Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγχαρητήρια και από εμένα. Περιμένω με αγωνία και τα υπόλοιπα. Ειδικά τη φέρουσα τοιχοποιία με πεπερασμένα.

Να προτείνω και κάτι. Αν θέλεις και μπορείς, μπορείς να ετοιμάσεις κάποια βιντεάκια με 4-5 πράγματα που μας ενδιαφέρουν και να τα ανεβάσεις στο youtube.

Προσωπικά δεν ξέρω πως προσομειώνω μια πλάκα με πεπερασμένα, τι πρέπει να δω όταν κάνω ανάλυση και πώς γίνεται διαστασιολόγηση.

Το ίδιο για πολλά άλλα θέματα όπως προσομείωση τοιχείου υπογείου (εγώ το κάνω με χιαστί ράβδους μόνο), τοιχεία με οπές κτλ.ή φέρουσα τοιχοποιία με πεπερασμένα (αλήθεια τρέχεις και σεισμό, θα μπορούσε να πάει και σε pushover?).

Και πάλι ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Την pushover δέν την έχω δουλέψει, δέν έχω αγοράσει το module και μέχρι να ολοκληρωθεί δέν θα το αγοράσω.Σε συνδυασμό με τη pushover ,ναι μπορείς να προσομοιώσεις και τα πεπεπερασμένα σε φέρουσα.Όμως μπορείς να κάνεις τη προσομοιώση τής κατασκευής σου με λοξή ράβδο (τοιχοποιϊα) για να δείς κατα πόσο έχει ή δέν έχει επιρροή.

 

Η pushover είναι μία πονεμένη ιστορία στο Scada και φύσικά δέν έχει πάντα εφαρμογή, θα πρέπει να εξετάσεις απο μόνος σου αν είναι εφαρμόσιμη ή όχι.Απο τα λίγα που διάβασα στο manual τής νέας αναβάθμισης.

 

Ωραία θα ξεκινήσω με φέρουσα τοιχοποιϊα.

 

Ναι τρέχει σε σεισμό και λογικά και σε pushover.

 

 

Η φέρουσα τοιχοποιϊα με λίγη ακόμα φαντασία ,μπορεί να προσομοιωθεί και με "δοκούς σε υποστυλώματα".Χωρίζεις τούς πεσσούς σου σε τμήματα και αλλάζεις τίς ιδιότητες του υλικού σ'αυτη τής τοιχοποιϊας.

 

3 μήνες το δουλεύω, δέν πρόλαβα ακόμα να τα βρώ όλα.Πιστεύω πως θα μπορέσεις να προσομοιώσεις και φέρουσα διαζωματική τοιχοποιϊα, έχει τη δυνατότητα τουλάχιστον σε θέμα προσομοιωσης (δέν έιδα να έχεις περιορισμό).Διαστασιολόγηση όμως δέν έχει και είναι λογικό αφού δέν υπάρχει κάν ο κανονισμός τοιχοποιϊας.

 

Ομοίως μπορείς να κάνεις και ανάλυση σε ξύλινες στέγες ή ακόμα και ξύλινη κατασκευή ,χωρίς διαστασιολόγηση όμως.

 

 

Επίσης υπάρχει η δυνατότητα με κάποια τρικ, να περάσεις το μοντέλο σου στο SAP2000, να το τρέξεις και να δείς και να συγκρίνεις τα αποτελέσματα (π.χ Plate element -Shell Element),να δοκιμάσεις τη pushover του sap2000,και πολλά άλλα!!!!

Edited by McRaster
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πρόγραμμα να μη το φοβηθεί κανένας.Έχω καθίσει μαζί με άλλους συναδέλφους και έχουμε κάνει άπειρες δοκιμές με λογισμικά (STATIK -ETABS -STRAD FESPA),δέν είδα κάτι το περίεργο, κάτι μικρο bugs στούς ευρωκώδικες που είχε πήρα τηλ και σε 3 ώρες οι άνθρωποι έβγαλαν αναβάθμιση.

 

Κατα την άποψη μου το Scada είναι πολύ σοβαρό πρόγραμμα, οι αθένειες που διάβαζα και εγώ προφανώς στην έκδοση που αγόρασα έχουν γιατρευτεί :smile: και κόλλησε άλλες παιδικές που δέν δημιουργούν πρόβλημα.

 

 

Οι χρήστες απο Αθήνα είναι τυχεροί βέβαια γιατί έχουν τα μαθήματα που κάνει ο Τσιαμτσιακίρης.Εμείς εδώ στη Λάρισα είμαστε καταδικασμένοι

Edited by McRaster
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι χρήστες απο Αθήνα είναι τυχεροί βέβαια γιατί έχουν τα μαθήματα που κάνει ο Τσιαμτσιακίρης.Εμείς εδώ στη Λάρισα είμαστε καταδικασμένοι

 

Εσένα μια χαρά σε βρίσκω! Εμείς είμαστε καταδικασμένοι...

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ, πλέον κανείς δέν είναι.Ευτυχώς η ενημέρωση πλέον είναι άμμεση και ειδικά μέσα απο το φόρουμ, το οποίο και ευχαριστώ για το βήμα που μου δίνει και στηρίζει προσπάθειες μηχανικών.Τα βίντεο δέν θα τα ανεβάσω και ο λόγος είναι οτι αυτό είναι δουλειά τής ACE.Όμως αν σε ενδιαφέρει να δείς τί γίνεται, όπως και πρότεινα σε άλλους συναδέλφους ,είναι να καθίσουμε μαζί και μεσώ teamviwer να σου δείξω ότι γνωρίζω.

 

Ότι μπορώ να σου πώ και το ξέρω δέν έχω κανένα πρόβλημα να στο δείξω.Αύριο εσύ μπορεί να μου δείξεις κάτι άλλο.Και έτσι αν υπάρχει συνεργασία δέν χρειάζεσαι ούτε συμβόλαιο συντήρησης.Έχω πάρει γραμμή τη πολιτική τής εταιρίας, και φυσικά διαφωνώ κάθετα, αλλά θα το αναλύσουμε άλλη φορά αυτο.

 

Για τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί τα έχω πεί άπειρες φορές και σε Θεσσαλονίκη και σε Αθήνα.Οταν θα το καταλάβουν θα βγάλουν καινούργιο manual και βίντεο.Προσωπικά έμαθα το Scada διαβάζοντας τα βιβλία του Αντωνιάδη, που το παιδί ανήκει στη 3DR και το βιβλίο πατάει στο STRAD.Κάθισα μετά και άνοιξα παλιές σημειώσεις στο SAP2000 και έτσι προχώρησα.Άστα να πάνε με λίγα λόγια, να μαθαίνεις το SAP απο την αρχή για να δουλέψεις το Scada.

Edited by McRaster
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφε McRaster,

με δεδομένη την γνώση που έχεις για τα προγράμματα etabs, sap2000, cubus, strad και scadapro, θα ήθελα τη γνώμη σου στο ακόλουθο ερώτημα:

Γνωρίζω καλά τα etabs, sap2000, cubus, λίγο το strad (που με απογοήτευσε και ξανακύλισα στην cubus...). Θα ήθελα να έχω ένα καλό και εύχρηστο πρόγραμμα για τις απλές περιπτώσεις (σκυρόδεμα και μεταλλικά). Ωστόσο είμαι και απαιτητική - δεν δέχομαι τα πεπερασμένα π.χ. του strad όταν έχω δουλέψει το cedrus. Εκτιμάς ότι το scadapro θα μπορούσε να καλύψει το "καλό και εύχρηστο πρόγραμμα για τις απλές περιπτώσεις" ή δεν αξίζει και να συνεχίσω με την cubus;

 

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

@Lia01: Καταρχάς να σου πώ οτι δέν έχω και ιδιαίτερη γνώση όλων αυτών,τα βασικά.Το STATIK τής cubus το αγόρασα πρόσφατα και δείχνει μέχρι στιγμής να είναι μακράν το καλύτερο απο όλα όσα έχω δουλέψει έως τώρα.Σίγουρα το κόστος είναι ένας βασικός παράγοντας για να αγοράσεις ένα λογισμικό.

 

Γενικά για τα προγράμματα που αναφέρεις:

 

1.Το STRAD είναι ένα απο τα αξιόλογα προγράμματα στο χώρο, δύσκολο στη χρήση του αλλά στο θέμα με τα πεπερασμένα διαφωνώ.Το cedrus θα σου λύσει μόνο σε κατακόρυφα και 3 βαθμούς ελευθερίας για να μειώσει το υπολογιστικό φόρτο, ενώ το STRAD έχει τη δυνατότητα προσομοίωσης και σε κατακόρυφα όπως και σε συμμετοχή σε ολόκληρο το φορέα.Aυτό για τη cubus νομίζω θα υπάρχει στην 6 απο όσο είδα.Το ίδιο ισχύει και για προσομοίωση τοιχίων......

 

2.Το ScadaPro είναι ουσιαστικά επέκταση του sap2000,έχει πολλά κοινά στοιχεία και η τιμή του είναι καλή, αν και δέν γνωρίζω πόσο πήγε τώρα.¨οταν το πήρα είχε προσφορά το full 1880 ευρώ (σκυρόδεμα-μεταλλικά-συνδέσεις-πεπερασμένα).

3.To STATIK κάνει όλους τούς ελέγχους κατα ΕΑΚ_ΚΩΣ ,EC2-EC8 DIN κτλ...Επίσης είναι σχετικά εύκολο στην εκμάθηση του και τα εγχειρίδια χρήσης έχουν αρκετά σημαντικά στοιχεία.

4.Για μεταλλικά και ειδικά για βιομηχανικά τυποποιημένα το Scada kai to STRAD έχουν έτοιμες βιβλιοθήκες, όμως ειδικά για μεταλλικά και το λέω σε συνδυασμό με τα σχέδια κοπής το SCIAengineer είναι μακράν το καλύτερο (και σε σκυρόδεμα -ειδικά τα πεπερασμένα).

5.Η pushover και οι ενισχύσεις είναι ένα ακόμα θέμα, το STATIK έχει pushover απο το 1996 και τη δουλεύει άψογα,ομοίως και τίς ενισχύσεις.Συνεπώς σε καλύπτει σε όλο το φάσμα μελετών που θα κάνεις.

6.To SCADA έβγαλε pushover -KANEΠΕ, δέν έχω άποψη γιατί δέν το έχω αγοράσει το συγκεκριμένο module,ας απαντήσει κάποιος που το πήρε.

7.Αγοράζοντας ελληνικό πρόγραμμα βοηθάς το τόπο σου :smile: με μία σχετική ταλαιπωρία φυσικά.

8.Αν γνωρίζεις το STATIK έχεις μεγάλες πιθανότητες να ανοίξεις πόρτα και στο εξωτερικό.

9.Το STATIK professional που αγόρασα ,έχει απο απλές κατασκευές (σκυρόδεμα -μεταλλικά), έβαλε και άοπλη τοιχοποιϊα -μέχρι γέφυρες.

 

Συγκρίνεις διαφορετικά προγράμματα, το SCADA είναι πολύ καλό πρόγραμμα για απλά έργα με τη δυνατότητα προσομοίωσης πολύπλοκων κατασκευών με επιφύλαξη!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ McRaster,

Σε ευχαριστώ για τα σχόλια σου, τα εκτιμώ πολύ.

Συνεχίζοντας την κουβέντα θα έλεγα τα παρακάτω:

1. Δεκτό το σχόλιο για το cedrus, αλλά πραγματικά αυτό που κάνει το κάνει τέλεια - μακάρι να το βγάλει και για κατακόρυφα. Θα ήθελα τη γνώμη σου για τα πεπερασμένα του ScadaPro, είναι όπως του STRAD ή μήπως καλύτερα;

2. Η τιμή του ScadaPro σήμερα είναι 5160+συνδρομή (full πακέτο με Pushover και ΚΑΝΕΠΕ).

3. Η τιμή της cubus (χωρίς ΚΑΝΕΠΕ) είναι 2400+συνδρομή (για τους κατόχους του STRAD, όπως εγώ).

4. Η cubus δεν κανει συνδέσεις. Αλήθεια, οι συνδέσεις του ScadaPro είναι ικανοποιητικές;

5. Δεν σκεφτόμουν ότι το ScadaPro θα μπορούσε να κάνει αυτά που κάνει η cubus και συνεπώς να την αντικαταστήσει. Σε καμία περίπτωση. Σκεφτόμουν εάν μια μελέτη με το ScadaPro (σε απλό οικοδομικό ή απλό μεταλλικό) θα μπορούσε να είναι πιο γρήγορη αλλά εξίσου αξιόπιστη με την μελέτη με την cubus. Δεν ξέρω εάν έχεις κάνει, αλλά μια μελέτη οικοδομικού με την cubus σημαίνει (παραθέτω μόνο τα αρνητικά, ενώ υπάρχουν προφανώς και θετικά):

α. σημαντικός χρόνος εισαγωγής μέσω autocad - αυτό υποστηρίζουν ότι βελτιώθηκε τώρα από την συνεργασία με την 4m.

b. εάν κάποιο στοιχείο δεν επαρκεί ή θέλεις να αλλάξεις κάτι πρέπει να ξαναγυρίσεις στο autocad

c. το τεύχος το φτιάχνεις σελίδα - σελίδα.

d. τα σχέδια τα φτιάχνεις από το 0...

e. για τις συνδέσεις χρειάζεσαι άλλα προγράμματα.

 

Με βάση τα παραπάνω, επανέρχομαι στην ερώτηση το ScadaPro θα μπορούσε να καλύψει το "καλό και εύχρηστο πρόγραμμα για τις απλές περιπτώσεις" ή δεν αξίζει και να συνεχίσω με την cubus;

Link to comment
Share on other sites

Αν δέν θέλεις να το συγκρίνω με το STATIK της cubus hellas θα σου πώ ναί.Στα μεταλλικά θέλει δουλειά,τα πεπερασμένα είναι ικανοποιητικά (θέλει προσοχή).Για τίς συνδέσεις όχι δέν θέλεις άλλο πρόγραμμα απλά τα σχέδια δέν είναι ικανοποιητικά, θέλουν αρκετή δουλειά σε διαφορά μ'αυτά που βγάζεις απο το prosteel

 

Μιλάς σοβαρά; πήγε τόσο; (τα πουλάκια μου!!!!!, μη βγεί το ΕΣΠΑ )

 

Με τόσα χρήματα όχι να πάς στο STATIK έχει περισσότερα πράγματα απο το Scada, καταρχάς έχει ενισχύσεις το Scada δέν έχει ακόμα

 

Κοίτα το Scada δέν είναι stereostatika, θέλει προσοχή και αρκετό χρόνο να το μάθεις.Τα τεύχη τα βγάζει αυτόματα, έχει λίγη δουλειά σε ξυλότυπους, θέλεις σίγουρα πρόγραμμα για σχέδια κοπής.Δέν έχει όλους τούς ελέγχους του STATIK .Αν δείς σε άλλο θέμα έχουμε κάνει σύγκριση τών προγραμμάτων.

 

Όσο για το Statik βρήκα τρόπο και αλλάζω απευθείας τα layer απο το αρχιτεκτονικό, τής 4M τί σχεδιαστικό είναι;

Edited by McRaster
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.