Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση οικοδομικών αδειών από τοπογράφους μηχανικούς


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα...

Στην εγκύκλιο Ε 51502/1967 του Γραφείου Πολεοδομίας Αθηνών αναφέρεται ότι οι τοπογράφοι μηχανικοί ...

"έχουν δικαίωμα υπογραφής μέχρι διορόφων κτιρίων. Ητοι μελέτην και επίβλεψιν Αρχιτεκτονικών εργασιών δι'απλάς οικοδομικάς εργασίας μόνον δια οικίας και καταστήματα μετά δύο το πολύ δαπέδων άνευ άλλης προβλέψεως (πχ.υπόγειον,ισόγειον άνευ προβλέψεως) ή ισόγειον και Α'όροφος άνευ υπογείου και άνευ προβλέψεως). Στατική μελέτη και επίβλεψις εφ'όσον τα φέροντα κατακόρυφα στοιχεία είναι εκ τοιχοποιίας και γίνεται κάλυψις δια πλακών εξ ωπλισμένου σκυροδέματος κατηγορίας Β120 μόνον.Αι πλάκες δέον να είναι:

α) απλαί αμφιέρειστοι ή πλάκες συνεχείς επί περισσοτέρων ανοιγμ. ίσων ή με λόγον μέχρι 1,25 του μεγαλυτέρου ανοίγματος προς μικρότερον συμφώνως προς τους κανονισμούς.

β) πλάκες συνεχείς δύο οιονδήποτε ανίσων ανοιγμάτων.

γ) δοκοί εξ ωπλισμένου σκυροδέματος απλώς αφμιέρειστοι επί ενός ανοίγματος.

Το στατικόν άνοιγμα των ως άνω πλακών και δοκών δέον να μη υπερβαίνη τα πέντε και ήμισυ (5,50) μέτρα.

Δια τας Αθήνας επιτρέπεται εις τους ανωτέρω να εξασκώσι το επάγγελμα πλην των, υπό του ΠΔ/14-5-34 "περί ύψους οικοδομών Αθηνών και περιχώρων,περιοχών των καθοριζομένων υπό των τομέων Α, Β, Γ, Δ και Ε (Βλέπε Αρθ-7 Ν-4663/7-5-30).

Επίσης εις τους ανωτέρω επιτρέπεται η υπογραφή της ως άνω στατικής μελέτης μόνον και εφ' όσον δεν απαιτείται αντισεισμική μελέτη συμφώνως προς το Αρθ-9 και 12 του από 19-2-50 Διατάγματος "περί αντισεισμικού κανονισμού οικοδομικών έργων". Εφ' όσον απαιτείται αντισεισμική μελέτη τότε η στατική και αντισεισμική μελέτη, δύναται να υπογράφεται υπό Πολιτικού Μηχανικού ή Αρχιτέκτονος Μηχανικού και η Αρχιτεκτονική μελέτη υπό του Τοπογράφου Μηχανικού."

 

Στην προτελευταία και τελευταία παράγραφο της εγκυκλίου Ε 20523/16-6-1977 του Υπουργείου Δημοσίων έργων αναφέρονται τα εξής:

"Συνεπώς από όλα τα Πολεοδομικά Γραφεία πρέπει να γίνονται δεκτές χωρίς περιορισμούς οι μελέτες (αρχιτεκτονική, στατική) που υποβάλλονται από Αγρονόμους Τοπογράφους Μηχανικούς για μέχρι διώροφα κτίρια με υπόγειο και πρόβλεψη ενός ορόφου, όπως ορίζει και για τους Πολιτικούς Υπομηχανικούς το Β.Δ. 769/1972.

Σε περίπτωση που απαιτείται ακριβής αντισεισμικός υπολογισμός, η μελέτη του θα γίνεται και θα υπογράφεται από Πολιτικό Μηχανικό."

 

Τελικά τι ισχύει στο θέμα των ορόφων; Μπορούμε να υπογράψουμε την αρχιτεκτονική και στατική μελέτη για διώροφα κτίρια με υπόγειο και πρόβλεψη ενός ορόφου ή όπως αναφέρεται στην εγκύκλιο Ε 51502/1967 του Γραφείου Πολεοδομίας Αθηνών μόνο κτίρια κατοικίας και καταστήματα τα οποία έχουν το πολύ δύο δάπεδα χωρίς άλλη πρόβλεψη;

Μπορούμε να υπογράψουμε σε διώροφα κτίρια τις μελέτες ύδρευσης, θερμομόνωσης και παθητικής πυροπροστασίας;

 

Επίσης στο θέμα της στατικής μελέτης και εφόσον δεν απαιτείται αντισεισμικός υπολογισμός μπορούμε να υπογράψουμε χωρίς περιορισμούς τη στατική μελέτη για διώροφο κτίριο;

 

Επίσης στο θέμα των ειδικών κτιρίων. Π.χ. την αρχιτεκτονική και τη στατική μελέτη (εφόσον δεν απαιτείται αντισεισμικός υπολογισμός) για ένα ισόγειο βιοτεχνικό κτίριο ή ένα γεωργοκτηνοτροφικό κτίριο μπορούμε να την υπογράψουμε?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον απαιτείται αντισεισμικός υπολογισμός πάντοτε δε μπορεί ένας τοπογράφος μηχανικός να υπογράψει τη στατική μελέτη σε ένα διώροφο κτίριο σύμφωνα με τις εγκύκλιους Ε 51502/1967 του Γραφείου Πολεοδομίας Αθηνών και Ε 20523/16-6-1977 του Υπουργείου Δημοσίων έργων.

Άλλοι συνάδελφοι τοπογράφοι μηχανικοί από τη μέχρι σήμερα εμπειρία τους στην έκδοση οικοδομικών αδειών για διώροφα κτίρια τι λένε για το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Την υπογράφει όπως και ο Αρχιτέκτονας και προσυπογράφει ο Πολιτικός Μηχανικός τον αντισεισμικό και τη θεμελίωση (μελέτη+επίβλεψη).

Link to comment
Share on other sites

Για να προσυπογράψει ο πολιτικός μηχανικός τον αντισεισμικό και τη θεμελίωση (μελέτη & επίβλεψη), τι ποσοστό από την αμοιβή της μελέτης και της επίβλεψης του αναλογεί (δεδομένου ότι θα υπογράψει τη στατική μελέτη ο τοπογράφος μηχανικός);

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 years later...

Αυτό το νήμα γιατί έμεινε έτσι; Το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και έχει μπόλικο ψωμί... Εγώ ξέρω ότι υπογράφουν τοπογράφοι μηχανικοί για 2ώροφα, αλλά: αυτό σημαίνει ισόγειο και όροφος; Και τι άλλο μπορούμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

από Αλέξιο 

Παρατηρώ GEORGE οτι ασχολείσαι επισταμένως με αρχιτεκτονικές - οικοδομικές μελέτες & επιβλέψεις. Το επισημαίνω γιατί σε πρόσφατη αντιπαράθεσή μας ισχυριζόσουν μετα βδελυγμίας οτι ασχολείσαι αποκλειστικά και μόνο με ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΑ. [Η συζήτησε αφορούσε επαγγελματικά δικαιώματα μελέτης - επίβλεψης οικοδομικών έργων, που καταχρηστικά έχετε πάρει ως δώρο απο τη πολιτεία για ευνόητους λόγους].  ΑΥΤΑ

 

επειδή δεν θέλω να αφήνω ερωτηματικά , δεν θυμάμαι να έκανα τέτοια αναφορά σε κάποιο ποστ μου , παρακαλώ τον Αλέξιο να μου υποδείξει που έγινε αυτό ακριβώς γιατί μου φαίνεται περίεργο να γράφτηκε από εμένα Και τώρα γενικά με το θέμα των κτιριακών και τεχνικών έργων που εκτελώ είναι σε εργασίες που αποτελούν επιστημονικό πεδίο του Αγρονόμου και αφορά αγροτικές κατοικίες , αγροτικές αποθήκες , κτηνοτροφικά κτήρια , τεχνικά έργα σε υδραυλικές μελέτες , τοίχους αντιστήριξης σε αγροτικές περιοχές κλπ Και αυτό γιατί εκτός από τοπογράφοι είμαστε και Αγρονόμοι δηλαδή ο μηχανικός που είναι κατά εξοχήν αυτός που ασχολείται με την αγροτική οικονομία και προσπαθεί να την αναπτύξει με τις γνώσεις του Αυτός ήταν ο κύριος λόγος που τελείωσα αυτήν την σχολή και όχι κάποια άλλη , γιατί  έτσι θα μπορούσα με τις κατάλληλες γνώσεις που παρέχει η ειδικότητά μου να πραγματοποιήσω τις πολιτικές μου απόψεις για ανάγκη αποκέντρωσης της παραγωγής στην περιφέρεια , που υπάρχει ο πλούτος της χώρας σε φυσικά διαθέσιμα 

 

Στα κτιριακά έργα και ειδικότερα στις άδειες οικοδομών απαιτείται στις περισσότερες περιπτώσεις η συνεργασία του ΑΤΜ  και με άλλους μηχανικούς όπως του πολιτικού μηχανικού για τον αντισεισμικό έλεγχο και μηχανολόγου για ΚΕΝΑΚ και Θέρμανση - κλιματισμό κλπ Και σχεδόν παντού χρειάζεται αντισεισμικός έλεγχος ,άρα συνεργασία με ΠΜ για την υπογραφή του και όχι μόνο 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.