Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μη καταστροφική δοκιμασία σε όλο το κτήριο


 
CostasV

Recommended Posts

Σωστή η παρατήρηση, ότι ακόμα και η ανάλυση ιδιομορφών με κρούση, ενέχει υπολογισμό. Ενέχει και μετρήσεις. Αλλά ο υπολογισμός και οι μετρήσεις αυτές προσθέτουν ελάχιστη, σχετικά με τον υπολογισμό της μελέτης, αβεβαιότητα στο αποτέλεσμα και είναι το αμέσως καλύτερο από τον πραγματικό σεισμό.

 

Τελικά, δεν έχω ξεκαθαρίσει αν αυτό που σκεφτόμουν ήταν όντως μη-καταστοφική δοκιμασία (ή περνάει ή δεν περνάει) ή μέθοδος ελέγχου.

 

Επειδή μπορώ να δω μόνο τα περιεχόμενα του άρθρου, Γιάννη μπορείς να μου πεις αν η ανάλυση που γίνεται στο άρθρο είναι με κρούση ή με άλλο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να μπορέσεις να κατεβάσεις κάποιο paper από τον Elsevier ή αλλες διεθνείς βάσεις δεδομένων πρέπει να έχεις πρόσβαση μέσω κάποιου ιδρύματος που είναι συμβεβλημένο μαζί τους. Για Elsevier συγκερκιμένα όλα τα ελληνικά πανεπιστήμια νομίζω ότι εχουν πρόσβαση μέσω του HEAL-Link. Οπότε ή πας σε κάποιο υπολογιστικό κέντρο πανεπιστημίου ή αν έχεις κάποιον γνωστό σε πανεπιστήμιο του ζητάς να στο κατεβάσει. Αν δε έχεις και κανά γνωστό φοιτητή και σου δώσει τον κωδικό πρόσβασης του, τότε μπορείς μέσω VPN να το κάνεις και από τη γραφειάρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Η ανάλυση είναι για 4όροφο κτήριο πραγματικής κλίμακας που έχει κατασκευαστεί και στο JRC της Ispra στην Ιταλία με την ψευδοδυναμική μέθοδο. Οι αναλύσεις που γίνονται με μη γραμμικές αναλύσεις προσπαθούν να δούν την σύγκλιση που υπάρχει με τα αποτελέσματα του πειράματος .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.