Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπουδές και τρέλα!


mcmechanic

Recommended Posts

Καλησπέρα στους απανταχού φίλους μηχανικούς!


Είμαι δευτεροετής φοιτητής του τμήματος πολιτικών μηχανικών του ΑΠΘ.Η αλήθεια είναι ότι αν και πολύ δυνατή σχολή ,ήταν η δεύτερη μου επιλογή μετά τους μηχανολόγους αλλά λόγω άσχημων συνθηκών κάτω από τις οποίες έδωσα εξετάσεις έχασα τη πρώτη.Το κακό είναι ότι νόμιζα πως θα το ξεπεράσω και το άφησα.Περνώντας ο καιρός και μπαίνοντας πιο πολύ στα πράγματα βλέπω ότι το αντικείμενο του πολ.μηχ δε μου ταιριάζει καθόλου μιας και ο κατασκευαστικός τομέας δε με ελκύει καθόλου και η μόνη κατεύθυνση που φαίνεται να μπορώ να πάρω(απο τις 4 συνολικά) είναι αυτή του συγκοινωνιακού τομέα μπας και ασχοληθώ με σιδηρ.υποδομές κτλ....Επίσης βλέπω ότι σε μαθήματα που δε με ενδιαφέρουν όπως η τεχνική γεωλογία δυσκολεύομαι πολύ!Γενικά νιώθω ότι είμαι σε πολύ δύσκολη θέση.Α και δε μ'αρέσει καθόλου το γραμμικό σχέδιο που ευτυχώς ήταν μόνο στο 1ο εξάμηνο.Αντιθέτως μου αρέσουν απο τις 3 και οι 2 κατευθ.των μηχ.μηχ του ΑΠΘ(ενεργειακός και κατασκευαστικός),τα ρευστά η θερμοδυναμική και πάει λέγοντας..μπορώ να πω ότι έχω και λίγη τρέλα με το αντικείμενο,τα εργαστήρια κτλ...Αυτό που θέλω να ρωτήσω όσους γνωρίζουν είναι αν θα πρέπει τώρα που είναι νωρίς να κυνηγήσω τη πρώτη μου επιλογή(το 1ο έτος δε παρακολούθησα και πολύ τη σχολή λόγω κάποιων θεμάτων που είχα..ουσιαστικά τώρα κάνω την αρχή και έχω περάσει μόνο 2 μαθήματα συνολικά) που λογικά θα μου είναι πιο εύκολο να ασχοληθώ με πίστη σε αυτό που κάνω.Αξίζει τώρα που έχω μόνο 2 περασμένα μαθήματα να ξαναδώσω πανελλ. για τους μηχ.μηχ του ΑΠΘ;Και πέρα από το ότι μου αρέσει πολύ σαν αντικείμενο σπουδών πιστεύετε ότι έχουν και καλύτερη αποκατάσταση σε εσωτερικό και εξωτερικό όπως ακούγεται;Τέλος είναι εφικτό μαζί με τις πανελλ. να παρακολουθώ και κάποια βασικά μαθήματα στους πολιτικούς και να τα δώσω;


Υ.Γ. πιστεύετε ότι θα καταφέρω να βγάλω μια τέτοια δύσκολη σχολή χωρίς να με ελκύει;Αξίζει να το ρισκάρω και να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία στον εαυτό μου;Όποιος μπορεί ας δώσει και tips για πανελλ. χρειάζομαι ξανά φροντιστήριο;Και τι γίνεται στην αγορά εργασίας με τις 2 ειδικότητες;όντως οι μηχανολόγοι τα πανε καλύτερα; 


 

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχη περίπτωση η δική μου.

 

Έδωσα ξανά πανελλήνιες, παρακολουθώντας παράλληλα το πρώτο εξάμηνο της σχολής όπου πέρασα αρχικά (ΤΕΙ) και περνώντας τα μαθήματα κανονικά.

 

Το φροντιστήριο μπορεί να το χρειαστείς μπορεί και όχι, εγώ δεν το χρειάστηκα. Προτείνω να μην το ξεκινήσεις εάν δεν δεις πρώτα πόσο αυτοπεποίθηση έχεις χωρίς αυτό.

 

Άλλες επιλογές:

  1. δεν δίνεις πανελλήνιες και προχωράς στην σχολή που είσαι και ψάχνεις να βρεις αυτό το μικρό πραγματάκι που σου αρέσει το οποίο μετά το πτυχίο, με μεταπτυχιακά, το εξελίσσεις και το δυναμώνεις για να γίνεις ανταγωνιστικός
  2. δεν δίνεις πανελλήνιες και προχωράς στην σχολή που είσαι και παίρνεις πτυχίο. Μετά δεύτερο πτυχίο σε σχολή του αντικειμένου που σου αρέσει και μετά, εάν θες, μεταπτυχιακά κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.