Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι σε πράξη σύνθετης συνιδιοκτησίας


acnt

Recommended Posts

...Επειδή έχω καεί από συνιδιοκτησίες (και φυσικά δεν είμαι ο μόνος - αλλά δεν μπορείς και να τις αποφύγεις! ) σκέφτομαι να εισάγω κάποιους όρους σε μελλοντική σύσταση συνιδιοκτησίας. Θα ήθελα να διαβάσετε και να μου πείτε την γνώμη σας:

 

(αφού καθοριστεί η κάθετη)

 

"Έκαστος συνιδιοκτήτης του οικοπέδου δικαιούται τα ακόλουθα:

α) να προβεί στην αύξηση του οικοπέδου δια συνένωση κατόπιν αγοράς, απόδοχής κληρονομιάς ή δωρεάς όποιας άλλης όμορης ιδιοκτησίας δίχως την απαραίτητη συγκατάθεση του (των υπόλοιπων) συνιδιοκτήτη(-των) εφόσον πληρούνται οι παρακάτω προϋποθέσεις:

1) το προς συνένωση οικόπεδο να συνορεύει με την κάθετη συνιδιοκτησία του

2) η συνένωση δεν θα επιφέρει καμία αλλαγή στο ποσοστό συνιδιοκτησίας του/των υπόλοιπων συνιδιοκτητών, όπως αυτό μεταφράζεται σε τετραγωνικά μέτρα επί του οικοπέδου και σε συντελεστή δόμησης

3) δεν θα δημιουργεί κανένα πολεοδομικό κόλλημα στην εξάντληση του συντελεστή δόμησης του/των συνιδιοκτητών

4) θα βελτιώνει την αρτιότητα του όλου οικοπέδου

β) κατόπιν τούτου, να μπορεί να συντάξει νέο πίνακα συνιδιοκτησίας

γ) να μπορεί προχωρήσει σε κατάτμηση της νέας ιδιοκτησίας η οποία προκύπτει με τον τρόπο που περιγράφεται στο α), με μοναδικό σκοπό την δημιουργία άρτιων κατά κανόνα οικοπέδων, τόσων όσες και οι αρχικές κάθετες συνιδιοκτησίες. Η επιβάρρυνση σε γή και σε όποια έξοδα, θα καλύπτεται από τον συνιδιοκτήτη ο οποίος επιθυμεί την κατάτμηση."

 

Κάποια γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν καλύπτεσαι. Αυτό που ξέρω είναι πως αν κάτι αντιβαίνει στις διατάξεις του αστικού κώδικα ότι και να γράψεις στα συμβόλαια δεν έχει ισχύει. Οπότε καλύτερα να ρωτήσεις έναν δικηγόρο κατά πόσο αυτά μπορούν "να σταθούν" νομικά.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό. Όμως εδώ μιλώ για αυτό που αναφέρει ο αστικός κώδικας δηλ την συνυπογραφή του συνιδιοκτήτη. Αυτή πάω με αυτούς τους όρους να υπερβώ, αφού στην ουσία ολοι οι συνιδιοκτήτες συνυπογράφουν υπέρ συνένωσης εκ τών πρωτέρων.

 

Καλά, δεν είμαι και νομικός... Μια σκέψη προς συζήτηση θέτω...

Link to comment
Share on other sites

"Έκαστος συνιδιοκτήτης του οικοπέδου δικαιούται τα ακόλουθα:

α) να προβεί στην αύξηση του οικοπέδου δια συνένωση κατόπιν αγοράς, απόδοχής κληρονομιάς ή δωρεάς όποιας άλλης όμορης ιδιοκτησίας δίχως την απαραίτητη συγκατάθεση του (των υπόλοιπων) συνιδιοκτήτη(-των) εφόσον πληρούνται οι παρακάτω προϋποθέσεις:

ΑΚΥΡΟ,σου έχω εξηγήσει....άλλο αν σου έδωσα και το παραθυράκι.....

 

1) το προς συνένωση οικόπεδο να συνορεύει με την κάθετη συνιδιοκτησία του

ΔΕΚΤΟ

 

2) η συνένωση δεν θα επιφέρει καμία αλλαγή στο ποσοστό συνιδιοκτησίας του/των υπόλοιπων συνιδιοκτητών, όπως αυτό μεταφράζεται σε τετραγωνικά μέτρα επί του οικοπέδου και σε συντελεστή δόμησης

ΑΚΥΡΟ,δημιουργείται νέο οικόπεδο=νέα επιφάνεια.Η σύσταση σου δίνει ΜΟΝΟ ποσοστό-καταχρηστικά το μεταφράζουμε σε μέτρα για φορολογικούς λόγους,οπότε σε μέτρα αλλάζουν υποχρεωτικά τα δικαιώματα,θες τροποποίηση της σύστασης.

 

3) δεν θα δημιουργεί κανένα πολεοδομικό κόλλημα στην εξάντληση του συντελεστή δόμησης του/των συνιδιοκτητών

ΔΕΚΤΟ

 

4) θα βελτιώνει την αρτιότητα του όλου οικοπέδου

ΠΕΡΙΤΤΟ,καλύπτεται ήδη από τις Διατάξεις....

 

β) κατόπιν τούτου, να μπορεί να συντάξει νέο πίνακα συνιδιοκτησίας

ΣΩΣΤΟ,αλλά αντιφάσκεις ήδη σε αυτό που έχεις πρότερα δηλώσει περί μη αλλαγής του δικαιώματος σε μέτρα.....

 

γ) να μπορεί προχωρήσει σε κατάτμηση της νέας ιδιοκτησίας η οποία προκύπτει με τον τρόπο που περιγράφεται στο α), με μοναδικό σκοπό την δημιουργία άρτιων κατά κανόνα οικοπέδων, τόσων όσες και οι αρχικές κάθετες συνιδιοκτησίες. Η επιβάρρυνση σε γή και σε όποια έξοδα, θα καλύπτεται από τον συνιδιοκτήτη ο οποίος επιθυμεί την κατάτμηση."

ΔΕΚΤΟ,αλλά σε τέτοια περίπτωση χρειάζεσαι της Παναγιάς τα μάτια.....το ποσοστό των συνιδιοκτητών επί των 2 οικοπέδων για να γίνει η συνένωση πρέπει να παραμείνει ίδιο στα 2 κατατετμημένα και μετά άντε βρες τα με το συνιδιοκτήτη να τροποποιήσετε ΞΑΝΑ τη σύσταση στα αρχικά ποσοστά....

 

Σαν συνολικό κείμενο δεν μπορεί να σταθεί,κατά τη γνώμη μου.Από την πρώτη κιόλας δήλωση παρακάμπτει αυτό που έχω εξηγήσει....

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.