Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικού Ν.4495/2017 για οριζόντιες ιδιοκτησίες που έχει χαθεί από την Πολεοδομία η ΟΑ


Αννα Σκλ

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θέλω να προχωρήσω σε συμβόλαιο αγοραπωλησίας οριζοντίου ιδιοκτησίας στην Αττική.

Φυσικά είναι απαραίτητη η βεβαίωση μηχανικού για την τακτοποίηση αυθαιρέτων.

Ωστόσο, έχω βεβαίωση από την Πολεοδομία ότι έχει χαθεί ο φάκελος Αδείας (στην ουσία ήταν στην πολεοδομία Πειραία σε μικροφίλμ, αλλά νομίζω κάποτε είχε πάρει φωτιά). 

Δεν έχει κρατηθεί κάποιο αντίγραφο του φακέλου στο παρελθόν από τους ιδιοκτήτες. 

Εκτός από ανασύσταση αδείας, υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσε να γίνει, ώστε να μπορεί να βγει η βεβαίωση του μηχανικού και γίνει στη συνέχεια το συμβόλαιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Αννα Σκλ
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μήπως υπάρχουν κατατεθειμένα σχέδια σε κάποια συμβολαιογραφική πράξη.Το αν τα σχέδια αυτά επαρκούν για την βεβαίωση μηχανικού θα το κρίνει φυσικά ο μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Τα σχέδια του συμβολαίου τα χρησιμοποιείς για την ανασύσταση. Δεν προσφέρουν κάτι άλλο από μόνα τους.

Μία συνήθης λύση που εφαρμόζουμε αρκετοί, (η οποία δεν είναι 100% σωστή και ούτε την προβλέπει ο νόμος) και με την προϋπόθεση ότι η πραγματική κατάσταση είναι σύμφωνη με το συμβόλαιο, είναι να τακτοποιήσεις όλο το ακίνητο σου με τον ν.4495/17 ως προς την νομιμότητα του περιγράμματος του. 

Πολλοί λένε ότι αυτό δεν ισχύει αλλά δεν βρίσκω άλλον τρόπο. Η ανασύσταση φακέλου πολυκατοικίας από έναν μόνο ιδιοκτήτη είναι παράλογη οικονομικά ! Αν μπορείς να το θέσεις στην πολυκατοικία σαν κοινόχρηστη δαπάνη να κάνετε ανασύσταση φακέλου και να τα μοιράσετε κάτι γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.