Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποθηκοφύλακας ελεεινός


giannist

Recommended Posts

Πάει αρκετός καιρός οπού έψαχνα το ιστορικό των τίτλων ενός οικοπέδου προκειμένου να εκδώσω οικοδομική άδεια..

Ο ιδιοκτήτης το είχε κάνει αγορά και δεν τα είχε όλα τα προηγούμενα, οπότε απευθύνθηκα εγώ για λογαριασμό του στο υποθηκοφυλακείο.

Πάω το λοιπόν, αλλά επειδή ο υποθηκοφύλακας είχε δουλειά εκείνη την στιγμή προσφέρθηκε ένας άλλος να ψάξουμε στο αρχείο. Αυτός ο άλλος δεν ξέρω ακριβώς με τι ιδιότητα ήταν εκεί .

Να πούμε εδώ ότι ο υποθηκοφύλακας ψάχνει για παλιότερους τίτλους στο Η/Υ με ένα απλό κλικ αλλά ο συγκεκριμένος θα έψαχνε με χειροκίνητο τρόπο.

Άρχισε να κατεβάζει λοιπόν τόμους και να ζορίζεται, τι βαριοί που είναι και θέλει ψάξιμο και είναι δύσκολα και κάτσε να δούμε εκεί και κάτσε να δούμε και στο άλλο και σκεφτόταν πολύ ώρα.

Ε στο τέλος δεν βρήκαμε τίποτα στο όνομα που ήθελα, οπότε δεν μπόρεσε να με εξυπηρετήσει.

Του ζητάω να μου δώσει πίσω το τίτλο που του είχα δώσει και μάλιστα αυτόν τον είχα πάρει την προηγούμενη μέρα πληρώνοντας 20 ευρώ στον κανονικό υποθηκοφ. και μου λέει ….πως λέγεσαι ..

Του λέω το όνομά μου παίρνω το συμβόλαιο, χαίρετε λέω και κάνω μεταβολή να φύγω.

Μου φωνάζει αμέσως .. δε χρωστάμε τιποτα???????????

Και του απαντάω ..δε χρωστάμε τίποτα….και φεύγω.

 

Τι λέτε έπρεπε να τον πληρώσω για τους τόμους που σήκωσε???

Link to comment
Share on other sites

Κακος του ειπες το ονομα σου! Αυτος πως λεγεται δηλαδη?? Ποιος ηταν ξερεις?? Ασφαλως και δεν επρεπε να τον πληρωσεις.. Αμα εβρισκε τιποτα μπορει και να το συζηταγαμε.. Αλλα ετσι, να παρει το κατι του..

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτόν δεν ξέρω αν χρωστάμε τίποτα αλλά σε αυτόν που τον προσέλαβε χρώσταμε ένα γερό χέρι ξύλο και αποζημείωση για όσους μισθούς είσπραξε αυτό το "καμάρι" από τους φόρους που πληρώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.