Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τυφλό οικόπεδο και δόμηση


Recommended Posts

Εχω ενα οικοπεδο τυφλο 248 τ.μ. με συμβολαιο του 67. Προσφατα ανακαλυψα οτι ενα τμημα του μπροστα οικοπεδου που συνορευει με το οικοπεδο μου και με το δρομο (3,20 μετρα πλατος (φατσα στο δρομο) και 8 μετρα μηκος μεχρι το οικοπεδο μου), ειναι αγραφο απο την ιδια χρονολογια 1967. Εκανα αποδοχη κληρονομιας 1/5 εξ/αδιαιρετου απο το κομματι αυτο πριν 20 ημερες, ενω οι υπολοιποι συγγενεις δεν εχουν κανει ακομα. Με αυτο το κομματι το οικοπεδο μου ειναι αρτιο και οικοδομησιμο? ¨η μηπως πρεπει να κανουν αποδοχη ολοι? Εχει σημασια που η αποδοχη εγινε τωρα ενω το συμβολαιο ειναι του 67 για την αρτιοτητα?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

Ναι έχει σημασία.

θεωρούνται δύο διαφορετικά οικόπεδα.

Το αρχικό παραμένει και λέγεται και πάλι τυφλό.

Αν το αρχικό είναι μόνο στο όνομα σου, και το νέο σε πολλά μπορεί και να μη σε βοηθήσει

σε μελλοντική εκμετάλλευσή του.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω οτι αν αυτο το κομματι ηταν απο την αρχη γραμμενο στο συμβολαιο θα ηταν οικοδομησιμο. Καμια συννενωση μπορω να κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Mόνο με τροποποίηση του αρχικού συμβολαίου αν υπάρχουν εν ζωή και δέχονται οι αρχικοί συμβαλόμενοι-πρέπει να απευθυνθείς στο συμβολαιογράφο σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.