .

 

δηλαδη αν πεσουν μπετα δεν μπορουν εκ των υστερων να ξηλωσουν τιποτα??

το λεω αυτο γιατι η υπάλληλος οταν της ζητησα να το περασει το τοπογρ/κο με το ισχυον καθεστος μου ζητησε εφοσον δεν ηθελα να μεταφερω το κτηριο πισω να δηλωσω πανω στο τοπ/κο οτι ημουν ενημερος για τις αλλαγες που ειναι υπο εγκριση ωστε να μην ανεγειρω ενστασεις αποζημειωσεις κλπ οταν θα εχω ολοκληρωσει την οικοδομη και θα ερθουν αυτοι να εφαρμόσουν το νεο σχ.πολης.

εν ολιγοις οτι θα μου κοψουν μπαλκονια σκαλες και οτι πεφτει στο κοιν.χωρο.σημειωνω οτι στο εν λογω τετραγωνο το μονο αχτιστο οικοπεδο ειναι το δικο μου και ολα τα παραπλευρα εχουν οικοδομησει εως το οριο τους

Link to comment
Share on other sites

τοτε μπαινεις σε αλλες διαδικασιες ενστασεων επι της αλλαγης του σχεδιου (αν δεν εχει παρελθει ο χρονος υποβολης ενστασεων).. Ο κχ αυτος τι ειναι και τι εξυπηρετει η αλλαγη του??? Η αλλαγη που σου επιφερει εχει να κανει με εισφορα γης που χρωσταγες???

 

Παρεπιπτοντως πες στην κυρια αυτη να σου δωσει και εκεινη εγγραφως την συμβουλη της να μετακινησεις την οικοδομη "αυθαιρετα βαζωντας τους εξωστες σου εντος δ..

Link to comment
Share on other sites

τοτε μπαινεις σε αλλες διαδικασιες ενστασεων επι της αλλαγης του σχεδιου (αν δεν εχει παρελθει ο χρονος υποβολης ενστασεων).. Ο κχ αυτος τι ειναι και τι εξυπηρετει η αλλαγη του??? Η αλλαγη που σου επιφερει εχει να κανει με εισφορα γης που χρωσταγες???

 

Παρεπιπτοντως πες στην κυρια αυτη να σου δωσει και εκεινη εγγραφως την συμβουλη της να μετακινησεις την οικοδομη "αυθαιρετα βαζωντας τους εξωστες σου εντος δ..

 

οχι δεν εχει να κανει με εισφορα γης απλα χωνουν μεσα ενα παρτερι απο τη μια ακρη του οικ.τετρ. στην αλλη πλατους 2,00 μετρων με πεζοδρομιο μπρος και πισω απο το παρτερι 2,5+2,5 μετρων.το λιγοτερο προβλημα που προκυπτει ειναι οτι εχοντας υπογειο γκαραζ στο κτηριο θα πρεπει να καβαλαω το παρτερι??

Link to comment
Share on other sites

ειναι υποχρεωτικο να εχεις αμεση προσβαση σε δρομο αν εχεις θεση σταθμευσης στο οικοπεδο σου.. αλλα αν εχεις προσβαση και σε αλλο δρομο δεν ξερω τι παιζει γιατι δεν ξερω το σχεδιο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.