Μετάβαση στο περιεχόμενο

υπολογισμός αντοχής αλουμινένιου σπειρώματος


Recommended Posts

καλημέρα, 

έχω ένα κομμάτι από αλουμίνιο 7075-Τ6 στο οποίο μπαίνουν 2 ρουλεμάν και ασφαλίζουν με αντίστοιχο αλουμινένιο ΚΜ-11 σε σπείρωμα στην άκρη του κομματιού. Έχω υπολογίσει από το datasheet της εταιρείας πως το ρουλεμάν πρέπει να σφιχτεί με 50 Nm ροπή. Πώς μπορώ να υπολογίσω την αντοχή του σπειρώματος στην ροπή αυτή;  Προσπάθησα να το κάνω με πεπερασμένα στοιχεία στο Ansys αλλά το πλέγμα βγαίνει πολύ πυκνό  και δεν μπορώ να το τρέξω εύκολα στο υπολογιστή μου. 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εξοικείωση με το solidworks και πιο συγκεκριμένα με το simulation module ; Αν ναι, στήστο εκεί. 

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2018 at 9:00 ΠΜ, Kon_papadim said:

καλημέρα, 

έχω ένα κομμάτι από αλουμίνιο 7075-Τ6 στο οποίο μπαίνουν 2 ρουλεμάν και ασφαλίζουν με αντίστοιχο αλουμινένιο ΚΜ-11 σε σπείρωμα στην άκρη του κομματιού. Έχω υπολογίσει από το datasheet της εταιρείας πως το ρουλεμάν πρέπει να σφιχτεί με 50 Nm ροπή. Πώς μπορώ να υπολογίσω την αντοχή του σπειρώματος στην ροπή αυτή;  Προσπάθησα να το κάνω με πεπερασμένα στοιχεία στο Ansys αλλά το πλέγμα βγαίνει πολύ πυκνό  και δεν μπορώ να το τρέξω εύκολα στο υπολογιστή μου. 

Δεν είναι ανάγκη να στήσεις όλο το μοντέλο στο ANSYS, μπορείς να στήσεις ένα τεταρτημόριο ώστε να μην έχεις τόσο πολύ πλέγμα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.