Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημιουργία ρέματος


Recommended Posts

Καλησπέρα! Στην περιοχή όπου κάνω ένα τοπογραφικό δημιουργήθηκε κάπου το 1980 ένα ρέμα για τις ανάγκες της περιοχής . Που μπορώ να βρω τη μελέτη για τη δημιουργία του ρέματος, στην τοπογραφική υπηρεσία δεν φαίνεται τίποτα, απλά ξαφνικά υπάρχει ρέμα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παρθενογεννεση ρεματος δεν εχω ξαναδει...!

 

ΤΥΔΚ, Νομαρχια, Δημος...δεν ξερουν κατι;

 

Ποιος το εκανε, ειναι εγκιβωτισμενο; μηπως το εκαναν οι ντοπιοι μονοι τους;

και πως βρε παιδι μου δημιουργηθηκε καπου στο '80; Πριν, αυτα τα νερα, που πηγαιναν; εγινε καποια διευθετηση παλαιων ρεματων;

Link to comment
Share on other sites

το 1929 εγινε διανομή στη περιοχή και δεν υπάρχει το ρέμα και το 1979 γίνεται στην περιοχή που συνορεύει με αυτή αναδασμός και εκεί φαίνεται το ρέμα. Στα παλαιότερα τοπογραφικά δεν φαίνεται το ρέμα. Στην νομαρχία δεν ξέρουν (ή βαριούνται να πούνε), στο δήμο σε παραπέμπουν στην νομαρχία και στην τοπογραφική υπηρεσία απλά είπαν πως αυτά είναι τα σχέδια που υπάρχουν. Δεν το έκανα οι ντόπιοι μόνοι τους αυτό είναι σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον, συνορευεις με ρεμα. Ποιο ειναι το προβλημα σου;

 

Μη ψαχνεις για καποια μελετη δημιουργιας, δεν υπαρχει, δεχεσαι το σχεδιο του αναδασμου του 79.

 

προφανως εισαι συνορο με τον αναδασμο του 29, ετσι; κι ο αναδασμος του 79 σου δινει στο κοινο σας οριο, ρεμα.

πιθανον το 29, απλα να μην αποτυπωθηκε.

μαλλον ειναι και το κοινο οριο μεταξυ των δυο αναδασμων

 

ε, αν οντως υπαρχει ρεμα, το αποτυπωνεις.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

διεξοδικά έχει συζητηθεί τι είναι ρέμα νομικά και τεχνικά στο φόρουμ μας

απο όσα παραθέτει το ερώτημα και ο τρόπος και χρόνος δημιουργίας μάλλον θα πρόκειται για αποστραγγιστική τάφρο περιμετρική του αναδασμού

τι αναφέρει ο κτηματολογικός πίνακας του αναδασμού?

τι εξυπηρετεί το ρέμα - τάφρος σήμερα?

ξεχωρίζεται το ότι είναι τεχνικό έργο και όχι φυσική διαμόρφωση?

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αποτύπωσα απλά ήθελα να μάθω αν υπάρχει μελέτη για να είναι πιο ολοκληρωμένο το τοπογραφικό.Είναι τεχνικό έργο και όχι φυσικό. Ο κτηματολογικός πίνακας δεν αναφέρει κάτι για το ρέμα . Μπορεί και να είναι αποστραγγιστική τάφρος.

Τι εννοείς dgt όταν λες ότι δεν υπάρχει μελέτη, απλά έκαναν μια τάφρο?

Καλά εδώ μου είπαν ότι δρόμος του αναδασμού συνεχίζεται σε τμήμα εκτός του αναδασμού επειδή "ξεχάστηκαν"...

Πάντως ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.