Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΝΣΗΜΑ ΙΚΑ ΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΣΤΗΚΕ


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω μια οικοδομή με άδεια το 2000 για ισόγεια κατοικία εμβαδού 100 τ.μ. Το κτίριο κατασκευάστηκε σε άλλη θέση από αυτή που έδειχνε η οικοδομική άδεια, μη σύννομη.Κατά  την φάση της κατασκευής σηκώθηκε και ο Α όροφος εντελώς αυθαίρετα.Σε έλεγχο του ΙΚΑ -για το κλείσιμο της καρτέλας- έγινε καταγραφή και του αυθαίρετου Α ορόφου και υπέδειξαν στον ιδιοκτήτη να τον τακτοποιήσει.Τα ένσημα που έχουν μπει μέχρι σήμερα αφορούν στον σκελετό της ισόγειας οικοδομής(μπετά).

Κατά τον υπολογισμό του προστίμου έχω επιλέξει ότι δεν υπάρχει άδεια ,έχω βάλει όλα τα τ.μ. στα φύλλα καταγραφής και η ερώτηση είναι η εξής:

μπορώ να γλιτώσω τα υπόλοιπα ένσημα που είχαν υπολογιστεί κατά την έκδοση της άδειας, λαμβάνοντας υπόψιν οτι η τακτοποίηση έγινε θεωρώντας ότι όλο το κτίσμα είναι αυθαίρετο?

 

Link to comment
Share on other sites

Ότι υπαχθεί στις διατάξεις του 4495 για αυθαιρεσίες λαμβάνει απαλλαγή απο το ΙΚΑ.

 

 

μη γράφεις με κεφαλαία στον τίτλο του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.