Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό σε εντός σχεδίου περιοχή χωρίς μελέτη


Recommended Posts

Κατ'αρχην θα συμφωνησω με τον avgoust καθως οσες φορες εχω δουλεψει αντιστοιχες περιπτωσεις εστω και με μια αναρτηση θεωρημενη, τα πραγματα βαδιζουν οπως τα περιγραφεις..

Τωρα, GRTOPO αναθεση υπαρχει και με τον μελετητη εχω μια πρωτη επικοινωνια, για ραντεβου την Δευτερα (και οχι σημερα οπως αρχικα ειχαμε πει ατυχως).. Οι περιπτωσεις που περιγραφεις δε, ειναι ακριβως αυτα που ειχα στο μυαλο μου.. Η ερωτηση μου αλλωστε στο φορουμ ειχε αυτον τον χαρακτηρα, καθως αυτη την περιτωση την αντιμετωπιζω πρωτη φορα.. Και ενα ακομα αγκαθιτου ολου θεματος ειναι οτι προκειται για δουλεια συγγενη μου, με ολα τα καλα-κακα που σημαινει αυτο...

 

Σε οτι αφορα το θεμα περι οικοδομησιμοτητας, οντως ο απωτερος σκοπος ειναι αυτος, αλλα προηγουνται και καποια αλλα πραγματα που πρεπει να ολοκληρωθουν ως αυτο το σημειο.. Με λιγα λογια, πολλες ιδιοκτησιες στην ιδια γειτονια, πολλοι συγγενεις ιδιοκτητες, ακομα και με το ιδιο ονομα (......) που μπερδευουν τα περι εισφορων σε γη, κληρονομοι που δεινουν εισφορα ανεξαρτητα απο τον ιδιοκτητη του 82 κλπ κλπ κλπ..

 

Και οσο για την δικη μου συνδρομη προς τον μελετητη ασφαλως και εχω ολη την καλη διαθεση να του δωσω οτι στοιχειο και σχεδιο διαθετω ωστε να τον εξυπηρετησω και απο την δικη μου πλευρα.. Αλλωστε κατα μια εννοια ειναι και προς δικο μου οφελος να συνδραμω στην γρηγορη ολοκληρωση του εργου του..

 

Ειμαι προετοιμασμενος για την παραπανω δουλεια που περιγραφει και ο φιλος ΘΕΟΧΑΡΗΣ, αρκει να μην μου δεθουν τα χερια..

 

Ας σημειωθει δε οτι εχω μαζεψει οσα ΔΕ υπηρχαν στην πολεοδομια, τα οποια εκτος απο ενα ειναι μονο για να γεμιζουν τους φακελους και τα ραφια..........

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Αν η πολεοδομική μελέτη έχει θεωρηθεί έστω και σε στάδιο πρώτης ανάρτησης από την επιβλέπουσα αρχή , τότε στην έκδοση της άδειας κανονικά προηγείται έλεγχος από το τμήμα Πολεοδομικού σχεδιασμού της Πολεοδομίας για τη θέση του κτιρίου σε σχέση με την προτεινόμενη ρυμοτόμηση. Και γράφουν επάνω στο τοπογραφικό ότι η θέση της νέας οικοδομής δεν επηρεάζει την προτεινόμενη μελέτη. Και κανονικά , πρέπει να ενημερώνουν σχετικά και την μελετητική ομάδα , έτσι ώστε σε τυχόν τροποποιήσεις της αρχικής μελέτης να λαμβάνουν υπόψη τους και τα νέα κτίρια.Αρα στην ουσία , οι ρυμοτομικές είναι υποχρεωτικές ακόμα και σαν πρόταση. Υπό την προυπόθεση πάντα ότι η πολεοδομική μελέτη έχει κατ' αρχήν θεωρηθεί.

 

Άν πρόκειται να γίνει μετατροπή-αναθεώρηση του ανηρτημένου σχεδίου πόλης και πριν αυτή αναρτηθεί στο Δήμο έχει το δικαίωμα το τμήμα Πολεοδομικού σχεδιασμού της Πολεοδομίας να σου ελέγχει το τοπογραφικό με τη νέα πρόταση??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.