Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ταινίες Κινηματογράφος


mred-akias

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Star Wars παλαιότερα που τα είχα δει μου άρεσαν και τα τρία. Άρχοντας πάλι κανένα! Ίσως φταίει που είχα διαβάσει μικρότερος τα βιβλία και είχα φανταστεί τελείως διαφορετικά πράγματα!:P

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι στον Άρχοντα είναι αλλιώς τα πράγματα στην οθόνη απ' ότι στο βιβλίο. Κανένα βιβλίο δεν μεταφέρεται έτσι όπως είναι στη μεγάλη οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

εδω και ενα χρονο με έχει πιάσει μια μανία με τα epistolary novels (μυθιστορηματα σε μορφη συνεχομενης αλληλογραφιας που ηταν πριν 200 χρονια και βαλε, πολυ της μοδας) και διαβασα προσφατα το ανεπαναληπτο Les Liaisons Dangereuses του Choderlos de Laclos, και μετα αποφασισα να ξαναδω το Dangerous Liaisons του Stephen Frears που ειναι βασισμενο πανω του, με τις πολυ καλες ερμηνειες των Malkovich, Close και Pfeiffer. Ακομη και ο βλακουλης ο Keanu Reeves ειναι αξιοπρεπης στο εργο. Ανεπαναληπτο εργο εποχης και διασκεδαστικο.

 

Μετα με επιασε με τα εργα εποχης και για σιγουρια πηρα να ξαναδω το Barry Lyndon του αρχιερεα Stanley Kubrick. Ψυχρο και αποστασιοποιημενο οπως τα περισσοτερα εργα του, αλλα : σκηνικα, κοστουμια, ερμηνειες, σεναριο, ολα σε βαθμο που οταν το εργο τελειωνει απορεις γιατι βλεπεις τελικα τοσες άλλες μπουρδες. Και βεβαια το καλυτερο κομματι του εργου, η θεϊκή μουσικη του.

 

Το βασικο κομματι του εργου απο τον Handel:

Link to comment
Share on other sites

να συνεχίσω το νήμα με μερικές ελληνικές και να ακούσω και την γνώμη σας.είναι ταινίες που υπάρχουν σε ντιβιντάδικα ή όπου αλλού...

1> "ο βασιλιάς" του γραμματικόπουλου (πρωταγωνιστής ο β.μουρίκης).

2> "edwart", νομίζω προ 3 ή 4 ετών, δεν θυμάμαι την σκηνοθέτη.

3> last but not least, τριλογία μικρού μήκους (συμπεριλαμβάνονται και οι 3 μικρού μήκους στο dvd) "ύψωμα 33" , "ο ηρακλής, ο αχελώος και η γιαγιά μου" - σκηνοθέτης δ.κουτσιαμπασάκος, παραγωγή 99 ή 2000 αν θυμάμαι καλά..απλά ΚΟΡΥΦΗ!!

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με πολλές από τις προηγούμενες προτάσεις, και θα προσπαθήσω να προτείνω κάποιες διαφορετικές ταινίες:

 

για όποιον έχει σε εκτίμηση τον γαλλικό κινηματογράφο προτείνω το 13 Τζαμέτι

http://www.imdb.com/title/tt0475169/

απλά εξαιρετικό και ανατρεπτικό.

 

επίσης έχω μία λατρεία στον Αρονόφσκι (π, ρέκβιεμ για ένα όνειρο, πηγή της ζωής), αν και δεν τρελάθηκα με τον παλαιστή.

 

και αν και είμαι φαν της επιστημονικής φαντασίας, το blade runner δε μου είπε κάτι ιδιαίτερο και θεωρώ επίσης ότι η μουσική δε μου "έδεσε" πολύ με την αισθητική της ταινίας.

Link to comment
Share on other sites

για τον aronofsky μαλωνω με τη γυναικα μου που δεν της αρεσει καθολου.

 

εγω θεωρω το "The Fountain" μια απο τις καλυτερες ταινειες που εχω δει. πολυ υποτιμημενη. Οσοι δεν την εχετε δει να την παρετε σε dvd

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την υποστήριξη!!!

 

το π το θεωρώ τέλειο αλλά κυρίως για "θετικά" μυαλά, και το The Fountain ένα αριστούργημα και ίσως από τις πιο ολοκληρωμένες ταινίες που έχουν φτιαχτεί (αισθητική, ερμηνείες, σκηνοθεσία, το όλο νόημα).

το ρέκβιεμ εξαιρετικό αλλά τελείως μαύρο.

 

τέλος ο Παλαιστής μου φάνηκε αρκετά κλισέ, αν και ο Μίκυ Ρουρκ ήταν πραγματικά καλός

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.