Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπέρβαση κάλυψης σε γωνιακό μικρό οικόπεδο


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι, 

Έχω ακριβώς ίδια περίπτωση οικοπέδου στον Δήμο Λυκόβρυσης - Πεύκης.

Δηλαδή μικρό γωνιακό οικόπεδο στο όριο αρτιότητας κατά παρέκκλιση (200τμ)

Βάσει Προεδρικού διατάγματος του 77 ορίζεται κάλυψη 40% και μέγιστο ύψος 11μ.

Έκανα χρήση  της παραγράφου 1α. του άρθρου 12 για κάλυψη έως 120τμ οπότε το κτήριο που σχεδιάσαμε είχε κάλυψη πάνω από 40% (αλλά <70%).

Δυστυχώς , η υπάλληλος απάντησε πως δεν μπορώ να κάνω μεγαλύτερη κάλυψη από 40% γιατί σύμφωνα με το Αρθρο 1 παρ 5.

"α) Οι ειδικές πολεοδομικές διατάξεις, με την επιφύλαξη της περ. β΄, κατισχύουν των γενικών διατάξεων, που περιέχονται στον παρόντα νόμο." 

κατισχύει το 40% του διατάγματος σε σχέση με τις γενικές διατάξεις του ΝΟΚ.

Προσωπικά, θεωρώ πως η παράγραφος του ΝΟΚ για μεγαλύτερη κάλυψη  έχει καθολική εφαρμογή καθώς αποτελεί μια πολύ ειδική ρύθμιση για μικρά οικόπεδα.

Το σκεπτικό μου είναι πως, όπως αντίστοιχα με το ύψος έχουμε το ειδικό διάταγμα περιοχής που ορίζει 11μ αλλά κάνουμε χρήση ευεργετικών διατάξεων και παίρνουμε πρόσθετο μέτρα ύψους για μείωση κάλυψης ή pilotis , έτσι και στην κάλυψη έχω μέν από ειδικό διάταγμα 40% αλλά μπορώ να χρησιμοποιήσω την ευεργετική ρύθμιση για τα πολύ μικρά οικόπεδα.

Αυτή η σκέψη είναι δική μου διεύρυνση των εγκυκλίων που αναφέρονται στο θέμα του πρόσθετου ύψους.

Γνωρίζει κανείς κάποια εγκύκλιο ή περίπτωση ή οτιδήποτε ώστε να ενισχύσω την θέση μου ?

Καλοδεχούμενη  βέβαια και η επιχειρηματολογία υπέρ της υπαλλήλου αν έχει δίκιο ώστε να ξεκαθαριστεί το θέμα και για μένα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πες στην υπάλληλο ότι η διάταξη τροποποιήθηκε με τον 4315/2014  ως εξής:

1. α) Το ποσοστό κάλυψης του οικοπέδου δεν μπορεί να υπερβαίνει το 60% της επιφάνειάς του. Στην περίπτωση που δεν εξασφαλίζεται κάλυψη 120 τ.μ. το μέγιστο ποσοστό κάλυψης προσαυξάνεται έως τα 120 τ.μ. εφόσον η κάλυψη δεν υπερβαίνει το 70% του οικοπέδου και το ισχύον ποσοστό κάλυψης .

Από το 2014 λοιπόν που διαγράφηκε το "και το ισχύον ποσοστό κάλυψης" είναι σαφές ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε όλες τις εντός σχεδίου περιοχές (καθώς σύμφωνα με το άρθρο 1 του ΝΟΚ η παρ. 1α του αρ. 12 ισχύει μόνο εντός σχεδίου).
Για τα περαιτέρω να ζητήσεις σου δώσει γραπτή απάντηση και στην συνέχεια να ζητήσεις να αποφανθεί η αποκεντρωμένη που θα σε δικαιώσει.

Edited by Latg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. 

Το θέμα μου είναι πως σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται μια εγκύκλιος για να μπορείς να τους την ρίξεις στο τραπέζι.

Όταν λες να στείλω το θέμα στην αποκεντρωμένη, πως είναι η διαδικασία?

Η πολεοδομία είναι της Νέας Ιωνίας (της πρώην νομαρχίας) καθώς ο δήμος δεν έχει δική του.  Μια σχετική εγκύκλιος για τα ύψη που απαντούσε σε ερώτημα της ίδιας πολεοδομίας ήταν από την ΔΑΟΚΑ προς ΔΙΠΕΧΩΣΧ (αυτή είναι η αποκεντρωμένη φαντάζομαι) και την ΥΔΟΜ.

Ξέρει κανείς αν κινώ εγώ την διαδικασία και αν μπορώ να τους πάρω κάνα τηλέφωνο στην αποκεντρωμένη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω ακριβώς τι διαδικασία, αλλά γίνεται μέσω της ΥΔΟΜ. Κάνε αίτημα για να σου δώσουν γραπτή απάντηση και πες τους ότι θες στη συνέχεια να σταλεί η διαφωνία σας στην αποκεντρωμένη να σου πουν ποια είναι η διαδικασία. (Σε κάποιες περιπτώσεις η αποκεντρωμένη στέλνει το ερώτημα και στην ΔΑΟΚΑ για να αποφανθεί).

Edited by Latg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Προσπάθησα να μιλήσω με την Αποκεντρωμένη Διοίκηση Αττικής Τμήμα Τμήμα Πολεοδομικού Σχεδιασμού & Εφαρμογών.

Βρήκα τον τηλεφωνικό  κατάλογο από το παρακάτω link και τους πήρα τηλέφωνο στην σειρά τους περισσότερους.

https://apdattikis.gov.gr/service/grammateas/geniki-dieythynsi-perivallontikis-agrotikis-politikis/dn-si-perivallontos-chorikou-schediasmou/tmima-peleodomikou-schediasmou-efarmogon/

Προφανώς κανείς δεν πήρε θέση αλλά ήταν όλοι ευγενέστατοι.

Γενικά κατάλαβα πως το ερώτημα θα σταλεί γραπτώς από πολεοδομία μετά από αίτημα μου θα πάει στην αποκεντρωμένη και θα το προωθήσουν σε ΔΑΟΚΑ αν δεν είναι ξεκάθαρο γιαυτούς. Σχεδόν όλα τα ερωτήματα φεύγουν για ΔΑΟΚΑ.

Χρονικά δεν ξέρω που θα πάει....

Αφήνω και το Link αν το χρειαστεί κάποιος συνάδελφος και έχει περισσότερη τύχη.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.