Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητο


geris

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά

Είμαι κάτοχος 50% εξ αδιαιρέτου σε αγροτικό ακίνητο (το υπόλοιπο 50% η αδερφή και επικαρπία η μάνα μας). Προήλθε από γονική παροχή οικοπέδου συνορεύοντος σε επαρχιακή οδό  επιφάνειας 760 τμ που ανήκε στον πατέρα και ο οποίος (έτος 1987) έκτισε με άδεια οικοδομή 101 τμ (Ισογείου 75 και Α ορόφου 26 τμ). Ο πατέρας ¨έφυγε¨το 2004 και σήμερα είμαστε οι 3 που προανέφερα. Οι σχέσεις δεν είναι καλές διότι μάνα και αδερφή θέλουν να πουληθεί διότι θεωρούν ότι έχει μεγάλη αξία. Λόγω της κατάστασης αλλά και επερχομένου κτηματολογίου απευθύνθηκα σε μηχανικό ο οποίος παρέλαβε τα σχέδια του σπιτιού και ανακάλυψε 2 σημαντικά προβλήματα που κανείς μας δεν γνώριζε : ότι υπάρχει άδεια ηλεκτροδότησης μόνο για τα 26 τμ στο αρχείο του ΔΕΔΔΗΕ και το σημαντικότερο ότι το οικόπεδο είναι μικρότερο από 750  (723 μετρήθηκε για την δήλωση κτηματολογίου). Το πρόβλημα είναι ότι μάνα (επικαρπία) και αδελφή (50% ψιλή κύριος) δεν αναγνωρίζουν τις παραβάσεις. Ο μηχανικός προσπάθησε να έρθει σε συνεννόηση μαζί τους αλλά δεν κατέστη δυνατό.

Η ερώτησή μου είναι μπορώ να κάνω χρήση του άρθρου 98 παρ 4 ώστε να ξεκινήσω την διαδικασία (λογικά θα φάω και το πρόστιμο) και παράλληλα να κινηθώ νομικά γιατί δεν συμπράττουν και με βάζουν σε κίνδυνο εναντίον της αδελφής και της μάνας ? 

Υπάρχει κάποια άλλη δυνατότητα ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για την ενόχληση .... Αν το θέμα έχει αντιμετωπισθεί θα σας παρακαλούσα να μου υποδεικνύατε το σύνδεσμο ....

Καλή Χρονιά με ΥΓΕΙΑ !!

 

Edited by geris
Link to comment
Share on other sites

α]  άλλο το "οικοπεδο"  άλλο το γηπεδο.

β] Η εφαρμογη του  αρθρου 98 προυποθετει οτι υπαρχουν "συγκυριοι"

γ] για την περίπτωση σας, ενδιαφερει αν εχει γινει αποδοχη κληρονομιας ή συσταση

Με βαση τις απαντησεις στα παραπανω, να διαβασεις "ξανα" το αρθρο 98....σου δινει  απαντησεις.

υγ1

δεν καταλαβα καλα την δικη σου "θεση"

- αυτες θελουν να πουληθει αλλά  "δεν πιστευουν" οτι υπαρχουν αυθαιρεσιες...

- Θα τους πει ο μηχανικος τι υπαρχει...θα ενημερωσει και τον συμβ/φο και θα παρουν τις ιδιες απαντησεις   κι ας αποφασισουν..

Εξ ετερου, εσυ δεν θες να πουλησεις αλλά θες να τακτοποιησεις.

Πιθανον να μπορεις  να το κάνεις,  αλλα ετσι τις διευκολυνεις στην μεταβιβαση, που δεν μπορουν να κανουν  χωρις τακτοποίηση...

"αρα"????

υγ2

Τα προστιμα για ΤΑΠ, ΔΤ, Ε9, ΕΝΦΙΑ αφορουν ολους σας...και επιμεριζονται αναλογα...

Καλο θα ηταν να πατε με τις νεες διαταξεις, που περιμενουμε να θεσπισει/εξηγησει/ερμηνευσει το υπουργειο.

Η καταμετρηση στο Κτηματολογιο δεν σημαινει οτι πραγματι ειναι "μικροτερο".

Επρεπε να ερευνηθει πώς προεκυψε αυτη η διαφορά, και να γινουν ενστασεις...

Μαλλον δεν κανατε τπτ, σε εφαρμογη του γνωστού....  "το μισιακο το αρνι το τρωει ο λύκος"

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έυχαριστώ για την απάντησή σας

Έχει γίνει αποδοχή επικαρπίας από την μάνα μετά τον θάνατο του πατέρα (ο πατέρας κράτησε την επικαρπία γιαυτόν και την μητέρα). Σύσταση δεν έγινε ποτέ. Μια λύση είναι να μην κάνω τίποτε ΑΛΛΑ σε αυτή τη περίπτωση θα έρθω πάλι αντιμέτωπος με το πρόβλημα μετά την ¨φυγή¨της μητέρας (χωρίς αυτό να είναι σίγουρο γιατί μπορεί να φύγω εγώ πρώτος και τα παιδιά μου να επωμισθούν το πρόβλημα).

Η δική μου θέση είναι ότι μέχρι σήμερα δεν είχα κάποιο λόγο να το πουλήσω αλλά διαπιστώνω ότι ίσως είναι η καλύτερη επιλογή (η αδερφή μου νομίζει ότι θα πάρει σημαντικό ποσό από το σπίτι αυτό και η μητέρα μου και μάλιστα με ζορίζουν με την έννοια σου απαγορεύω τη χρήση και κάτι τέτοια.... μάλιστα τώρα τελευταία μίλησαν και ενοικίαση που η μάνα έχει φυσικά δικαίωμα αλλά χαρακτηρισμένο αγροτικό ακίνητο υποθέτω δεν μπορεί να το νοικιάσει ο επικαρπωτής για διαμονή γιατί αλλάζει την φύση και τον προορισμό της επικαρπίας), αλλά όπως καταλαβαίνετε μια τέτοια άρρωστη κατάσταση το καλύτερο θα ήταν να απομακρυνθεί κάποιος μακρυά οπότε  προέχει νομίζω η τακτοποίηση του ακινήτου

Αν αντιλαμβάνομαι καλά  : απευθύνομαι δικαστικά (ασφαλιστικά μέτρα) για να αποφασίσει το δικαστήριο την υποχρεωτική σύμπραξη και των υπολοίπων οπότε ο μηχανικός προχωράει χωρίς να έχει πρόβλημα νομικής φύσης από την άλλη πλευρά ..... 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν τα λες σωστα

"...... μάλιστα τώρα τελευταία μίλησαν και ενοικίαση που η μάνα έχει φυσικά δικαίωμα αλλά χαρακτηρισμένο αγροτικό ακίνητο υποθέτω δεν μπορεί να το νοικιάσει ο επικαρπωτής για διαμονή γιατί αλλάζει την φύση και τον προορισμό της επικαρπίας"

Ο επικαρπωτής έχει δικαίωμα να νέμεται το πράγμα.

Ο επικαρπωτής έχει υποχρέωση κατά την άσκηση της επικαρπίας να διατηρεί τον έως τώρα οικονομικό προορισμό του πράγματος και να το μεταχειρίζεται με επιμέλεια. Δεν έχει δικαίωμα να επιφέρει ουσιώδεις μεταβολές στο πράγμα.

δλδ αν ειχε αφησει την επικαρπία σε 3 ακινητα,   θα επρεπε ο επικαρπωτης να διαμενει και στα τρια?

Από πού προκυπτει οτι επικαρπία σημαινει ιδία χρήση, μόνον,  χωρις δικαιωμα εκμισθωσης.?

Για την τακτοποίηση, υπαρχουν ηδη σχετικες δικαστικες αποφασεις, εχουμε και το φορουμ μία απο δικαστηριο του  Πειραια...θα βρει κι αλλες ο δικηγορος σου.

Κατα βαση, με ολα οσα λες, εσυ τακτοποιεις και μετα αυτες μπορουν να πουλησουν.....

Και επειδη η επικαρπία ειναι αμεταβίβαστη,

Μπορουν,  να πουλησει η μανα  το 50% της επικαρπίας, μαζι και το 50% της ψκ απο την αδελφη [άαααν βρεθει αγοραστης.....]

αλλα ως προς το αλλο 50% της επικαρπίας που αντιστοιχει στο δικο σου 50% δεν μπορει.

 

καλη συνεχεια

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρήκα την απόφαση εδώ στο site ..... Όπως το γράψατε σας ευχαριστώ πολύ για την αποσαφήνιση νομίζω ότι μπήκε μια τάξη στο μυαλό μου 

Καλή Χρονιά με ΥΓΕΙΑ και καλή συνέχεια !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.