Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ & μισθωτός


Dimitris_81

Recommended Posts

Καλημέρα,

είμαι μισθωτός μηχανικός στον ιδιωτικό τομέα και πλέον στο εκκαθαριστικό της μισθοδοσίας δεν τα γράφει αναλυτικά (πχ ΤΣΜΕΔΕ, ΚΥΤ, Επικουρικό & Εφαπαξ). Πλέον γράφει ΕΦΚΑ μηχανικών. Υπάρχει τρόπος να δω την ανάλυση απο τον ΕΦΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Dimitris_81 said:

Καλημέρα,

είμαι μισθωτός μηχανικός στον ιδιωτικό τομέα και πλέον στο εκκαθαριστικό της μισθοδοσίας δεν τα γράφει αναλυτικά (πχ ΤΣΜΕΔΕ, ΚΥΤ, Επικουρικό & Εφαπαξ). Πλέον γράφει ΕΦΚΑ μηχανικών. Υπάρχει τρόπος να δω την ανάλυση απο τον ΕΦΚΑ?

Καλημέρα,

για ρίξε μια μάτια εδώ:

https://www.aftodioikisi.gr/asfalistika/entaxi-ston-efka-ton-misthoton-tou-t-etaa-tomeas-tsmede-egkiklios/

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Dimitris_81 said:

το εφάπαξ καταργήθηκε?

Δεν είναι αυτό που αναφέρεται ως Ασφαλιστικές Εισφορές Πρόνοιας (4%), υπέρ του κλάδου Πρόνοιας του Ενιαίου Ταμείου Επικουρικής Ασφάλισης και Εφάπαξ Παροχών (Ε.Τ.Ε.Α.Ε.Π.) πρώην Τομέας Πρόνοιας Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 24/8/2018 at 8:46 ΜΜ, Ghostrider said:

Δεν είναι αυτό που αναφέρεται ως Ασφαλιστικές Εισφορές Πρόνοιας (4%), υπέρ του κλάδου Πρόνοιας του Ενιαίου Ταμείου Επικουρικής Ασφάλισης και Εφάπαξ Παροχών (Ε.Τ.Ε.Α.Ε.Π.) πρώην Τομέας Πρόνοιας Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων;

Ναι αυτό είναι.. το 4% είναι το εφαπαξ.

Από αυτά τα χρήματα (τις κρατησεις για εφαπαξ) που μας κρατούνται τόσα χρόνια, γνωρίζετε τι ποσοστό (βάσει της ισχύουσα νομοθεσίας) θα μας δοθεί όταν με το καλό βγούμε στη σύνταξη; 
Αυτό με απασχολεί για τον εξής λόγο... Επειδή η πρόληψη μου είναι σε θέση οικονομικών (που δεν έχει σχέση με το επαγγελμα του μηχανικού) υπάρχει η δυνατότητα πρόσληψης μου σαν υπάλληλο γραφείου (δεν υπάρχουν οι αυστηροί περιορισμοί που ίσχυαν παλιά με το τσμεδε)..δηλαδή μπορώ να αποφύγω τις κρατήσεις 4% για εφαπαξ (που ειναι από τις ασφαλιστικές εισφορές εργαζομένου και όχι εργοδότη) αυξάνοντάς έτσι τον καθαρό μηνιαίο μισθό μου. Το έχει κάνει κανείς αυτό; ΠΙστευετε ότι ειναι καλή κίνηση ή όχι (σχετικά με το τι ωφέλη μπορεί να έχει για έναν μελλοντικό συνταξιούχο μηχανικό η καταβολή ή μη καταβολή της εισφοράς του εφάπαξ. 

 

Edited by stanafas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.