Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθυστέρηση εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ


jeremy_duth

Recommended Posts

4 hours ago, mkt said:

Καλησπέρα.

Έχω καταθέσει αίτηση επανεγγραφής στα μητρώα του ΕΦΚΑ (πρώην ΤΣΜΕΔΕ) από τον Ιούλιο του 2020 και ακόμα 11 μήνες μετά δεν έχει ολοκληρωθεί η εγγραφή μου. Έχω κάνει 2 αιτήσεις επίσπευσης και έχω στείλει 2 email (στα τηλέφωνα φυσικά δεν απαντάει κανείς) και δεν έχω πάρει ακόμα καμία απάντηση. 

Πλέον έχω σοβαρό πρόβλημα καθώς είμαι σε επιδοτούμενο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ και κινδυνεύω να χάσω την επιδότηση των εισφορών. 

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; 

Και εγώ περιμένω από τον Οκτώβριο. Έχω κάνει όλα τα παραπάνω και τίποτα. Επιπλέον έχω κάνει καταγγελία στον συνήγορο του πολίτη αλλά και εκει ακόμα περιμένω. Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος επιπλέον είναι να πάει δικαστικά 

Link to comment
Share on other sites

@mkt @VasKar96

Αντιμετώπισα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στην επαν-εγγραφή μου (εργαζόμουν στο εξωτερικό για κάποια χρόνια, όπου διέκοψα την ασφάλιση).

1. Έμεινα ανασφάλιστος (με σύζυγο και βρέφος!) για 11 μήνες...

2. Και 11 μήνες μετά από διαμεσολάβηση του Συνήγορου του Πολίτη,  πολλαπλά email σε ΕΦΚΑ, τηλέφωνα κλπ...

3. Και φυσικά πλήρωσα αναδρομικά τις εισφορές κλάδου υγείας για όλους του μήνες που ήμουν ανασφάλιστος 

 

Δυστυχώς, δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα, παρά να πιέζετε και να περιμένετε. Πρόκειται περί τέλειας περίπτωσης ομηρίας πολίτη από κρατικό μηχανισμό. Για να αλλάξει το καθεστώς αυτό θα πρέπει να γίνει συλλογική πίεση με νομικά και πολιτικά μέσα. Μάλλον, λόγω του μικρού (σχετικά) ποσού των αναδρομικών εισφορών (κλάδου υγείας) δεν προβαίνει ατομικά κάποιος σε νομικές διαδικασίες. Υπάρχουν άλλωστε και οι υποθέσεις των συντάξεων που επίσης καθυστερούν. Νομικά ίσως μόνο τον χρόνο διεκπεραίωσης αιτήματος από δημόσια υπηρεσία μπορεί να κυνηγήσει κάποιος (50 ημέρες?)

Το ίδιο θα σας μεταφέρει και ο Συνήγορος του Πολίτη και δικηγόροι που ασχολούνται με ασφαλιστικά. 

Ο Συνήγορος του Πολίτη έχει στείλει επιστολή στον Υπουργό για το ζήτημα, χωρίς κάποια εξέλιξη. Το βασικότερο αίτημα είναι - τουλάχιστον - να πληρώνονται οι εισφορές του κλάδου υγείας από την ημέρα ισχύος της ασφάλισης. Η αναδρομική πληρωμή για υπηρεσία που δεν υφίσταται είναι παράλογο/αντισυνταγματικό.

Όπως με ενημέρωσε ο Συνήγορος του Πολίτη μόνο για τον κλάδο των αγροτών έχει εκδικαστεί να πληρώνεται κλάδος υγείας από την ημέρα ασφάλισης (λόγω υπόθεσης αναμονής 4ετίας!).

 

 

Edited by CivilKald
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με την επανεγγραφή μου. Στο συνήγορο του πολίτη που αναφέρεστε πως μπορω να κάνω καταγγελία αν χρειαστεί; Η αίτηση μου έγινε Μάιο του 2021.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, AlexandrosΠΜ said:

Αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με την επανεγγραφή μου. Στο συνήγορο του πολίτη που αναφέρεστε πως μπορω να κάνω καταγγελία αν χρειαστεί; Η αίτηση μου έγινε Μάιο του 2021.

Ηλεκτρονικά έκανα ωστόσο με έγραψαν πριν ο συνήγορος κάνει κάτι(και εκεί ίδια φάση με το τσμεδε από πλευρά αναμονής) μετά από επαναλαμβανόμενο πρήξιμο με email και ηλεκτρονικά αιτήματα για ραντεβού. Ωστόσο από όσο γνωρίζω οι εγγραφές από το. Οκτώβριο του 2020 γίνονται αποκλειστικά ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής του εφκα. 

Edited by VasKar96
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.