Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με το ρελέ διαφυγης


Recommended Posts

On 25/6/2018 at 5:34 ΜΜ, Giorgos46 said:

Ρελέ Διαρροής τύπου Α. Είναι το ρελέ που μας προστατεύει με ότι τεχνολογική εξέλιξη έχει μπει στο σπίτι μας τα τελευταία χρόνια και θα υπάρχει για πολλά ακόμη. άρα  αλλαγη rele με τύπου Α και όχι αυτό που έχετε ΤΥΠΟΥ AC

επικοινωνησα με τον ηλεκτρολογο που εγκατεστησε το ρελε και του ειπα το προβλημα . αυτος με τη σειρα του μιλησε με τη legrand και του ειπαν οτι το τυπου A δε θα βοηθησει γιατι ειναι πιο ευαισθητο απο αυτο που εχω. Δε φανηκε φυσικα να γνωριζουν το θεμα. Τι να τους απαντησω? Ο ηλεκτρολογος ειναι διατεθημενος να μου το αντικαταστησει..

Link to comment
Share on other sites

On 25/6/2018 at 11:50 ΜΜ, AMHxaNos said:

Οταν κατεβάσεις και μετά ανεβάσεις το γενικό ο ρελές πέφτει?
Βγάλε όλες τις συσκευές εκτός μπρίζας και όσες δεν βγαίνουν βάλτες στο OFF, κατέβασε το γενικό και δες τι γίνεται.
Το σύμπτωμα μπορεί κάτι να κρύβει, ο ηλεκτρολόγος της πολυκτοικίας θα βοηθούσε πολύ. + τις συμβουλές στα ποστ 4,5.

επικοινωνησα με τον ηλεκτρολογο που εγκατεστησε το ρελε και του ειπα το προβλημα . αυτος με τη σειρα του μιλησε με τη legrand και του ειπαν οτι το τυπου A δε θα βοηθησει γιατι ειναι πιο ευαισθητο απο αυτο που εχω. Δε φανηκε φυσικα να γνωριζουν το θεμα. Τι να τους απαντησω? Ο ηλεκτρολογος ειναι διατεθημενος να μου το αντικαταστησει.. 

Ειμαστε σιγουροι οτι το τυπου Α θα λυσει το προβλημα?

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι ναι όντος είναι ποιο ευαίσθητο του τύπου Α ρελε δεν τα αλλάξει κάτι απλά θα μύωση τής πτώσεις από αιτίες μη αποδεκτές δικτύου /Τώρα για το πρόβλημά που πέφτει μετά από διακοπή ρεύματος τής ΔΕΗ είναι καθαρό θέμα δικτύου ΔΕΗΣ  δεν έχει να κάνει με σένα και σε κάποιο κύκλωμά εγκατάστασής του σπιτιού σου γιαυτό μην φοβασε .-

Υ.Σ   Για κάθε ενδεχόμενο βάλε τον ηλεκτρολόγο σου να κάνει έναν ελέγχο γης με φάση. και γης ουδετέρου  και έναν ελέγχο μόνωσης καλωδίων

Link to comment
Share on other sites

On 6/26/2018 at 4:30 AM, athanasiosmed said:

Οχι. Με το αναβοκατεβασμα του γενικού δεν πέφτει το ρελε. Μόνο μετά από διακοπή ρεύματος. 

ok, κάνε μια δοκιμή ακόμα: όταν κοπεί το ρεύμα κατέβασε το γενικό και περίμενε να ξανάρθει, τι γίνεται τότε?
Σε άλλα διαμερίσματα στην πολυκατοικία τι συμβαίνει μετά από διακοπή?
Τι συσκευές έχεις στο σπίτι?
Αν ο ηλεκτρολόγος υποψιάζεται το ρελέ αλλά δεν είναι σίγουρος τότε ας το αντικαταστήσει προσωρινά.

Αν ο ηλεκτρολόγος δεν βρει κάτι το επόμενο βήμα είναι ηλ/γος μηχανικός.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.