Μετάβαση στο περιεχόμενο

προσφορά εγκατάστασης υγραερίου


megalos21

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι σοβαρά να να αποκοπώ από τη κεντρική θέρμανση καινούριας πολυκατοικίας(2007) και έχω πάρει την παρακάτω προσφορά για τοποθέτηση επίτοιχου λέβητα αερίου. Επειδή δεν υπάρχει δίκτυο αερίου στη Λιβαδειά, θα βάλω μπουκάλες υγραερίου. Η προσφορά είναι η παρακάτω

 

Ariston Genus Premium Evo EXT 25

ΣΕΤ ΣΥΝΔΕΣΗΣ 2 ΦΙΑΛΩΝ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΟΛΛΕΚΤΕΡ ΣΥΛΛΟΓΗΣ
ΒΑΡΕΩΣ ΤΥΠΟΥ 2 ΦΙΑΛΩΝ, ΜΑΝΟΜΕΤΡΟ 16 BAR, ΒΑΛΒΙΔΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΕΩΣ 18 BAR,
ΔΥΟ ΒΑΝΑΚΙΑ ΑΕΡΙΟΥ ΑΡΣΕΝΙΚΑ, 2 ΣΠΙΡΑΛ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΦΙΑΛΩΝ, ΡΥΘΜΙΣΤΗ ΧΑΜΗΛΗΣ
ΠΙΕΣΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ 10Kgr, ΡΥΘΜΙΣΤΗ ΥΨΗΛΗΣ ΠΙΕΣΗΣ 6-12 Kgr ΚΑΙ
ΣΠΕΙΡΑΛ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΛΕΒΗΤΑ 50-100 ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ.
Σύνδεση λέβητα αερίου με κολεκτέρ θέρμανσης. (περιλαμβάνονται χαλκοσωλήνες) 
Τοποθέτηση, έναυση και ρύθμιση λέβητα αερίου.

Αρκούν αυτά ή να ζητήσω περισσότερες διευκρινίσεις για την όλη εγκατάσταση? Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Για να είστε 100% νόμιμος, και προπαντός ασφαλής, θα πρέπει να πάρετε εγγράφως με υπογραφή και σφραγίδα, από κάποιο μηχανολόγο, το ΟΚ.

Αυτός θα ελέγξει την όλη εγκατάσταση και θα σας ενημερώσει για ότι απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, antloukidis said:

Για να είστε 100% νόμιμος, και προπαντός ασφαλής, θα πρέπει να πάρετε εγγράφως με υπογραφή και σφραγίδα, από κάποιο μηχανολόγο, το ΟΚ.

Αυτός θα ελέγξει την όλη εγκατάσταση και θα σας ενημερώσει για ότι απαιτείται.

Αυτό ακριβώς.μηχανολόγος μηχανικός είναι ο επιβλέπων με δικό του συνεργείο. Συμμετέχει και ο ίδιος στην εγκατάσταση

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, astrah said:

το κόστος χρήσης-λειτουργίας το γνωρίζετε?

Ναι. Μπορώ να το αναφέρω στο Forum παρακαλώ? Υπάρχει κοστολόγηση για κάθε βήμα. εγκατάσταση, ηλεκτρολογική σύνδεση, έναρξη - ρύθμιση, σετ σύνδεσης φιαλών

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, astrah said:

Δεν έγινα κατανοητός. 

Αναφέρομαι στο κόστος του περιεχομένου των φιαλών και πόσο συχνά θα αδειάζουν...

Με συγχωρείτε. Το διαμέρισμα είναι καλά μονωμένο. Οι απώλειες με δυσοίωνες συνθήκες είναι 12000kw σύμφωνα με μελέτη μηχανολόγου. Το κόστος της 25αρας φιάλης υγραερίου ανέρχεται περί τα 40€.τώρα κάθε πόσο θα αδειάζει αυτό είναι σχετικό. Πάντως στην πολυκατοικία για 5 ώρες πετρέλαιο την ημέρα κάθε μήνα θέλω περίπου 500€ κοινόχρηστα με μελέτη θέρμανσης με ei και fi και ωρομετρητές. Μαύρα χάλια

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν μπορώ να ξέρω γιατί πληρώνετε τόσα κοινόχρηστα. Θα σας πω πάντως ότι, γενικά, δεν είναι η οικονομικότερη λύση θέρμανσης, από άποψη χρήσης, οι φιάλες. Οικονομια έχουμε μόνο όταν αγοράζουμε χύμα υγραέριο αποθηκεύοντας το σε δεξαμενή.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, astrah said:

Προφανώς δεν μπορώ να ξέρω γιατί πληρώνετε τόσα κοινόχρηστα. Θα σας πω πάντως ότι, γενικά, δεν είναι η οικονομικότερη λύση θέρμανσης, από άποψη χρήσης, οι φιάλες. Οικονομια έχουμε μόνο όταν αγοράζουμε χύμα υγραέριο αποθηκεύοντας το σε δεξαμενή.

Το γνωρίζω πως οικονομία γίνεται με χύμα αέριο. Στην περίπτωσή μου όμως ακόμα και οι φιάλες προσφέρουν πολύ περισσότερες ώρες θέρμανσης με σχεδόν μισά χρήματα το μήνα.Συν του ότι θα ξέρω ακριβώς τι πληρώνω. Με την επιφύλαξη βέβαια ότι δε θα κλέβουν στην αναγόμωση φιαλών. Αλλά και πάλι το κόστος θα πέσει κατά 55-60% σε σχέση με τα κοινόχρηστα και θα έχω 10 ώρες θέρμανση στο σπίτι 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.