Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Χωρισμός οικοπέδων


Recommended Posts

Καλησπέρα!!! Είμαι στα σκαριά να αγοράσω ένα οικόπεδο εντός σχεδίου και επειδή δεν θέλω όλο το κομμάτι συμφωνήσαμε με τον ιδιοκτήτη να το χωρίσει ώστε να πάρω τα μέτρα που θέλω. Έχει βγάλει ήδη όμως άδεια για δύο μεζονέτες. Είναι πρόβλημα αυτό ή χωρίζεται κανονικά; Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα. Το οικόπεδο έχει δρόμο αλλά δεν έχει ανοιχτεί ακόμα από τον Δήμο. Θα ήταν καλό να περιμένω να για να ανοίξει τον δρόμο ο Δήμος ή επειδή θέλω να χτίσω να βάλω κάποια χρήματα παραπάνω και να τον ανοίξω εγώ; Και αν γνωρίζει κάποιος το κόστος περίπου θα με βοηθούσε πολύ!!! Είναι περίπου 50 μέτρα για να φτάσει στο οικόπεδο και είναι λίγο ανηφορικός! Ευχαριστώ πολύ.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

χωρισμός σαν έννοια δεν υφίσταται σε ένα τέτοιο forum.

μιλάς ή για κατάτμηση ή για σύσταση διηρημένης ιδιοκτησίας.

σου προτείνω εντελώς φιλικά να απευθυνθείς σε τοπογράφο της περιοχής σου

για να σε βοηθήσει. το κόστος της δουλειάς του είναι μηδαμινό μπροστά στο κόστος αγοράς.

θα το βρεις μπροστά σου και είναι προτιμότερο από το να προσπαθεις να καταλάβεις έννοιες μέσα από ένα forum που απευθύνεται μόνο σε μηχανικούς.

 

καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

οπως περιγράφετε την κατάσταση η προτροπή-σύσταση του συναδέλφου chrisven

είναι τουλάχιστον επιτακτική.

Μερικά ερωτήματα που γεννώνται

1. Πως βγηκε άδεια με αδιάνοικτο δρόμο εντός σχεδίου

2. Που προβλέπεται απο την άδεια να τοποθετηθούν τα δύο κτίσματα

3. Θα αγοράσετε εξ αδιαιρέτου, με σύσταση καθέτου ,η αυτοτελές οικόπεδο

4. Εντος σχεδίου οι δρόμοι έχουν εγκεκριμένη υψομετρική μελέτη (μηκοτομή)

χωρις την εφαρμογή της οποίας υπάρχει κίνδυνος να τοποθετήσετε λάθος υψομετρικά το κτίριο-κτίρια.

Αυτά τα λίγα για προβληματισμό υπάρχουν φυσικά και άλλα ερωτήματα ας μην περιπλέκουμε όμως τα πράγματα. Εμπιστευθείτε εναν συνάδελφο Τοπογράφο Μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπερα..θα ηθελα κ εγω με την σειρα μου να κανω μερικεσ ερωτησεισ....εχουμε ενα οικοπεδο εξ αδιαιρετου με τουσ συγγενεισ μου κ εχω πολλα προβληματα με τουσ συγγενεισ μου...θα ηθελα αν ειναι δυνατον να βρω καποιουσ κανονεσ σχετικα με την περιφραξη,με τησ αποθηκεσ,με τον δρομο,τουσ κοινοχρηστουσ χορουσ κ πολλα αλλα...μπορειτε να με βοηθησετε???

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να απευθηνθω σε καποιον ειδικο...απλα γιατι εχω χτισει ηδη σπιτι..κ εγω κ οι υποληποι συγγενεισ..απλα τα θελω ολα γιατι καθε λιγο κ λιγακι αλλαζουν απο μονοι τουσ τουσ νομουσ συμφωνα με τα συμφεροντα τουσ...τα θελω λοιπον για να τουσ δειξω τουσ νομουσ γραπτα κ να το βουλωσουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.