Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός βόθρου


Recommended Posts

Δε ξέρω αν το έχω ποστάρει σε σωστή κατηγορία μιας και το πρόβλημα αναφέρεται στη διαστασιολόγηση βόθρου. Έχω λοιπόν την περίπτωση βόθρου σηπτικού για την περίπτωση πλυντηρίου αυτοκινήτων μαζί με σπίτι. από σχετικές διατάξεις έχω βρει τα προτεινομενα ας τα πω λύματα ανα άτομο και ημέρα αλλά δεν έχω βρεί τπτ για λίτρα ανα όχημα και ημέρα. έχει κανείς ιδέα πόσο πρέπει να το υπολογίσω? μισό κυβικό είναι καλά? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μισό κυβικό ανά πλύσιμο ή για όλη την ημέρα; Μου φαίνεται λίγο μεγάλο το νούμερο για Ι.Χ. Κάπου 200λίτρα ανά όχημα μου φαίνεται πιο λογικό.

 

Καμιά άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

και εγώ για 200- 250 λίτρα ανά αυτοκίνητο έλεγα αλλά κάποιος μου είπε μισό κυβικό... αν υπολογίσεις με εστω 2 αυτοκίνητα τη μέρα έχει σοβαρή διαφορά στον απαιτούμενο όγκο για περίοδο εκκένωσης 1 μηνα. Γιαυτό και ρωτάω μηπως έχει κανεις συνατήσει κατι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

1.γενικα: η παρούσα μελέτη αφορά την διάθεση αποβλήτων προερχομένων από τη λειτουργία πλυντηρίου αυτοκινήτων .

η σύνταξη της παρούσης έγινε σύμφωνα με τους όρους της υγειονομικής διάταξης <<περί λυμάτων και αποβλήτων>> (κοινή απόφαση υπ. εσωτ.& υπ. υγιεινής αρ. ειβ 221 / 22-1-65 φ.ε.κ. β' 138/65.

 

1.1 .στοιχεια μοναδας

για τις ανάγκες διάθεσης λυμάτων του πλυντηρίου θα κατασκευασθεί διάταξη λιποσυλλέκτη , στεγανού βόθρου , η χωρητικότητα των οποίων θα είναι ανάλογη της μέγιστης ημερησίας απορροής λυμάτων που δημιουργούνται από την λειτουργία του πλυντηρίου αυτοκινήτων. ο συνολικός αριθμός αυτοκινήτων θα είναι 5 αυτοκίνητα ανά 8ωρο με κατανάλωση νερού περίπου 220 lit ανά αυτοκίνητο και παραγωγή 3 lit ανά αυτοκίνητο στερεών λυμάτων

 

υπολογισμός λιποσυλλέκτη ( για έξι εργάσιμες ημέρες την εβδομάδα και πλήρη φόρτιση ημερησίως ).

 

αριθμός εξυπηρετούμενων αυτοκινήτων ημερησίως : 5

ποσότητα νερού / αυτοκίνητο : 220 lit

ποσότητα λάσπης , λιπών , χωμάτων /αυτ. /ημερ. : 3 lit

καθαρισμός λιποσυλλέκτη : κάθε μήνα 0,08 έτη

ποσότητα λάσπης , λιπών , χωμάτων / μήνα 5 x 3 x 24 = 360 lit

παραμονή λυμάτων στο λιποσυλλέκτη : 1 ημέρα

ποσότητα νερού / λάσπης στο λιποσυλλέκτη ημερησίως : 5 x 3 + 5 x 220 = 1115 lit

ογκος λιποσυλλέκτη 1115 + 360 = 1475 lit

 

κατασκευαζεται λιποσυλλεκτης ογκου 1.980 lit

 

διαστάσεις λιποσυλλέκτη μ x π x υ = 1.90 x 0.80 x 1.30 = 1.98 m3

 

τα λίπη από τον λιποσυλλέκτη , θα συλλέγονται σε κάδους και θα διατίθενται για περαιτέρω επεξεργασία από εταιρίες που δραστηριοποιούνται στον τομέα κάθε μήνα.

 

μετά τον λιποσυλλέκτη, θα τοποθετηθεί αμμοσυλλέκτης διαστάσεων 1.20x0.80x1.30=1.25m3

 

στο φρεάτιο του αμμοσυλλέκτη προτείνεται να τοποθετηθεί κάδος μεταλλικός αντιστοίχου ορθογωνικής διατομής με διάτρητη λαμαρίνα προκειμένου να καταστεί ευχερής ο καθαρισμός του αμμοσυλλέκτη .

μετά τον αμμοσυλλέκτη τα λύματα θα οδηγούνται στον απορροφητικό βόθρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχω να υπολογίσω χωριτικότητα βόθρου σε Ξενοδοχείο 50 κλινών με εστιατόριο και πισίνα μήπως ξέρει κανείς πού μπορώ να βρώ κάτι παρόμοιο να το χρησιμοποιήσω ώς υπόδειγμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
1.γενικα: η παρούσα μελέτη αφορά την διάθεση αποβλήτων προερχομένων από τη λειτουργία πλυντηρίου αυτοκινήτων .

η σύνταξη της παρούσης έγινε σύμφωνα με τους όρους της υγειονομικής διάταξης <<περί λυμάτων και αποβλήτων>> (κοινή απόφαση υπ. εσωτ.& υπ. υγιεινής αρ. ειβ 221 / 22-1-65 φ.ε.κ. β' 138/65.

 

1.1 .στοιχεια μοναδας

για τις ανάγκες διάθεσης λυμάτων του πλυντηρίου θα κατασκευασθεί διάταξη λιποσυλλέκτη , στεγανού βόθρου , η χωρητικότητα των οποίων θα είναι ανάλογη της μέγιστης ημερησίας απορροής λυμάτων που δημιουργούνται από την λειτουργία του πλυντηρίου αυτοκινήτων. ο συνολικός αριθμός αυτοκινήτων θα είναι 5 αυτοκίνητα ανά 8ωρο με κατανάλωση νερού περίπου 220 lit ανά αυτοκίνητο και παραγωγή 3 lit ανά αυτοκίνητο στερεών λυμάτων

 

υπολογισμός λιποσυλλέκτη ( για έξι εργάσιμες ημέρες την εβδομάδα και πλήρη φόρτιση ημερησίως ).

 

αριθμός εξυπηρετούμενων αυτοκινήτων ημερησίως : 5

ποσότητα νερού / αυτοκίνητο : 220 lit

ποσότητα λάσπης , λιπών , χωμάτων /αυτ. /ημερ. : 3 lit

καθαρισμός λιποσυλλέκτη : κάθε μήνα 0,08 έτη

ποσότητα λάσπης , λιπών , χωμάτων / μήνα 5 x 3 x 24 = 360 lit

παραμονή λυμάτων στο λιποσυλλέκτη : 1 ημέρα

ποσότητα νερού / λάσπης στο λιποσυλλέκτη ημερησίως : 5 x 3 + 5 x 220 = 1115 lit

ογκος λιποσυλλέκτη 1115 + 360 = 1475 lit

 

κατασκευαζεται λιποσυλλεκτης ογκου 1.980 lit

 

διαστάσεις λιποσυλλέκτη μ x π x υ = 1.90 x 0.80 x 1.30 = 1.98 m3

 

τα λίπη από τον λιποσυλλέκτη , θα συλλέγονται σε κάδους και θα διατίθενται για περαιτέρω επεξεργασία από εταιρίες που δραστηριοποιούνται στον τομέα κάθε μήνα.

 

μετά τον λιποσυλλέκτη, θα τοποθετηθεί αμμοσυλλέκτης διαστάσεων 1.20x0.80x1.30=1.25m3

 

στο φρεάτιο του αμμοσυλλέκτη προτείνεται να τοποθετηθεί κάδος μεταλλικός αντιστοίχου ορθογωνικής διατομής με διάτρητη λαμαρίνα προκειμένου να καταστεί ευχερής ο καθαρισμός του αμμοσυλλέκτη .

μετά τον αμμοσυλλέκτη τα λύματα θα οδηγούνται στον απορροφητικό βόθρο.

 

Το χρόνο παραμονής στο λιποσυλλέκτη, ίσο με 1 ημέρα δεν τον αναφέρει κάπου η υγειονομική διάταξη αρ. ειβ 221 / 22-1-65 φ.ε.κ. β' 138/65. Αναφέρει 24 ωρες για κατακράτηση υλίος σε σηπτική δεξαμενή.

Υπάρχει κάπου αυτή η απαίτηση για το χρόνο παραμονής των λυμάτων σε λιποσυλλέκτη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.