Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να σας συστηθω...


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!!!με λενε ανδρεα και ειμαι στο τεταρτο ετος στο ατει πατρας στο τμημα εργων υποδομης!!σχετικα ενα τμημα με αρκετα μεγαλο βαθμο δυσκολιας!παρολ' αυτα το σεπτεμβρη αν ολα πανε καλα τελειωνω(μιας και αυτη την περιοδο κανω τη πρακτικη μου)

θα ηθελα λοιπον τη γνωμη σας σχετικα με τις αποφασεις που εχω παρει...

σκεφτηκα λοιπον να δωσω κατατακτηριες στο πολιτεχνειο της πατρας στους πολιτικους μηχανικους(εδω υπαρχει ενα θεμα...εγω ειμαι απο νησι και συγκεκριμενα απο παρο...στη παρο εχουμε δικαιωμα να οικοδομουμε μεχρι 7 μετρα και σκεφτομουν αν καλυπτομουν με αρχιτεκτονικη)

και αργοτερα θα μου αρεσε να το συνδιαζα με ενα μεταπτυχιακο στην ιταλια σε καποιο αρχιτεκτονικο τμημα!!

ειλικρινα διαβασα αρκετα topic πριν ανοιξω καινουριο θεμα...χρειαζομαι τις αποψεις σας μιας και τα χρονικα με στενευουν λιγακι!

ειναι εφικτο το ολο σκεπτικο μου;υπαρχει καποια πιο πρακτικη λυση να ακολουθησω για να αποκτησω δικαιωματα;

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιο επίθετο και δεδομένου ότι είσαι και από την Πάρο δεν χρειάζεσαι πολλά. :D

Οι πτυχιούχοι των δομικών έργων έχουν αυτή τη στιγμή δικαιώματα για αρχιτεκτονικά τριών ορόφων και για στατικά δύο ορόφων. Στα στατικά απαιτείται συνυπογραφή Πολιτικού Μηχανικού για την θεμελίωση όταν αυτή είναι με πεδιλοδοκούς ή/και κοιτόστρωση και για τον αντισεισμικό. Αναλόγως της πολεοδομίας μπορεί να μη ζητούν και τίποτα. Εξάλλου, ίσως δεν είναι μακριά ο καιρός που θα αναβαθμιστούν δραματικά τα επαγγελματικά σου δικαιώματα.

Βάσει των παραπάνω θεωρώ ότι δεν αξίζουν οι σπουδές στο πολυτεχνείο μόνο και μόνο για τα επιπλέον επαγγελματικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ακουστεί λίγο ρομαντικό αλλά να έχεις πάντα στο μυαλό σου και αυτό που πραγματικά σου αρέσει εσένα (όσο μεγαλώνω τόσο πιο πολύ πιστεύω σε αυτό παρόλους τους δύσκολους καιρούς που περνάμε και όλη την ανεργία).

 

Επειδή βλέπω να σε αρέσει περισσότερο η αρχιτεκτονική (επειδή μιλάς και για μεταπτυχιακό στην Ιταλία) εγώ θα σου συνιστούα να δώσεις κατατακτήριες για Αρχιτεκτονική.

 

Και επιπλέον όλα έχουν να κάνουν και με την οικονομική σου κατάσταση αλλά και τι σκοπεύεις να κάνεις επαγγελματικά.

 

Από την άλλη όμως, αν θέλεις να βγάζεις άδειες στην Πάρο, και να ανοίξεις γραφείο εκεί θα σου συνιστούσα να δώσεις κατατακτήριες για Πολιτικούς Μηχανικούς για να έχεις υπογραφή για όλα (όχι ότι είμαι σύμφωνος πάντως στο να υπογράφουν οι πολ. μηχ. τα αρχιτεκτονικά).

 

Πιστεύω ότι θα ήταν το καλύτερο.

 

Ξεκαθάρισε όμως πρώτα εσύ τι θέλεις να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εργων υποδομης είναι ο Ανδρέας και οχι Δομικών. Και το λεω αυτό γιατι δεν ξερω αν ισχυει τυπικα αυτο με το 2οροφο κτλ ετσι και αλλιως...

Η δικη μου συμβουλή, να σκεφτείς αν αξιζει να κανεις ακόμα 4 χρόνια+2 το μαστερ για τα επιπλεον δικαιωματα. Εγω στη θεση σου θακανα ενα μαστερ που ναμαρεσει και θα δουλευα καπου μετα.

Ετσι και αλλιως στην Ελλάδα είναι όλα τόσο σχετικά,που μπορει να ασχοληθείς με αρχιτεκτονικά σε κάποιο γραφείο έαν είσαι ταλεντακι(παντα εννοω μαζι με μαστερ σχετικο). Αλλωστε η αρχιτεκτονική δεν είναι μόνο να τελειωσεις τη σχολή και τελος, είναι γενικα ναχεις παραστασεις στη ζωη σου, ναχεις γυρίσει μέρη και να χεις γνωρισει τοπικες αρχιτεκτονικες τις οποιες θα συνθέτεις στο μελλον σε κατι δικο σου μοναδικο.

Παντως μην καταπιεστεις να κανεις κατι που δεν σαρεσει τοσο(π.χ. να πας για Π.Μ) λογω της υπογραφης.Γιατι ετσι μαλλον θα γινεις ενας κακος Π.Μ με υπογραφη για ολα.Αρα αν σαρεσει καλυτερα αρχιτεκτονας,γινε ενας καλός αρχιτεκτονας με υπογραφη αρχιτεκτονα!

Link to comment
Share on other sites

Εργων υποδομης είναι ο Ανδρέας και οχι Δομικών. Και το λεω αυτό γιατι δεν ξερω αν ισχυει τυπικα αυτο με το 2οροφο κτλ ετσι και αλλιως...

 

Δυστυχώς το τμήμα έργων υποδομής δεν έχει κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα, οπότε η συνέχιση των σπουδών για τον φίλο μας είναι μονόδορομος...

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ την εμπειρία μου έχοντας τελειώσει και Δομικός και πρόσφατα πολιτικός μηχανικός. Θεωρώ ότι μαθαίνεις πολλά παραπάνω στο ΑΕΙ σε θεωρητικό επίπεδο και συνδυασμένο με την πρακτικότητα που προσφέρουν τα ΤΕΙ φτάνεις σε ψηλό επίπεδο γνώσεων. Δεν είναι μόνο το ζήτημα των δικαιωμάτων (που είναι σημαντικό, ειδικά για τους Υποδομών που έχουν ελάχιστα οικοδομικά) αλλά και τι μαθαίνεις. Σίγουρα πάντως είναι ο πιο δύσκολος δρόμος, καθώς μπορείς πιο εύκολα με μεταπτυχιακο σε λιγότερο χρόνο αλλά με περισσότερα χρήματα να έρθεις στα ίδια δικαιώματα αλλά όχι στο ίδιο επίπεδο γνώσεων. έχουν δυσκολέψει πάντως οι κατατακτήριες πολύ

Link to comment
Share on other sites

@marko Γιατι εχει το δομικων και δεν εχει το εργων υποδομης?Ολα γινονται στο φλου..Εγω εργων υποδομης ειμαι..Τυπικα, το δομικων κανει μονο 2οροφο..και οτι αλλο (λιμενικο,οδοποια,τοπογραφικο κτλ) τα κανει το εργων υποδομης...βεβαια οσα λεμε ισχυουν ολα και ταυτοχρονα δεν ισχυει τιποτα!!!Ολα ειναι θεμα εκει που θα πας τι θα κανεις, τι θα δεχεται ο καθε δημοσιος φορεας...Ολα στον αερα δυστυχως...

Παντως περα απο το να γινεις εργολαβος, δηλ να σηκωνεις κτηρια κτλ, σαν απλος υπαλληλος δεν θα σου κανει διαφορα να συνεχισεις κτλ...Στην Ελλαδα μιλαμε παντα...Αν ειμασταν εξω θακανε διαφορα ακομα και το μαστερ..Εδω στη χειροτερη σου υπογραφει αλλος αν ξερεις τη δουλεια...Λες και δεν τα συνανταμε καθε μερα ρε παιδια....

 

@Παναγιωτης Μαλλον εννοει καποια στιγμη αν το μαστερ μετρησει ως 5ος χρονος και ανεβεις σε δικαιωματα...Οπως λεει το προσχεδιο ΠΔ που δεν θα υπογραφτει ποτε..λολ...Αλλα αυτη τη στιγμη που μιλαμε περα απο καλυτερο βιογραφικο, κατι ευρουλακια, και εννοειται παραπανω γνωσεις για τον εαυτο σου, δεν σου δινει κατι αλλο το μαστερ...Α και 150 μορια στον ΑΣΕπ...χαχα

 

@Φυττας Επετρεψε μου να ξερω εκ των εσω και με 100% σιγουρια(γιαυτο και δεν εχω δωσει ποτε) πως οι κατατακτηριες ειδικα στο ΕΜΠ, τα τελευταια 2 χρονια ειναι πολυ μεγαλη και παραξενη ιστορια που μονο σε πμ μπορουμε να τα πουμε...Το λεω επειδη ειπες και εσυ οτι εχουν δυσκολεψει...Δεν ειναι τα θεματα τοσο, αλλα πως διορθωνεις( και γι αποιο λογο πρεπει να διορθωσεις ετσι)...

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι αν γυρίσεις απο εξωτερικό με Μαστερ, περνάς ΔΟΑΤΑΠ και μετά ΤΕΕ και δικαιώματα (νομίζω και πάλι λέω)

όσον αφορά τις κατατακτήριες ξέρω ότι και τα θέματα έχουν δυσκολέψει και οι θέσεις έχουν μειωθεί και μπορεί να γίνονται διάφορα άλλα. Πάντως και με το προηγούμενο σύστημα γινόταν χαμός απο άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.