Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιεστικό Νερού για Διαμέρισμα


Recommended Posts

Καλησπέρα. Ανακαίνισα διαμέρισμα 5 τελευταίου ορόφου  σε πολυκατοικία του '80 και έβαλα ηλιακό στην ταράτσα (και φυσικό αέριο για ζεστό νερό). Ωστόσο δεν έχει ζεστό πάντα. Ο τεχνικός για τον ηλιακό μου συνέστησε να βάλώ πιεστικό νερού επειδή λόγω ύψους δεν έχει πίεση και αργεί να γεμίσει. Όντως συχνά η πίεση του νερού είναι χαμηλή. Το θέμα είναι ότι δεν έχω καμία γνώση πάνω σε αυτά. Ακούγεται σωστό, αυτό που μου προτείνει και αν ναι τι πρέπει να προσέξω; Επίσης αν βάλω το πιεστικό θα πρέπει να μπει στην αποθηκή και να ανέβουν σωλήνες ή να μπει στο μπαλκόνι;  Όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

η δεξαμενή του ηλιακού είναι πάντα γεμάτη. όσο νερό καταναλώνετε τόσο νερό εισρεέι στη δεξαμενή.

Αν εγκαταστήσετε πιεστικό, το μόνο που θα βελτιώσει είναι η πίεση.

Ας αναλάβει αυτός να εγκαταστήσει το πιεστικό με όρο να πληρωθεί αν υπάρξει διαφορά στο ΖΝΧ.

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, alexakos4 said:

Ευχαριστώ, για την απάντηση. Άρα υπέυθυνος είναι ο υδραυλικός που έκανε την ανακαίνιση ή αυτός που έβαλε τον ηλιακό;
 

Καλησπέρα. Το θέμα σας είναι να λυθεί το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε ή να επιρρίψετε σε κάποιον τεχνικό την ευθύνη (χωρίς απαραιτήτως να σημαίνει πως δεν έχουν); Εσείς που κατοικούσατε στην εν λόγω οικία δε γνωρίζατε πως η πίεση του δικτύου ήταν ήδη προβληματική & πως θα είχατε θέμα με εγκατάσταση ηλιακού συλλέκτη;

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Ghostrider said:

Καλησπέρα. Το θέμα σας είναι να λυθεί το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε ή να επιρρίψετε σε κάποιον τεχνικό την ευθύνη (χωρίς απαραιτήτως να σημαίνει πως δεν έχουν); Εσείς που κατοικούσατε στην εν λόγω οικία δε γνωρίζατε πως η πίεση του δικτύου ήταν ήδη προβληματική & πως θα είχατε θέμα με εγκατάσταση ηλιακού συλλέκτη;

Δεν κατοικούσα στην οικία, οπότε και δεν γνώριζα ότι υπάρχει πρόβλημα.  Δεν ψάχνω να επιρρίψω ευθύνες, απλά προσπαθώ να βρω άκρη και να απευθυνώ στο κατάλληλο ειδικό, ώστε να λύσω το πρόβλημα (να φανταστείτε δεν ήξερα καν τι είναι πιεστικό). Δυστυχώς, δεν γνωρίζω τα σχετικά

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, alexakos4 said:

Δεν κατοικούσα στην οικία, οπότε και δεν γνώριζα ότι υπάρχει πρόβλημα.  Δεν ψάχνω να επιρρίψω ευθύνες, απλά προσπαθώ να βρω άκρη και να απευθυνώ στο κατάλληλο ειδικό, ώστε να λύσω το πρόβλημα (να φανταστείτε δεν ήξερα καν τι είναι πιεστικό). Δυστυχώς, δεν γνωρίζω τα σχετικά

Οκ, με συγχωρείτε για τον τόνο του μηνύματός μου τότε, απλά παρανόησα τη λέξη «υπεύθυνος» που χρησιμοποιήσατε. Για αρχή θα πρότεινα να ελέγξετε ιδίοις όμασι αν όλες οι σχετικές βάνες της εγκατάστασής σας είναι ανοιχτές, από την κεντρική μέχρι του συλλέκτη. Ρωτήστε και τα διπλανά/κάτω διαμερίσματα αν αντιμετωπίζουν κάποιο σχετικό θέμα, ώστε να είστε σίγουρος πως το θέμα είναι γενικό της πολυκατοικίας/περιοχής και όχι της δικής σας εγκατάστασης. 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Ghostrider said:

Οκ, με συγχωρείτε για τον τόνο του μηνύματός μου τότε, απλά παρανόησα τη λέξη «υπεύθυνος» που χρησιμοποιήσατε. Για αρχή θα πρότεινα να ελέγξετε ιδίοις όμασι αν όλες οι σχετικές βάνες της εγκατάστασής σας είναι ανοιχτές, από την κεντρική μέχρι του συλλέκτη. Ρωτήστε και τα διπλανά/κάτω διαμερίσματα αν αντιμετωπίζουν κάποιο σχετικό θέμα, ώστε να είστε σίγουρος πως το θέμα είναι γενικό της πολυκατοικίας/περιοχής και όχι της δικής σας εγκατάστασης. 

Κανένα πρόβλημα!  Εγώ σας ευχαριστώ που μου απάντήσατε. Έχετε απόλυτο δίκιο, θα ρωτήσω και τον αποκάτω και θα ξεκινήσω να δω τι γίνεται. Απλά, έφερα σημερα τον άνθρωπο που έβαλε τον ηλιακό, και μου είπε θα χρειαστώ πιεστικό, γιατί είμαι ψηλά. Απλά, στο "μη τεχνικά καταρτισμένο" μυαλό μου, δεν βγάζει νόημα και είπα να ρωτήσω, μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό.  Και πάλι, ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

@alexakos4αφού προχωρήσετε σε αυτούς τους απλούς ελέγχους (για την αποφυγή δυσάρεστων εκπλήξεων και μη αναγκαίων εξόδων), η εγκατάσταση πιεστικού είναι μετά θέμα χωροταξίας της εγκατάστασής σας, του budget σας & της οπτικής εικόνας (συναρτήσει της εμπειρίας) του εγκαταστάτη. Λύσεις στην αγορά υπάρχουν αρκετές, προτιμήστε κάτι compact, αξιόπιστο & αθόρυβο, ώστε να μην αντιμετωπίσετε επιπρόσθετα θέματα στο μέλλον (π.χ. ηχομόνωση λόγω θορύβου και έλλειψη αντικραδασμικής έδρασης). Και σίγουρα πάρτε προσφορές, μην περιοριστείτε μόνο σε μία. Αυτά τα λίγα από εμένα & εύχομαι να λύσετε το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε.

Link to comment
Share on other sites

τελικά το πρόβλημα είναι ότι δεν έχετε αρκετή πίεση στο ζεστό νερό ή το νερό δεν είναι αρκετά ζεστό?

Να γνωρίζεται ότι η πίεση είναι η ίδια σε όλες τις βρύσες (κλειστές) είτε του κρύου ή του ζεστού νερού από τον ηλιακό.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, maneni said:

τελικά το πρόβλημα είναι ότι δεν έχετε αρκετή πίεση στο ζεστό νερό ή το νερό δεν είναι αρκετά ζεστό?

Να γνωρίζεται ότι η πίεση είναι η ίδια σε όλες τις βρύσες (κλειστές) είτε του κρύου ή του ζεστού νερού από τον ηλιακό.

Το πρόβλημα, μάλλον είναι η πίεση, καθώς η βρύση του ζεστού μόλις που τρέχει και δεν έχει πίεση και το νερό βγαίνει ελάχιστα χλιαρό... Το κρύο βγαίνει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.