Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα από μη μηχανικό: Επαναφορά ορόφου πολυκατοικίας στη νόμιμη διαρρύθμιση


KAT-TASSOS

Recommended Posts

Γεια σας και χρονια πολλα. Ζω σε ενα δυοροφο κτιριο που αποτελειται απο 8 διαμερισματα . Στον δευτερο οροφο υπαρχουν 2 διαμερισματα των 80 τ.μ. περιπου το καθενα και μια γκαρσονιερα αναμεσα απο τα διαμερισματα Στον πρωτο οροφο που ειμαι εγω υπαρχουν δυο διαμερισματα ενα εγω και ενα η αδερφη μου οταν το αγορασαμε (απο τα σχεδια) μοιραστηκαμε την γκαρσονιερα που εβγαζε τοτε ο κατασκευαστης και εγιναν δυο διαμερισματα των 96 τ.μ.περιπου μοιραζομαστε μια κοινη βεραντα .Μπορουμε τωρα να μειωσουμε τα τ.μ. απο το καθε σπιτι κα να δημιουρησουμε μια γκαρσονιερα οιπως και στον επανω οροφο για να μπορεσουν να μεινουν οι γονεις μας ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

 

 

- Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική ενότητα

- Οι τίτλοι θέματος δεν πρέπει να είναι γενικοί, αλλά να περιγράφουν το θέμα το οποίο θα αναπτύξετε.

- Κάνετε αναζήτηση πρίν κάνετε καινούρια δημοσίευση για να δείτε αν το θέμα σας έχει ήδη απαντηθεί ή αν μπορείτε να δημοσιεύσετε την ερώτηση σας σε κάποιο άλλο, υφιστάμενο θέμα.

acnt

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια,ενώ στα εγκεκριμένα πολεοδομικά σχέδια προβλεπόταν γκαρσονιέρα ανάμεσα στα διαμερίσματα εσένα κ της αδελφής σου,αυθαιρετήσατε κ φάγατε τη γκαρσονιέρα κ τώρα μετανιώσατε.....

 

Φίλε είσαι τυχερός κ άτυχος,αλλά μάλλον κλίνεις προς το ''****φαρδος''....

 

Ναι,μπορείς,κ θα είσαι στο ΤΕΛΟΣ απολύτως νόμιμος,αν κατάτη διάρκεια των εργασιών δεν δεχθείς καταγγελία για εργασίες χωρίς άδεια...

 

Φυσικά,χρειάζεσαι κάποιον μηχανικό για να σου εφαρμόσει τη χάραξη των τοίχων σύμφωνα με τα εγκεκριμένα πολεοδομικά.

 

Σού έφεξε μέσα στην άγνοιά σου!

Link to comment
Share on other sites

Θέλει μεγάλη προσοχή να δείτε τι υπάρχει ακριβώς κατατεθιμένο στην πολεοδομία!

 

Καμιά φορά οι απατεώνες οι εργολάβοι άλλα σχέδια πουλάνε και άλλα έχουν καταθέσει στην άδεια (ναι, το έχω δει...!!)

 

Κατά τα α΄΄λα και εμένα μου φαίνεται ως μία επιστροφή στη νομιμότητα!!

 

Θέλει βέβαια προσοχή στην κατασκευή και προφανώς κάποιος μηχανικός που θα την αναλάβει και θα κάνει την χάραξη!

 

Αν ήμουν στη θέση σου θα προτιμούσα και την ξηρά δόμηση μάλιστα.

 

Στην τελική άμα δεις τους γείτονες καχύποπτους πες ότι ανακαινίζεις μπάνιο ή κουζίνα!!!

Link to comment
Share on other sites

Zavi σαν πολύ να βιάζεσαι.

και που το ξερεις πως είναι παράνομο? Ο μηχανικός τότε μπορεί να είχε καταθέσει σχέδια ενημέρωσης (ή αναθεώρησης φακέλου) και η κατασκευή να είναι νόμιμη.

 

Φίλε μου σου χρειάζεται οικοδομικός φάκελος και ένας κατασκευαστής που θα αναλάβει τις κατασκευές.

Καταρχήν χρειάζεσαι φάκελο που θα περιλαμβάνει αρχιτεκτονικά σχέδια, κάποια μηχανολογικά και θα χρειαστείς -πιθανόν- και μια βεβαίωση στατικού.

'Επειτα οι μηχανικοί με τις μελέτες επίβλεψης θα αναλάβουν την επισκευή αλλά επειδή είναι απίθανο αν δεν μπορείς ο ίδιος να συγχρονίσεις-οργανώσεις τα συνεργεία θα χρειαστείς κάποιο μηχανικό, όπου με αμοιβή ανάλογη του κόστους θα αναλάβει τον συντονισμό και την αποπεράτωση του έργου.

 

Να πώ επίσης ότι δεν μπορείς να κάνεις μια λύση μόνο, ίδια με του απο πάνω ορόφου με τα δύο διαμερίσματα και την γκαρσονιέρα αλλά παραπάνω που να εμπίπτουν σίγουρα με τις ανάγκες σου αλλά αυτό το παραπάνω και η λύση που προτείνεις, ούτως ή αλλώς είναι προϊον μελέτης αρχιτέκτονα μηχανικού.

 

και κάτι ακόμα * Το θέμα σου δεν ανήκει κατ ανάγκη στα αυθαίρετα αλλά στα θέματα forum αρχιτεκτόνων μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.