Μετάβαση στο περιεχόμενο

τέντα ζελατίνης και πολεοδομία


mponikos

Recommended Posts

11 ώρες πριν, klimakometro said:

Δεν με αφορούν τα έπιπλα και το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο ποστ (όπως και τα υπόλοιπα του φόρουμ) εγώ αναφέρομαι και αναζητώ κάποιον όπου να το έχει αντιμετωπίσει πολεοδομικά το γεγονός πως κλείνοντας με τέντα το μπαλκόνι δημιουργείς κλειστό χώρo

,Έχω αντιμετωπίσει το θέμα γιατί ήθελα και γω να βάλω ζελατίνες.Ο νόμος λέει ότι επιτρέπονται μόνο τα κινητά προστεγασματα στους εξωστες.Στην περίπτωση των καφετεριών ξεφεύγουν του κλεισιμου χώρου με την υποχρέωση να κλείνουν μέχρι ένα ορισμένο ύψος ήτοι 150cm.Μπορεις να το κλείσεις και με παράθυρα πάνω στο κάγκελο αρκεί να είναι συρόμενα.Σε κάθε περίπτωση το καλύτερο είναι να ενημερώσεις την πολεοδομία της περιοχής σου.Εγω που ρώτησα την δική μου μου είπαν ότι επιτρέπονται εφόσον είναι κινητά.Ο κλειστός χώρος είναι από μόνος του αυθαιρεσία όταν έχει μετατραπεί από ανοιχτό.Η αλλαγή χρήσης συνιστάται σε κατοικία η κατάστημα.Και πρέπει να δηλώνεται.Μονο αν κλείσεις τον χώρο με σταθερά στοιχεία και τον μετατρέψεις σε κατάστημα η γραφείο υφίσταται διπλή παράβαση δηλ κλείσιμο χώρου και αλλαγή χρήσης.Θα τολμήσω να πω ότι αν βάλεις κουζίνα στο μπαλκόνι με παροχή από την βρύση και την αποχέτευση μπαλκονιού δεν υφίσταται αλλαγή χρήσης.Διοτι όταν έκανα την κουζίνα του σπιτιού μου μπάνιο και το διπλανο δωμάτιο κουζίνα ο μηχανικός μου με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει αλλαγή χρήσης και ούτε και πολεοδομική παράβαση.Οσο για τα έπιπλα σε συνδιασμό με το κλείσιμο του χώρου στοιχειοθετούν αλλαγή χρήσης όταν πρόκειται για έπιπλα που δεν εξυπηρετούν χρήση κατοικίας πχ επαγγελματικά ράφια η γραφεία η πάγκους κτλ

Θα ήθελα να τονίσω επίσης ότι αυτά τα θέματα είναι διαχρονικά και επίκαιρα πάντοτε ως την συντέλεια του κόσμου τούτου.Οποτε δεν έχει μείζων σημασία αν απαντήσαμε σε παλαιό θέμα 

 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" . Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2023 at 9:41 ΠΜ, Πέτρος Κατούνας said:

,Έχω αντιμετωπίσει το θέμα γιατί ήθελα και γω να βάλω ζελατίνες.Ο νόμος λέει ότι επιτρέπονται μόνο τα κινητά προστεγασματα στους εξωστες.Στην περίπτωση των καφετεριών ξεφεύγουν του κλεισιμου χώρου με την υποχρέωση να κλείνουν μέχρι ένα ορισμένο ύψος ήτοι 150cm.Τα κινητά προστεγασματα τέντες η ζελατινες δεν στοιχειοθετούν κλείσιμο χώρου διότι δεν έχουν σταθερά και αμετακίνητα στοιχεία πχ κολωνες.Ο κλειστός χώρος προϋποθέτει αμετακίνητη κατασκευή και πέρα για πέρα ως το ταβάνι δηλαδη.Και για να καταλάβεις του λόγου του αληθες ένας χώρος που ανοιγοκλείνει δεν μπορεί να θεωρηθεί κλειστός όταν είναι ανοιχτος.Και γι'αυτό βεβαιώνεται παράβαση μόνο όταν τα στοιχεία είναι σταθερά και αμετακίνητα και δεν μπορείς να επικαλεστείς ότι είναι ανοιχτός ο χωρος.Στην περίπτωση που είναι μετακινούμενα επικαλείται ανοιχτό χώρο που μπορεί να κλεινει περιστασιακά για τις ανάγκες του καιρου.Μπορεις να το κλείσεις και με παράθυρα πάνω στο κάγκελο αρκεί να είναι συρόμενα.Σε κάθε περίπτωση το καλύτερο είναι να ενημερώσεις την πολεοδομία της περιοχής σου.Εγω που ρώτησα την δική μου μου είπαν ότι επιτρέπονται εφόσον είναι κινητά.Ο κλειστός χώρος είναι από μόνος του αυθαιρεσία όταν έχει μετατραπεί από ανοιχτό.Η αλλαγή χρήσης συνιστάται απο κατοικία σε κατάστημα η γραφείο και το αντιστροφο.Και πρέπει να δηλώνεται.Μονο αν κλείσεις τον χώρο με σταθερά στοιχεία και τον μετατρέψεις σε κατάστημα η γραφείο υφίσταται διπλή παράβαση δηλ κλείσιμο χώρου και αλλαγή χρήσης.Θα τολμήσω να πω ότι αν βάλεις κουζίνα στο μπαλκόνι με παροχή από την βρύση και την αποχέτευση μπαλκονιού δεν υφίσταται αλλαγή χρήσης.Διοτι όταν έκανα την κουζίνα του σπιτιού μου μπάνιο και το διπλανο δωμάτιο κουζίνα ο μηχανικός μου με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει αλλαγή χρήσης και ούτε και πολεοδομική παράβαση.Οσο για τα έπιπλα σε συνδιασμό με το κλείσιμο του χώρου στοιχειοθετούν αλλαγή χρήσης όταν πρόκειται για έπιπλα που δεν εξυπηρετούν χρήση κατοικίας πχ επαγγελματικά ράφια η γραφεία η πάγκους κτλ.Θα ήθελα να τονίσω επίσης ότι αυτά τα θέματα είναι διαχρονικά και επίκαιρα πάντοτε ως την συντέλεια του κόσμου τούτου.Οποτε δεν έχει μείζων σημασία αν απαντήσαμε σε παλαιό θέμα 

Παρατήρηση

Την ίδια παράθεση όπως είναι την έχεις βάλει άλλες 2 φορές και συνάδερφοι συντονιστές την απέκρυψαν. 

Το ίδιο θα γίνει και με αυτό. Το αφήνουμε λίγο ακόμα ον για να δεις την παρατήρηση.

Αν ξαναγίνει θα λάβεις ποινή.

Didonsi

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.