Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμοπομπός ή Σόμπα Χαλαζία


HadesIV

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι

Με ρώτησε ένας πελάτης,ο οποίος θέλει να αγοράσει μία συσκευή θέρμανσης,αν τον συμφέρει να δώσει χρήματα για ενα θερμοπομπό ή να περιοριστεί σε μια σόμπα χαλαζία.

Πρόκειται για ένα χώρο των 15 τ.μ και στην περιοχή που βρίσκεται ( Καλάβρυτα ) θα λειτουργεί τουλάχιστον 5 μήνες το χρόνο.

Προσωπικά,του πρότεινα να επενδύσει σε θερμοπομπό με το σκεπτικο οτι θα κάνει γρήγορα απόσβεση των χρημάτων που θα δώσει ( περίπου 90 ευρώ ) αφού θα λειτουργεί πολλές ώρες το χρόνο.

Είναι όμως σωστή η πρόταση μου?Αν έχετε κάποια ιδέα παρακαλώ μοιραστείτε την μαζί μου!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τσεκαρει τη καταναλωση της καθε περιπτωσης; 

Η σομπα χαλαζια γενικα καιει πολυ. Υπαρχουν θερμοπομποι των 800-1000W που θα κανουν την δουλεια με τα μισα λεφτα χρησης.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, JimakosR said:

Εχεις τσεκαρει τη καταναλωση της καθε περιπτωσης; 

Η σομπα χαλαζια γενικα καιει πολυ. Υπαρχουν θερμοπομποι των 800-1000W που θα κανουν την δουλεια με τα μισα λεφτα χρησης.

Ένας συγκεκριμένος θερμοπομπος που έχω δει είναι 2000W

Σόμπες χαλαζία κάτω από αυτή την κατανάλωση δε νομίζω να υπάρχουν!

Link to comment
Share on other sites

Είτε με θερμοπομπό είτε με σόμπα χαλαζία, όταν εκδοθεί ο εκκαθαριστικός της ΔΕΗ θα κλαίει με μαύρο δάκρυ ο πελάτης σας.

Μία ξυλόσομπα είναι η καλύτερη λύση, χώρια που θα βάζει ο άνθρωπος και κάνα φαγάκι να ψήνεται..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, postman said:

Είτε με θερμοπομπό είτε με σόμπα χαλαζία, όταν εκδοθεί ο εκκαθαριστικός της ΔΕΗ θα κλαίει με μαύρο δάκρυ ο πελάτης σας.

Μία ξυλόσομπα είναι η καλύτερη λύση, χώρια που θα βάζει ο άνθρωπος και κάνα φαγάκι να ψήνεται..

Η ξυλόσομπα δυστυχώς δεν μπορεί να μπει.

Όσο για τη ΔΕΗ προφανώς και θα είναι τσουχτερή αλλά ψάχνω να βρω την καλύτερη λύση ανάμεσα στα δύο είδη θέρμανσης που σας ανέφερα!

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου για το θερμοπομπό είναι καλή, θα έλεγα 1000 - 1500w να προτιμήσεις. Λέγεται πως τα 2000 αν σου πέσουν σε μια γραμμή στην οποία να βρίσκεται θερμοσίφωνας ή κουζίνα ή και άλλη συσκευή που να καταναλώνει, ίσως σου δημιουργήσει φορτίο που να μπορεί να κάψει κάποια καλώδια. Μάλιστα μπορεί να τυχαίνει στην γραμμή να μην έχουν μπει καλώδια ικανού πάχους ή να έχουν υποστεί αλλοίωση με τον καιρό - λέω εγώ - . Δια τις σόμπες χαλαζία δεν ξέρω. Ποιές είναι? Κάποιες σόμπες με 3 λάμπες μέσα που ανάβεις τις 2 ή τις 3 και μερικές περιστρέφονται?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Με 1500W καλυπτεται ανετα ο χωρος. Και τα 1000 συγκεκριμενων εταιριων ειναι καλα. Για τα αλλα τυπου kumtel χαλαζια -αλογονου μακρυα  αν θες την γνωμη μου γιατι ο λογαριασμος θα τσουζει.

Επισης μια 2000w σομπα τραβαει περιπου 8.7Α ( 6.5Α για την 1500αρ) Δηλαδη πρεπει να δεις και διατομη -ασφαλεια γραμμης οπως ειπε και ο arche .  Αν εισαι απο αυτα καλυμμενος κρινεις αναλογα. 

Arche πριζα απο γραμμη θερμοσιφωνα -κουζινα πως;  Θα τανε δολοφονικο.

Edited by JimakosR
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, JimakosR said:

Με 1500W καλυπτεται ανετα ο χωρος. Και τα 1000 συγκεκριμενων εταιριων ειναι καλα. Για τα αλλα τυπου kumtel χαλαζια -αλογονου μακρυα  αν θες την γνωμη μου γιατι ο λογαριασμος θα τσουζει.

Επισης μια 2000w σομπα τραβαει περιπου 8.7Α ( 6.5Α για την 1500αρ) Δηλαδη πρεπει να δεις και διατομη -ασφαλεια γραμμης οπως ειπε και ο arche .  Αν εισαι απο αυτα καλυμμενος κρινεις αναλογα. 

Arche πριζα απο γραμμη θερμοσιφωνα -κουζινα πως;  Θα τανε δολοφονικο.

Τα 1500 W που αναφέρεσαι φαντάζομαι είναι για το θερμοπομπο σωστά?

Όσο για την ασφάλεια, προφανώς και θα τοποθετηθεί σε μια πρίζα και θα είναι το μοναδικό φορτίο αλλιώς ναι μπορεί να υπάρξει θέμα

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Arche said:

η γνώμη μου για το θερμοπομπό είναι καλή, θα έλεγα 1000 - 1500w να προτιμήσεις. Λέγεται πως τα 2000 αν σου πέσουν σε μια γραμμή στην οποία να βρίσκεται θερμοσίφωνας ή κουζίνα ή και άλλη συσκευή που να καταναλώνει, ίσως σου δημιουργήσει φορτίο που να μπορεί να κάψει κάποια καλώδια. Μάλιστα μπορεί να τυχαίνει στην γραμμή να μην έχουν μπει καλώδια ικανού πάχους ή να έχουν υποστεί αλλοίωση με τον καιρό - λέω εγώ - . Δια τις σόμπες χαλαζία δεν ξέρω. Ποιές είναι? Κάποιες σόμπες με 3 λάμπες μέσα που ανάβεις τις 2 ή τις 3 και μερικές περιστρέφονται?

Αυτές που περιγράφεις είναι οι αλογόνου!Πάντως και οι σόμπες χαλαζία έχουν λάμπες.

Όσο για το θερμοσίφωνα-κουζινα είναι ξεχωριστές οι γραμμές τους,όπως βέβαια είναι απαραίτητο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.