Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο & περίγραμμα κτηρίου


Recommended Posts

Εννοώ τον συνολικό χώρο που χρησιμοποιείται για είσοδο - έξοδο. Δεν χρησιμοποίησα τον όρο "διάδρομοι" για να μην

γίνει σύγχυση με τον διάδρομο μεταξύ άλλων (πιθανών) χώρων, όπως αποθήκες, λεβητοστάσιο, δεξαμενή καυσίμων.

Όσο για το αν θα το καταλάβει ο υπάλληλος της πολεοδομίας· σου είπε να υπολογίσεις (στο 40%) μόνο τις θέσεις

στάθμευσης (και όχι τον χώρο εισόδου - εξόδου);

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοώ τον συνολικό χώρο που χρησιμοποιείται για είσοδο - έξοδο. Δεν χρησιμοποίησα τον όρο "διάδρομοι" για να μην

γίνει σύγχυση με τον διάδρομο μεταξύ άλλων (πιθανών) χώρων, όπως αποθήκες, λεβητοστάσιο, δεξαμενή καυσίμων.

Όσο για το αν θα το καταλάβει ο υπάλληλος της πολεοδομίας· σου είπε να υπολογίσεις (στο 40%) μόνο τις θέσεις

στάθμευσης (και όχι τον χώρο εισόδου - εξόδου);

 

Aκριβως αυτο μου ειπε!!!! Που φαινεται αυτο που μου λες στον κτηριοδομικο γιατι και εγω που το διαβασα δεν μου φανηκε σαφης! :(

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις σχετικές περιπτώσεις που μου έχουν τύχει, οι ελεγκτές της πολεοδομίας είχαν δεχτεί ότι "χώρος στάθμευσης"

δεν είναι μόνο οι "θέσεις στάθμευσης" αλλά και ο χώρος εισόδου - εξόδου.

Αυτό είναι προφανές, διότι είναι αδύνατον ένας χώρος στάθμευσης να αποτελείται μόνο από θέσεις στάθμευσης (υπάρχουν

απαιτήσεις ελαχίστων αποστάσεων).

Επειδή -δυστυχώς- η μνήμη μου δεν είναι ισχυρή, δεν θυμάμαι αν παλαιότερα είχα επικαλεστεί κάποια νομοθετική διάταξη.

 

Η σχετική νομοθεσία για το 40%, είναι το Π.Δ. 3/8/1987 (ΦΕΚ 749Δ/87)

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/749d_87.1172069738505.pdf

ή http://www.minenv.gr/1/13/131/13108/g13108322.html

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αγαπητοι φιλοι σας ευχαριστω για την βοηθεια, αλλα εχω τελικα προβλημα, επειδη δεν το δεχονται στην Πολεοδομια.........:(

 

Η νομοθεσια λεει, "αποκλειστικη χρηση θεσεως σταθμευσης" και σε αυτο επανω κολλανε, τωρα πως θα φτασω στις θεσεις δεν μου το λεει κανεις............:confused:

 

Τελος παντων, θα δω τι θα κανω, ευχαριστω και παλι και τα λεμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.