Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μη άρτιο και οικοδομημένο


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

 

Προσπαθώ να βρω τη νομοθεσία που σχετίζεται με αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου και εντός ΖΟΕ έκτασης 1στρ στον Ωρωπό. Κανονικά δεν θα έπρεπε να θεωρείται μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο σύμφωνα με τα ΦΕΚ για εκτός σχεδίου (270δ/85 & 707Δ/79). 

 

Σε όμορο αγροτεμάχιο του οποίου έχω τοπογραφικό αναφέρεται ως μη άρτιο και οικοδομημένο. Είναι αυτό δυνατόν;

 

Ευχαριστώ,

Λ.Τ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

 

Προσπαθώ να βρω τη νομοθεσία που σχετίζεται με αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου και εντός ΖΟΕ έκτασης 1στρ στον Ωρωπό. Κανονικά δεν θα έπρεπε να θεωρείται μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο σύμφωνα με τα ΦΕΚ για εκτός σχεδίου (270δ/85 & 707Δ/79). 

 

αν εισαι στις παρεκκλισεις, σωστα  "δεν θα επρεπε  να θεωρειται μη αρτιο και μη οικοδομησιμο"

αρα θα επρεπε να ειναι...αρτιο και οικοδομησιμο κατα παρεκκλιση

 

Σε όμορο αγροτεμάχιο του οποίου έχω τοπογραφικό αναφέρεται ως μη άρτιο και οικοδομημένο. Είναι αυτό δυνατόν;

 

 ενα γηπεδο ειναι /ή δεν ειναι... αρτιο και οικοδομησιμο

Αν εχει κτισμα, αυτο εχει σχεση με την νομιμοτητα και την τακτοποιηση

 

 

Ευχαριστώ,

Λ.Τ.

 

αυτα, εάν ερμηνευω σωστα τα οσα γραφεις

και

καλωσορισες στο φορουμ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε όμορο αγροτεμάχιο του οποίου έχω τοπογραφικό αναφέρεται ως μη άρτιο και οικοδομημένο. Είναι αυτό δυνατόν;

Καλλιτέχνης ο συνάδελφος......

Το σωστό θα ήταν να γράφει στη δήλωση του 651: μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο

και στο σώμα του τοπογραφικού να περιέχει όλες τις αυθαίρετες κατασκευές που υπάρχουν εντός των ορίων 

που υπεδείχθησαν από τον ιδιοκτήτη.

Δεν άλλαξε κάτι ως προς την οικοδομησιμότητα επειδή ο συνάδελφος έγραψε οικοδομημένο

 

Όσο για το πρώτο ερώτημά σου, νομίζω πως πέρα απο τα ΦΕΚ που αναφέρεις πρέπει να δείς και το 284Δ'/1983 (ΖΟΕ Αττικής)

 

Α, και καλώς ήρθες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.