Μετάβαση στο περιεχόμενο

τοιχοποιία και μονωση


stamatiosok

Recommended Posts

Ενδέχεται να φτιάξω το σπίτι μου σιγα σιγα και είμαι ολίγον άσχετος .Το σπίτι είναι στα μπετά (παλιά μπετά). Μιλάμε για οροφοδιαμέρισμα 75 τετραγωνικά συν

 1 μικρός όροφος 40 τετραγωνικά πάνω.(Μιλάμε κυριως για το κυρίως διαμέρισμα που με ενδιαφέρει)

 

Σε ότι αφορά την τοιχοποιία και την μόνωση έχουν να κάνουν οι ερωτήσεις μου.

Ποια θεωρείτε καλύτερη για κατοικία μονωση;

1)Τούβλα με μπλε μόνωση;(μάλλον σε αυτην την λύση θα πάω)

2)τούβλα με λευκή μόνωση ;

3)alphablog; (τι ναι αλφαμπλογκ;)

 

Η εσωτερική θερμομόνωση γίνεται ταυτόχρονα με το κτίσιμο των τούβλων;

τι θερμονωτικο υλικό να βάλω; εχω ακούσει κάτι για dow. Αφορά μόνο τις ταράτσες ή και τα τούβλα ;

Γενικά μόνωση εκτός από την ταράτσα και στα εσωτερκά τούβλα πρεπει να κάνω κ κάπου αλλού; Εσωτερική θερμομονωση προς το παρον δεν ξέρω αν χρειάζεται αν κάνω αν ειναι  καλή εξωτερική )

και σε οτι αφορά το τούβλο

μπατικό εξωτερικά και δρομικό εσωτερικά ;με σενάζι ;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1. Το χρώμα από μόνο του δεν λέει κάτι.
   Μπλε είναι και το Dow μπλε είναι και το απομίμηση Dow το οποίο είναι βαμένο φελιζολ που ουδεμία σχέση έχει με το Dow.

  Τα μονωτικά υλικά έχουν ιδιότητες και προδιαγραφές. Συγκρίνεις  και επιλέγεις.

 

2. Η μόνωση εκτός από ιδιότητες υλικού έχει και πάχος. Το καλύτερο μονωτικό με ανεπαρκές πάχος = κακή θερμομόνωση - τζάμπα λεφτά.

    Το πάχος προσδιορίζεται στην μελέτη θερμομόνωσης της άδειας. Το ίδιο και τα πάχη των τοίχων καθώς  και το υλικό κατασκευής

 

Αυτά στα λέω εγκυκλοπαιδικά. Το σημαντικά είνα τα εξής :

 

1. Εχεις κι άλλα θέματα να λύσεις όπως θερμομόνωση και στεγάνωση οροφής

2. Aδεια σε ισχύ υπάρχει ?

3. Αν τα "μπετά" που λες είναι παλιά και εκτεθειμένα για πολλά χρόνια πρέπει να ελεγχθεί σε τι κατάσταση είναι  πριν προχωρήσεις.

4. Που είναι ο επιβλέπων μηχανικός ? Τον ρώτησες σχετικά ? Δεν προχωράς χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του
 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Εάν τα μπετά σας είναι πάνω από 5 χρόνια αφημένα, λογικά έχετε πολύ σοβαρότερα προβλήματα να ασχοληθειτε.

Επίσκεψη σε μηχανικό πριν αρχίσετε να χτίζετε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.