Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για την ακρίβεια των Laser


Recommended Posts

Όταν αναγράφεται μια ακρίβεια στην μέτρηση αποστάσεων της τάξης +/- x mm +/- y ppm. (Ας πουμε για χαρα των παρακάτω παραδειγμάτων οτι x=3).

 

Α)Τα ppm κατ'αρχάς τι είναι? To οτι σημαίνει parts per million, ή αλλιως φυσικά μέρη στο εκταμμύριο, το ξέρω, αλλα αυτό τι συνεπάγεται? Δηλαδή οτί πέρα απο τα 3mm χάνει και άλλα 3x10^(-6) m?

 

B)To +/- ειναι τετραγωνικο? Δηλαδη 3 πανώ, 3 κάτω? Μια διακύμανση 2*3=6mm?

 

Για παράδειγμα αν η πραγματική τιμή της μέτρησης είναι x τοτέ με Laser ή απόσταση έιναι μεταξύ x-3 και χ+3?

 

Σόρρυ απλώς θα ήθελα να ξεκαθαρίσω αυτήν την σύγχηση.

Link to comment
Share on other sites

αν πάρω μια μέτρηση πχ 212μ χρησιμοποιώντας ένα όργανο με ακρίβεια 2mm + 2ppm τότε θα έχω την εξής ακρίβεια: 2mm+ 2* 212μ/1.000.000 = 2mm + 2* 0.212mm = 2mm +0.424mm =2.424mm το συνολο

 

σχετικα με το συν/πλην : έχεις το αποτέλεσμα X με σφάλμα 3mm πχ . Οπότε μπορείς να έχεις οποιοδήποτε αποτέλεσμα μεταξυ Χ-0.3 έως Χ+0.3. το 0.6 είναι το εύρος των πιθανών αποτελεσμάτων... όχι το σφάλμα.. τουλάχιστων έτσι το καταλαβαίνω εγω

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε anchelos

το σφάλμα στην απόσταση που μετράμε με τους γεωδαιτικούς σταθμούς είναι

σ^2=α^2+β^2*D^2 η στην πιό απλοποιημένη μορφή που αναφέρεις

σ=+/-α(mm)+/-b(ppm)

τα α και β δίνονται απο τους κατασκευαστές

οπως διαπιστώνεις με πολύ-πολύ απλά λόγια η ακρίβεια μιάς απόστασης περιέχει έναν όρο προσθετικό ανεξάρτητο απο το μέγεθος της απόστασης και έναν όρο αναλογικό (αναλογικό σφάλμα)

σε παλαιότερα όργανα οι ακρίβειες αυτές ήταν δύσκολο να επιτευχθούν στα πιό σύγχρονα όμως των σοβαρών εταιρειών-οίκων τα πράγματα έχουν βελτιωθεί

κατα την γνώμη μου μπορείς να θεωρήσεις τον σταθερό όρο σύμφωνα με τον κατασκευαστή και τον αναλογικό του κατασκευαστή Χ1,5

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

το 0.6 είναι το εύρος των πιθανών αποτελεσμάτων... όχι το σφάλμα.. τουλάχιστων έτσι το καταλαβαίνω εγω

 

Ναι σωστά το ευρος, έτσι το καταλαβαίνω και εγώ.

 

συνάδελφε anchelos

το σφάλμα στην απόσταση που μετράμε με τους γεωδαιτικούς σταθμούς είναι

σ^2=α^2+β^2*D^2 η στην πιό απλοποιημένη μορφή που αναφέρεις

σ=+/-α(mm)+/-b(ppm)

τα α και β δίνονται απο τους κατασκευαστές

 

Ναι οκ τον γνωρίζω τον τύπο του κατασκευαστή, απλώς είχα έλλειψη της γνώσης πως το ppm αναφέρεται στο σφάλμα αναλογικό της μετρούμενης απόστασης.

 

Ευχαρίστω, για τον αποσαφηνισμό της απορίας μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.