Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανική στήριξη πλακιδίων


Kreon

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τον σωστό τρόπο με τον οποίο γίνεται η μηχανική στήριξη μεγάλων πλακιδίων 60x60 σε τοίχο? Παρακολουθώ ένα έργο και μετά από επιμονή του πελάτη πρέπει να βάλουμε αυτά τα τεράστια γρανιτοπλακάκια στο μπάνιο.

Κάπου είχα δεί ότι γίνεται ένας κάναβος με μεταλλικές κόντρες για να μην πέσουν.

Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φίλε Kreon, απ'ότι ξέρω η εφαρμογή αυτή γίνεται ακριβώς όπως οι ορθομαρμαρώσεις με μεταλλικά στηρίγματα στον τοίχο. Ο τρόπος στήριξης δεν είναι κάτι δύσκολο και αν κάνεις μία αναζήτηση στο Internet θα δεις πολλές εφαρμογές. Πάντως θα σου πρότεινα να μην προσπαθήσεις να πήσεις τον πλακά να στο κάνει (αν θέλεις να μην έρθει καμιά πλάκα στο κεφάλι του ιδιοκτήτη ενώ κάνει την ανάγκη του!), αλλά να απευθυνθείς σε ένα εξειδικευμένο συνεργείο. Αυτοί ξέρουν τι ακριβώς στηρίγματα ή στρωτήρες να βάλλουν και πώς να τα αγκυρώσουν σωστά, τι αρμούς να αφήσουν κλπ. Νομίζω υπάρχουν αρκετά ώστε να σε καλύψουν.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς τα λέει ο φίλος παραπάνω. Έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση σπίτι μου (ορθομαρμάρωση με ιταλικό συνθετικό γρανίτη σε όλες τις πλάτες της κουζίνας).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Kreon μέχρι και τα 2.5 μέτρα που είναι και τα περισσότερα μπάνια μπορεί να κολληθούν πλακίδια ή μάρμαρα χωρίς μηχανική υποστήριξη, υπάρχουν κόλλες για όλες τις περιπτώσεις.το μέγεθος των 60 επί 60 είναι αμελητέο, εγώ έχω τοποθέτηση και 60 επί 120 και μάλιστα χωρίς αρμό, χρησιμοποίησα κόλλα μεγαμπόξ και καλή κοίλα πλακίδιον

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κύριοι σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.

Πράγματι δεν εγγυάται κανένας πλακάς την μηχανική στήριξη.

Πολλοί λένε για ειδικές εποξειδικές κόλλες.

Το ύψος είναι μόνο 2.10 μ. οπότε δεν πάω πολύ ψηλά. Απλά απ'ότι κατάλαβα θα πρέπει να είμαι πάνω απ'το κεφάλι του πλακά και να αλφαδιάζουμε παρέα.

Έπαθα μια παρόμοια ζημιά με μικρότερα πλακάκια βέβαια, αλλά όταν έβαλα ένα διακοσμητικό φώς κάθετα στον τοίχο, βγήκαν όλες οι ατέλειες. Οπότε το ξήλωσα και το ξαναέφτιαξα...

Φίλε frifri, όταν έστηνες τα πλακίδια κάθετα, τα κράταγε ο πλακάς μέχρι να πιάσει η κόλλα; Γιατί το γρανιτοπλακάκι είναι βαρύ. Αυτές οι κόλλες να υποθέσω ότι είναι ταχείας πήξεως και δεν επιδέχονται πολλές μετατοπίσεις, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Η κόλλα μεγαμποξ είναι εποξωδικη,εβαζα μόνο μερικες τάπες περιμετρικά για σιγουριά και στο μέσον χρησιμοποίησα κόλλα κ81 της λιτοκολ επισης μια πολύ καλή κόλλα είναι η flotex της κερακολ εφαρμόζεται μέχρι 2 εκατοστά πάχος και δεν ολισθαινει ,εχει μηδαμινή συρικνωση και τραβάει γρήγορα, πολύ καλλίτερη απο τη κ81.Η καλλίτερη τεχνική ειναι η κόλλα να μπαίνει στη ράχη του πλακιδίου με μορφή τάπες οπότε χτυπιέται και γεμίζει καλλίτερα.το πλακακι που εβαζα εγώ ήταν σχεδόν σαν μάρμαρο 60χ120χ0,012

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.