Μετάβαση στο περιεχόμενο

Yπολογισμός παγίου θερμανσης


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω το εξής ,μου ήρθαν στα κοινοχρηστα της πολυκατοικίας να πληρώσω πάγιο θέρμανσης πετρελαίου ένα ποσό χ .Καταρχήν να  διευκρινίσω ότι δεν ανοίγω ποτε τα καλοριφέρ και επίσης ότι γνωρίζω οτι πρεπει να πληρωνω αναγκαστικά ένα πάγιο .Λοιπόν βρήκα οτι το ποσό αυτό χ η εταιρεία το έβγαλε απο πολλαπλασιασμό του συνολικού πετρελαίου που κάψαμε πχ 800 ευρώ επι τον συντελεστή μου fi=0,31 επί τα χιλιοστά θέρμανσης .Είναι σωστός αυτός ο υπολογισμός για το πάγιο ? Ρωτάω γιατι στους τύπους των δαπανών βλέπω οτι το σταθερό μέρος δήλαδή το πάγιο ειναι το fi x ei όπου όμως σαν ei δεν αναφέρει χιλιοστά θέρμανσης αλλά το ποιλίκο των απωλειών θέρμανσης του διαμερίσματος προς το σύνολο των απωλειών της πολυκατοικίας .Εκτός αν αυτό ακριβως το ei είναι τα χιλιοστά θέρμανσης και δεν το εχω πάρει χαμπάρι .

Επίσης σε κάποια άλλα κοινόχρηστα παρατηρώ ότι το πάγιο με τους παραπάνω συντελεστές υπολογίζεται σε ένα ποσοστό πχ 20-30% του συνολικού πετρελαίου και όχι επι του συνόλου όπως στην δική μου πολυκατοικία .Αν μπορείτε να μου δώσετε λίγο τα φώτα σας .

Edited by konstantinos77
Link to comment
Share on other sites

ο τυπος υπολογισμου περιέχει και το χρόνο χρήσης (αν είναι με ωρομετρητές). Στη δική σας περίπτωση ο χρόνος είναι μηδέν, οποτε ουσιαστικά μένει το κόστος  παραμένουσας επιβάρυνσης το οποίο είναι όπως τα αναφέρατε.

Οι συντελεστές επιβάρυσνης υπολογίζονται επί των δαπανών λειτουργίας (διαφορετικά για τις έκτακτες δαπάνες) οπότε αφορά τη συνολική κατανάλωση καυσίμου (και όχι μόνο).

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, maneni said:

ο τυπος υπολογισμου περιέχει και το χρόνο χρήσης (αν είναι με ωρομετρητές). Στη δική σας περίπτωση ο χρόνος είναι μηδέν, οποτε ουσιαστικά μένει το κόστος  παραμένουσας επιβάρυνσης το οποίο είναι όπως τα αναφέρατε.

Οι συντελεστές επιβάρυσνης υπολογίζονται επί των δαπανών λειτουργίας (διαφορετικά για τις έκτακτες δαπάνες) οπότε αφορά τη συνολική κατανάλωση καυσίμου (και όχι μόνο).

 

Ευχαριστώ για την απάντηση .Ναι ειναι 0 το τμήμα που περιεχει και τις ώρες λειτουργίας σωστό οποτε μένει το παγιο μονο .Απλα δεν γνώριζα κατα πόσο είναι σωστό σε ότι εχει να κανει με το ei (Συνολικο ποσο πετρελαιου χ fi x ei), δηλαδη να βάζουμε εμεις σαν ei τα χιλιοστά θέρμανσης ,δεν ηξερα δηλαδη αν τα περιφημα χιλιοστα θερμανσης ειναι το ei στον τύπο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.