Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στεγάνωση ξύλινου δαπέδου υπογείου


kostasC

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

παραθέτω εδω μια ερώτηση μου αφού είναι πολύ συναφής με το θέμα.

Σκοπεύω να κατασκευάσω ξύλινο πάτωμα πάχους 3,5cm καρφωτό σε πέτσωμα 5εκ.

Θα τοποθετηθεί σε υπόγειο-ισόγειο με πλάκα θεμελίωσης . Ανάμεσα στο πάτωμα και την πλάκα θα πρέπει να μπει κάποια μεμβράνη υγροπροστασίας ? Ποιά είναι η άποψη σας ? Υπάρχει κάποια πρόταση ?

Κάτω απο το πάτωμα θα "τρέξουν" και οι σωληνώσεις καλοριφέρ.

Θέλω να αποφύγω τυχόν απορρόφηση υγρασίας απο την πλάκα (εφάπτεται στο έδαφος)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πλάκα θεμελίωσης εννοείς ραντιέ;

Αν έχουν προηγηθεί οι εργασίας υγρομόνωσης δεν έχεις πρόβλημα.

Το μπετόν εξωτερικά υγρομονώνεται σωστά και όχι εσωτερικά. Υπάρχουν μηχανικοί που τοποθετούν πριν το ραντιέ - αναλόγως και του ύψους του Υ.Ο. - ασφαλτόπανο και γεωύφασμα.

Αν τώρα το ραντιέ σου είναι σε άμεση επαφή με το μπετό καθαριότητας εγώ θα σου πρότεινα φράγμα υδρατμών, ασφαλτόπανο με διαμορφωμένα λούκια περιμετρικά. Νομίζω πως τα καδρόνια μπορούν να πατάνε και σε ελαστικούς ή πλαστικούς τάκους. Αν ισχύει κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ καλό να τους χρησιμοποιήσεις.

Πολύ καλός αερισμός υποστρώματος. Μονωμένοι οι αγωγοί του μονοσωλήνιου!

Προσοχή με τα ούπατ που αναγκαστικά θα διέρχονται μέσα από το ασφαλτόπανο.

Στεγανοποιητικό μάζας χρησιμοποίησες στο ραντιέ σου;

Πέτσωμα 5 εκ; Εγώ κόντρα πλακέ θαλάσσης 18 - 20 χιλ. χρησιμοποιώ πάνω από το καδρονιάρισμα.

Και αν πραγματικά φοβάσαι υγρασία ξέχνα το δρύινο, μόνο κάτι σε αφρικάνικο χρησιμοποίησε!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον panos. Μην ξεχνάμε ότι το υπόγειο είναι ακριβώς υπόγειο, και δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι δεν θα έχουμε εισροή υδάτων. Συχνά τα νερά δεν έρχονται από ανιούσες υγρασίες αλλά από περισσότερο εμφανείς αιτίες, π.χ σε μια δυνατή νεροποντή μπαίνουν από τα παράθυρα του υπογείου και τις χαμηλές ποδίες των, ή από κάποιο court anglaisse που συνήθως έχουν οι σημερινές κατασκευές..και αν πάρει νερά το ξύλινο πάτωμα..δεν το σώζει τίποτα..ακόμα και αφρικάνικο να είναι..ακόμα και teak..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Η πλάκα δεν είναι ραντιέ και πραγματικά δε ξέρω αν έχει γίνει κάποια εργασία μόνωσης κάτω απο τη πλάκα. (Το σπίτι είναι αγορασμένο ημιτελές).

Εννοώ υπόγειο στην άδεια... ουσιαστικά είναι κανονικό ισόγειο, αλλά απο την πίσω πλευρά είναι καλυμμένο με χώμα.(έχει κλίση)

Όλη η κατασκευή είναι μπατική οπτολιθοδομή σύγχρονης κατασκευής.

Αν στρώσω πολυαιθυλένιο και σφραγίσω τους αρμούς, θα έχω αποτέλεσμα ?

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλέψου τον επιβλέποντα μηχανικό και τον κατασκευαστή για το τι έχει γίνει έως τώρα. Ο επιβλέπων λογικά θα σου προτείνει τα δέοντα...

Link to comment
Share on other sites

...Εννοώ υπόγειο στην άδεια... ουσιαστικά είναι κανονικό ισόγειο...

 

Εδώ ο διαιτητής σφύριξε φάουλ.

 

Και...κλείδωσε.

 

 

Και...ξεκλείδωσε κατόπιν ενημέρωσης ότι το υπόγειο πρόκειται να αλλάξει χρήση (ως κύριος χώρος) με νέα άδεια. Αφορμή εδώ να σημειώσω ότι καλό να προηγηθεί η διαδικασία γιατί ενδεχομένως μόνο τμήμα του υπογείου (και όχι όλο) να πληρεί τις απαραίτητες προδιαγραφές για να μπει στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλέψου τον επιβλέποντα μηχανικό και τον κατασκευαστή για το τι έχει γίνει έως τώρα. Ο επιβλέπων λογικά θα σου προτείνει τα δέοντα...

 

Τελικά δεν έχει γίνει μόνωση κάτω απο την πλάκα. Σε φωτογραφίες που είδα έχει πέσει πάνω στο έδαφος απευθείας.(ούτε μπετό καθαριότητας) Το καλό είναι οτι είναι τουλάχιστον 40cm πάχος σε όλη την επιφάνεια.

Αν κάνω ενα στραγγιστικό περιμετρικά, και περάσω τη πλάκα στεγανωτικό τύπου Sika MonoSeal 101 G & W ή SikaTop Seal -107 , σε ενδεχόμενη ανιούσα υγρασία, θα κάνω δουλειά ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.