Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση γηπέδων


Recommended Posts

θα μπορουσε καποιος να μου απαντησει στην παρακατω περιπτωση?

 

- υπάρχουν δυο συνεχόμενα γηπεδα του ιδιου ιδιοκτητη με διαφορετικα συμβολαια το καθένα, που προυφιστανται του 2003. το ένα αρτιο και οικοδομησιμο ενω το αλλο οχι.

μπορω να πω οτι η συνενωση των δύο (πως γινεται αυτο?) θα μου δωσει ενα Αρτιο και οικοδομησιμο γηπεδο?

ή επειδη ειμαι μετα το 2003 απαιτειται αναγκαστικα και προσωπο σε δρομο προ του 23?

 

με το ιδιο σκεπτικο, δυο συνεχομενα μη αρτια οικοπεδα του ιδιου ιδιοκτητη με διαφορετικα συμβολαια προ του 2003, με εμβαδον πχ 2000τμ το καθενα , σημερα θεωρειται ως Ενα Αρτιο και οικοδομησιμο γηπεδο?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αφου συνορεύουν και είναι γραμμένα στον ίδιο ιδιοκτήτη θεωρούνται από όσο γνωρίζω σαν ένα αγροτεμάχιο χωρίς να χρειαστεί να γίνει συνένωση.

Link to comment
Share on other sites

1) Μπορείς εάν το το ένα είναι άρτιο κατά παρέκκλιση να καλλήσει και το άλλο που δεν είναι. Και αυτό για να μην ισχύσει ο κανόνας την στιγμή μου τα συνενώνεις εαν βέβαια αυτό θα σου δημιουργούσε πρόβλημα.

2)Όσον αφορα το δεύτερο ερώτημα οι απόψεις του Στε αλληλοσυγκρούονται. Πάντως πολεοδομικά συνήθως θεωρούνται ως ένα οικόπεδο οπότε πρέπει να είσαι άρτιος κατα τον κανόνα θεωρώντας τα και τα 2 σαν ένα, άρα και εκεί δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.