Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαρροή καπνού απο διαμέρισμα άνω σε διαμέρισμα κάτω.


Νίκος77

Recommended Posts

Καλημέρα.

Μια απορία - Επειδή η διαρροή την οποία περιγράψαμε αφορά σε τζάκι του πανω ορόφου σε διαμέρισμα του κάτω ορόφου, αν βάζαμε ενα περιστρεφόμενο καπέλο στην απόληξη της καμινάδας μας, ή εστω κι ενα μοτερ, θα μπορούσε να λύσει το πρόβλημα μας, καθως η ρωγμή δεν είναι μεγάλη αφού δεν φάνηκε στη κάμερα που τοποθετήθηκε?

Ευπρόσδεκτα οποιαδήποτε σχόλια, ευχαριστώ.

 

αυτό έκανα εγώ στο σπίτι μου και δουλευει μια χαρά. Το καπέλο με το μοτέρ όμως δεν είναι φθηνή λύση.

Link to comment
Share on other sites

αυτό έκανα εγώ στο σπίτι μου και δουλευει μια χαρά. Το καπέλο με το μοτέρ όμως δεν είναι φθηνή λύση.

Χαίρεται. Επειδή δεν μου είναι ξεκάθαρο τι ακριβώς κάνατε εσεις, βάλατε απλα ενα περιστρεφόμενο καπέλο, ή καπέλο με μοτέρ, μου το διευκρινίζετε παρακαλώ? Αν βάλατε μοτέρ, μου λέτε πόσο κοστίζει? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται. Επειδή δεν μου είναι ξεκάθαρο τι ακριβώς κάνατε εσεις, βάλατε απλα ενα περιστρεφόμενο καπέλο, ή καπέλο με μοτέρ, μου το διευκρινίζετε παρακαλώ? Αν βάλατε μοτέρ, μου λέτε πόσο κοστίζει? Ευχαριστώ.

 

καπέλο με μοτέρ 175W. Κόστισε το 2012 315Ευρώ με την τοποθέτηση και τα ηλεκτρολογικά.  Πήρα ακριβώς αυτό https://www.biofan.gr/products/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81-%CF%84%CE%B6%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%BF%CF%85/%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B6%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%BF%CF%85/%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%BB%CE%BF-%CF%84%CE%B6%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81.html

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρονια Πολλα!

 

καπέλο με μοτέρ 175W. Κόστισε το 2012 315Ευρώ με την τοποθέτηση και τα ηλεκτρολογικά.  Πήρα ακριβώς αυτό https://www.biofan.gr/products/

Δηλαδή αν εγω βάλω απλό καπέλο περιστρεφόμενο θα καταφέρω να λύσω το προβλημα σε ενα βαθμό ή οχι? Το καπέλο με μοτερ είναι όντως αρκετά ακριβό και αν γινεται να το αποφύγω θα το προτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρονια Πολλα!

 

Δηλαδή αν εγω βάλω απλό καπέλο περιστρεφόμενο θα καταφέρω να λύσω το προβλημα σε ενα βαθμό ή οχι? Το καπέλο με μοτερ είναι όντως αρκετά ακριβό και αν γινεται να το αποφύγω θα το προτιμούσα.

 

μα την καμία χωρίς μοτέρ. Δεν θα δημιουργήσεις την απαιτούμενη ροή αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα!

Το απλο περιστρεφομενο δεν κανει καμια δουλεια και κακως το πουλανε, οταν φυσαει πχ γυριζει και υποβοηθα τον ελκυσμο αλλα οταν δεν φυσα καθολου???

Με μοτερ το πιθανοτερο ειναι να υπαρξει θορυβος ιδιαιτερα ενοχλητικος. Θα χρειαστει ρυθμιστης στροφων ο οποιος ειναι ενα παλιοκατασκευασμα (λογω κοστους, κανονικα ινβερτερ χρειαζεται) και θα παραγει εξτρα θορυβο σε χαμηλες στροφες.

Γενικα εφ οσον το τζακι δεν καπνιζει μεσα στ χωρο σου και το ανναβεις δεν καταλαβα γιατι συζητατε για το τραβηγμα.

Εφ οσον ειναι χτισμενος ο κωνος σε 3 πλευρες και για τεταρτη εχει τον τοιχο για να λυσεις τ προβλημα χρειαζεται σοβαρη δουλεια και μεσα στο σπιτι οποτε καλυτερα κλειστο και μελοντικα σε καποια ανακαινηση διορθωνεις και αυτο.

Η.. πας για μετατροπη σε κασετα με νεα καπνοδοχο μεσα στην παλια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.