Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δεξαμενη υγραεριου για επιτοιχιο λέβητα υγραεριου


Natasa_80

Recommended Posts

Καλησπερα σας! Χρειαζομαι τη βοηθεια σας γιατι οι γνωμες που μου δινουν δεξιά και αριστερά ειναι πολλές.

Καταρχάς ειμαι ιδιώτης και μενω σε χωριό της επαρχίας. Θελω να βαλω θερμανσυ υγραεριου με επιτοιχιο λεβητα υγραεριου τον οποιο θα τοποθετησω στον τοιχο του σπιτιου μου. Την δεξαμενη 1000 λίτρων θα την τοποθετησω στο οικοπεδο μου. Εχω τον χορο ωστε να αφησω τα 3 μετρα απο τον γειτονα και απτο κτίριο μου και ολα.

Το ερωτημα μου ειναι αν χρειαζεται η δεξαμενη υγραεριου αδεια πολεοδομιας?? Απο την εταιρεια που θα μας κανουν τις εργασιας μας ειπαν πως δε θα εχουμε προβλημα αλλα επειδη εχω εναν περιεργο γειτονα ειπα να το ψαξω. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρεσαι σε δεξαμενή (υπόγεια εν προκειμένω) με χωρητικότητα μέχρι 9m3, σύφωνα με τον τεχνικό κανονισμό για κατηγορία εγκατάστασης υγραερίου ΙΙ (ή και ΙΙΙ), αν και δεν απαιτείται αδειοδότηση (γιατί αφορά κατοικία και όχι επιχείρηση) αλλά σύμφωνα με την εγκύκλιο της Πυρ. Υπηρεσίας 47871/29-10-2010, απαιτείται η κατάθεση πλήρους φακέλου στη πολεοδμία,  όπως προβλέπει η παργ. 3.3 της ΚΥΑ 31856/2003 καθώς εγκεκριμένη μελέτη και πιστοπιητικό πυρασφάλειας.

 

Η όλη διαδικασία της εγκατάστασης υγραερίου (μελέτη-εγκατάσταση-δοκιμές-παραλαβή), γίνεται σύμφωνα ΚΥΑ 31856/2003.

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτή τη περίπτωση απαιτείται ενημέρωση φακέλλου στην ΥΔΟΜ (πολεοδομία) και εγκεκριμένη μελέτη ενεργητικής πυροπροστασίας απο Πυροσβεστική.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα απαιτούμενα διακιολογητικά που πρέπει να υπάρχουν μέσα στο φάκελλο, σύμφωνα με την ΚΥΑ 31856/2003!

 

Αν απευθυνθείς σε ένα μηχανολόγο/ή ηλεκτρολόγο μηχανικό, θα σε κατατοπίσει πλήρως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εγω που εχω σχεδιο σπιτιου κ οικοπεδου προσφατο δεν θα ειναι πολυ χρονοβορα η διαδικασια. Θα προσθεσουν αυο σχεδιο του οικοπεδου την δεξαμενη και τις σωληνες και θα το καταθέσουν στην πολεοδομια. Ειναι ετσι λη πθο περιπλοκο?

Link to comment
Share on other sites

Σας απάντησα στο προηγούμενο μήνυμα μου :

Αν απευθυνθείς σε ένα μηχανολόγο/ή ηλεκτρολόγο μηχανικό, θα σε κατατοπίσει πλήρως ... εκτός και αν θέλετε να ακολουθήσετε τις ενέργειες της προμηθεύτριας εταιρείας υγραερίου ... κι αυτό δικαίωμα σας είναι !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.