Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋπολογισμός δημόσιου έργου.


Recommended Posts

Μιας και θεωρώ ότι η πιο σχετική κατηγορία με το ερώτημά μου είναι η συγκεκριμμένη θα υποβάλω το ερώτημά μου εδώ.

Φτιάχνω ένα προϋπολογισμό για ένα δημόσιο έργο και θα ήθελα να ξέρω βήμα προς βήμα τη διαδικασία για να δημιουργήσω νέο άρθρο για υλικά που δεν υπάρχουν σε δύο περιπτώσεις.

1) όταν το υλικό αφορά στον ν. ΑΤΟΕ

2) όταν το υλικό αφορά στον ΑΤΗΕ.

 

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ. εάν υπάρχει κάποια εγκύκλιος ή κάτι τέτοιο που διευκρινίζει τη διαδικασία παρακαλώ σημειώστε τη.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει παρόμοιο άρθρο (πχ το 38.10) από τα εγκεκριμένα τιμολόγια του ΥΠΕΧΩΔΕ , το άρθρο που θα δημιουργήσεις θα βασίζεται σε αυτό και θα πάρει κωδικό Ν + το τιμολόγιο του ΥΠΕΧΩΔΕ που προήλθε (πχ το Ν38.10 στο παράδειγμα). Οι περισσότερες υπηρεσίες θα ζητήσουν και μια ανάλυση τιμών που θα δείχνει πώς προκύπτει η τιμή που καθορίζεις στο άρθρο. Κατέβασε τις Βασικές Τιμές Υλικών από το site του ΥΠΕΧΩΔΕ και χρησιμοποίησε άρθρα από αυτο (πχ. ημερομίσθα εργατη-τεχνιτη) για την ανάλυση. Αν δεν υπάρχουν αντίστοιχες τιμές, βάζεις τι,ές εμπορίου

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι. Ακριβως οπως κάνεις για τις αλλες τιμες (φυσικα ομοειδης εργασία) μονο που εδω θα βαλεις ενα Ν μπροστα στο νεο αρθρο και τα αλλα τα ιδια. Σαν τιμη μοναδος θα βαλεις αυτην που νομιζεις. Επισης να κανεις και περιγραφη της εργασιας ή του υλικου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.