Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διανομή-κτηματολόγιο-άδεια δόμησης


Recommended Posts

Καλημέρα κι από μένα. Θα σας πω κι εγώ την μικρή μου πονεμένη ιστορία. Ανέλαβα να κάνω ένα τοπογραφικό για άδεια σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων στον οποίο υπήρχε διανομή και πριν από μερικά χρόνια μπήκε και στο κτηματολόγιο. Ο ιδιοκτήτης του οικοπέδου που μέτρησα κατείχε μια έκταση από όμορο οικόπεδο στην οποία είχε χτίσει και μέρος μιας αποθήκης με κοινοτική άδεια το 1982. Το κτηματολόγιο χωρίς να λάβει υπ όψη του την διανομή αποτύπωσε στο περίπου την υφιστάμενη κατάσταση με αποτέλεσμα να μην είναι συμβατό το οικόπεδο ως προς το εμβαδό (για το σχήμα δεν το συζητώ οικόπεδο με 4 κορυφές στο κτηματολόγιο έχει 21!).Ο πελάτης μου θέλει με αλλαγή συμβολαίων να κατοχυρώσει το μέρος που κατέχει και να προχωρήσει στην έκδοση οικ άδειας. Μετά από συνεννόηση η επιβλέπουσα των τοπογραφικών μου ζήτησε τα εξής 1ον χωρική μεταβολή στο κτηματολόγιο 2ον δικαστική απόφαση για την κατοχύρωση του τμήματος της όμορης ιδιοκτησίας (που είναι επίσης εποικιστικό οικόπεδο) που αυτό σημαίνει κάνα δυο χρονάκια πίσω. Ήθελα να ρωτήσω κατ αρχήν ποιά είναι η σχέση του κτηματολογίου με την πολεοδομία (προαπαιτείται η συμβατότητα ακινήτου για να εκδοθεί άδεια δόμησης); και κατά δεύτερον μπορεί κάποιος να χτίσει σε τμήμα εποικιστικού οικοπέδου που ισχυρίζεται ότι το έχει με χρησικτησία χωρίς να εκδοθεί δικαστική απόφαση μόνο με συμβόλαιο); Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε συνάδελφε

σωτά σου ζητήθηκε χωρική μεταβολή για το κτηματολόγιο

σε εποικιστικό οικόπεδο,χρησικτησία σε τμήμα οικοπέδου είναι δύσκολο

το κτηματολογιο δυστυχώς δεν αποτυπώνει με επίγειες μεθόδους, τα υπόβαθρα προέρχονται απο φωτογραμμετρικές αποδόσεις

κατα την γνώμη μου μπορείς συμφωνα με τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις

να κάνεις ανταλλαγή,μεταβίβαση τμήματος ,ευθυγραμμίσεις ορίων κλπ

μετα δε την οριστικοποίηση ενημέρωση χωρικών μεταβολών στο κτηματολόγιο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.