Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη θέρμανσης - μελέτη θερμομόνωσης


giannisks

Recommended Posts

Καλημέρα σας, θα ήθελα να μου λύσει όποιος μπορεί μια απορία.

Για να κάνουμε μελέτη φυσικού αερίου πρέπει να προυπάρχει μελέτη θέρμανσης;;

Επίσης, αν ναι, για να κάνουμε μελέτη θέρμανσης, πρέπει να έχει προηγηθεί μελέτη θερμικών απωλειών και ίσως θερμομόνωσης;;

Μπορεί κάποιος να μου πει με ποια λογική σειρά γίνονται αυτά;;

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά είναι

  1. θερμομόνωσης (αν πρόκειται για νέο κτήριο ή κτήριο που πρόκειται να υποστεί ενεργειακή αναβάθμιση)
  2. θερμικών απωλειών 
  3. θέρμανσης
  4. φυσικού αερίου

Η λογική είναι απλή... αν δεν έχεις τις απώλειες πως θα ξέρεις τις ανάγκες θέρμανσης για να υπολογίσεις στο τέλος το σύστημα θέρμανσης φ.α.?

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ακριβώς έτσι το είχα στο μυαλό μου, αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι για να κάνεις μια μελέτη αερίου απαιτούνται αρκετά ακόμη, που σημαίνει ότι πολλαπλασιάζεται η δουλειά.

Κάτι που προφανώς δεν κάνουν οι εγκαταστάτες αερίου σε υφιστάμενες κατοικίες και διαστασιολογούν τα συστήματα (ισχύ λέβητα) βάσει εμπειρίας. Δεν ξέρω αν σκέφτομαι σωστά ή αν αγνοώ κάτι.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, giannisks said:

...διαστασιολογούν.... τα συστήματα (ισχύ λέβητα) βάσει εμπειρίας.

 

διαστασιολογούν με το ..."μάτι", λαμβάντας υπόψη τα υφιστάμενα σώματα ή/και τον λέβητα... οπότε συνήθως καταλλήγουν στην "ασφαλή" λύση της υπερδιαστασιολόγησης....

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, giannisks said:

...Ακριβώς έτσι το είχα στο μυαλό μου, αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι για να κάνεις μια μελέτη αερίου απαιτούνται αρκετά ακόμη, που σημαίνει ότι πολλαπλασιάζεται η δουλειά. Κάτι που προφανώς δεν κάνουν οι εγκαταστάτες αερίου σε υφιστάμενες κατοικίες και διαστασιολογούν τα συστήματα (ισχύ λέβητα) βάσει εμπειρίας. Δεν ξέρω αν σκέφτομαι σωστά ή αν αγνοώ κάτι.

Εγώ πάντως αν γινόταν η εκτίμηση με το "μάτι" θα ήμουν πολύ ικανοποιημένος, διότι αυτό σημαίνει ότι είδε - έστω - κάποιο μάτι το κτίριο. Έχω υπ' όψη μου κάτι "διαστασιολογήσεις" από τηλεφώνου με βάση τα τετραγωνικά του σπιτιού...Εν τω μεταξύ και το εμβαδόν είναι πάλι στο περίπου.

Έχουμε ξανασυζητήσει στο παρελθόν ένα παρόμοιο θέμα για τις μελέτες για την ΕΠΑ. 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.