Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνορα


Joker1988

Recommended Posts

Γεία σας,είμαι νέο μέλος.Θα ήθελα να πω το πρόβλημά μου και αν μπορείτε να με καθοδηγήσετε.

Το πρόβλημα είναι με έναν γείτονά μου ο οποίος πριν πολλά χρόνια ο πατέρας του έχτισε σπίτι ακριβώς《κολλητά》 στον κήπο μου.Το σπίτι ομως για να χτιστεί έπρεπε να σκάψουν με αποτέλεσμα να είναι χτισμένο 1,5-2μ κάτω απο τον κήπο μου...πάντα όμως κολητά στον κήπο..

Με αποτέλεσμα ενδιάμεσα του κήπου κ του σπιτιου του γείτονα να έχει διαμορφωθεί ένα πέρασμα 1,5μ,το οποίο ο γείτονας το εκμεταλλεύτηκε κ έριξε τσιμέντο έτσι ώστε να συνδέει την μπροστά πλευρά του σπιτιού με την πίσω.Αυτό το πέρασμα《μονοπάτι》έχει αποτέλεσμα ο κήπος μου να πέφτει.

Μίλησα στον γείτονα με έναν ωραίο τρόπο και του είπα ότι δεν μπορώ να αφήσω τον  κήπο μου να πέφτει και οτι πρέπει να κάνω κάποιο είδος μαντρας με νομιμους τροπους.. πολεοδομια κτλ...κ μου απαγόρευσε να μην πατήσω καθόλου στο μονοπάτι  γιατί πλέον το θεωρεί δικό του.

Το σπίτι μου είναι παλιό κ δεν υπάρχουν συμβόλαια..έχω μάθει όμως ότι ο γείτονας θα έπρεπε τότε που έχτιζε να στηρίξει πρώτα τον κήπο τον δικό μου κ μετά να χτίσει το σπίτι του γιατί πολύ απλά με το σκάψιμο που έκανε άφησε τον κήπο απλά να αγγίζει το σπίτι του.

Βασικά δεν μπορώ να το λύσω όμορφα κ ωραία κ πρέπει να κάνω τις απαιτούμενες ενέργειες κ κάπου εδώ θέλω την γνώση σας.

Παω σε δικηγορο για καταπατηση οικοπεδου(μαρτυρες υπαρχουν)?

Παω σε μηχανικο?

Θα βρεθω εκτεθειμενος κ δεν θα καταφερω τιποτα κ θα εχω υποστει κ οικονομικη ζημια?

Δεν ξερω τι να κανω κ δεν μπορω να αφησω να συνεχιστει αυτο

Ευχαριστω πολυ .

Link to comment
Share on other sites

θα πας σε μηχανικο να αποτυπωσει την διεκδικουμενη λωριδα

και μετα  σε δικηγορο με τα συμβολαια σου

[δεν ειπες πότε εγινε η "καταπατηση"]

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitris GM said:

θα πας σε μηχανικο να αποτυπωσει την διεκδικουμενη λωριδα

και μετα  σε δικηγορο με τα συμβολαια σου

[δεν ειπες πότε εγινε η "καταπατηση"]

Η καταπατηση εγινε πριν 2 μηνες που εριξαν το τσιμεντο,συμβολαια δεν υπαρχουν γιατι το σπιτι ειναι πολυ παλαιο

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitris GM said:

θα πας σε μηχανικο να αποτυπωσει την διεκδικουμενη λωριδα

και μετα  σε δικηγορο με τα συμβολαια σου  ό,τι  εχεις

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.