Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορα Ηλιακου Θερμοσιφωνα με Υβριδικα Πανελ με αποσβεση 3ετιας


stratis63

Recommended Posts

1) Τα ηλικιακά όρια του CALPAK - χαλαρά και χωρίς διάθεση διαφήμισης - είναι πολύ καλά, αναλόγως βέβαια και τις συνθήκες λειτουργίας και εγκατάστασης. Ένας πελάτης μου (του έχω τοποθετήσει φ/β) έχει έναν CALPAK 125 lt του 1985, ποτέ του δεν του έκανε service, ούτε που ήξερε τι είναι αυτό  :D και του τρύπησε φέτος ο ηλιακός συλλέκτης. Ο συνεργάτης μου  έχει έναν ακριβώς ίδιο και ίδιας χρονολογίας στην ταράτσα του και λειτουργεί "καμπάνα" μέχρι τώρα. 

2) δεδομένα:

.Ρετιρέ = αυξημένες θερμικές απώλειες και κλιματιστικά φορτία θέρους.

.Δύο ηλικιωμένοι = αυξημένες απαιτήσεις θέρμανσης και θερινού κλιματισμού αντίστοιχα.

3) Ερωτήσεις:

.Ποιο είναι το μέσον θέρμανσης του διαμερίσματος και σε τι κατάσταση είναι το κέλυφος και τα κουφώματα

.Αν θερμαίνονται από σύστημα κεντρικής θέρμανσης (καλοριφέρ) τους φτάνει η θέρμανση, ή τη συμπληρώνουν με κάποια άλλη πηγή (π.χ. ηλεκτρικά αερόθερμα, θερμάστρες ακτινοβολίας κλπ);

 

Μόνο αν στο διαμέρισμα λειτουργεί αποτελεσματικά η κεντρική θέρμανση, ή έχει ατομικές αντλίες θερμότητας (μικρές split units), ή κάποιο άλλο αποδοτικό και οικονομικό σύστημα θέρμανσης-κλιματισμού θα πας στη βελτίωση του ηλιακού. Αλλιώς δεν αξίζει τον κόπο, διότι τα χρήματα που θα εξοικονομηθούν θα είναι πολύ λίγα μπροστά σ' εκείνα που θα σπαταληθούν απ' τις απώλειες.

 

Αν το διαμέρισμα είναι σε καλά επίπεδα κατασκευής και η θέρμανσή του είναι επαρκής, θα προτιμούσα τη λύση του ταχυθερμαντήρα καλής ποιότητας εν σειρά με τον ηλιακό. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.