Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονικός Θερμοστάτης χώρου


Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σε όλους, ελπίζω να είστε όλοι καλά τους δύσκολους αυτούς καιρούς.

Θα ήθελα την βοήθεια σας να αντικαταστήσω έναν αναλογικό θερμοστάτη siemens που έχω με ένα ψhψηφιακό wifi. Το σύστημα είναι με καυστήρα πετρελαίου και καλοριφέρ.

Ο υπάρχων αναλογικός θερμοστάτης siemens συνδέεται με 3 καλώδια όπως φαίνεται στην φωτό 1.

20200323_171553.thumb.jpg.d9ace28b7f5cc06e6847c804fe67e258.jpg

Αφού ανοιξα καυστήρα και ακολούθησα τα καλώδια κατέληξα:

Ροζ Καλώδιο απο καυστήρα προς θερμοστάτη χώρου

Μπλέ καλώδιο ουδέτερος

Καφέ καλώδιο από θερμοστάτη χώρου προς καθστήρα. Το γεφύρωμα δεν καταλαβαίνω τί ειναι.

Μπορώ να συνδέσω τον ψηφιακό θερμοστάτη με το διάγραμμα που φαίνεται κυκλωμένο μέσα στοτετράγωνο , στην δευτερη φωτό?

20200323_172017.thumb.jpg.8c58a8fbdda6842df30104bb3e50800a.jpg

Μπορείτε να μου πείτε πώς?

Ευχαριστώ και μείνετε ασφαλείς!

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Eίναι κάποιος κινέζικος θερμοστάτης. το μοντέλο ειναι αυτό που έχω κυκλώσει, δηλαδή το ME 81H.16

Ευχαριστώ             

Edited by themistoklisv
Link to comment
Share on other sites

εφ οσων εχεις τον ME 81H.16 στο 4 βαζεις τη φαση που ειναι στον παλιο το καφε καλωδιο  L.στο 3 βαζεις το μπλε καλωδιο που ειναι τωρα στον παλιο στο Ν.και στο 1 θα βαλεις το καφε που ειναι στο Υ1 στον παλιο.

Edited by el greco
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός και επειδή την "πάτησα" στο παρελθόν, είχα πάθει μεγάλη ζημιά με έναν σχετικά φτηνό ηλεκτρικό θερμοστάτη που μου προξένησε ζημιά στην ηλεκτροβάνα με αποτέλεσμα να χρεώνομαι ώρες που δεν έκαιγα. Το κατάλαβα αργότερα (έκλεινε σε μη καθορισμένα διαστήματα η ηλεκτροβάνα με αποτέλεσμα να μετρά ώρες που δεν έκαιγα).

Ο ηλεκτρολόγος μηχανικός που φώναξα (φίλος) μου είπε ότι η καλύτερη λύση είναι οι καλοί αναλογικοί (δεν χρειάζεται να πω μάρκες). Αν θες να πας σε ψηφιακό πρέπει να είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, el greco said:

εφ οσων εχεις τον ME 81H.16 στο 4 βαζεις τη φαση που ειναι στον παλιο το καφε καλωδιο  L.στο 3 βαζεις το μπλε καλωδιο που ειναι τωρα στον παλιο στο Ν.και στο 1 θα βαλεις το καφε που ειναι στο Υ1 στον παλιο.

ευχαριστώ, αναφέρεις 2 φορές καφέ καλώδιο ενω έχει ένα καφέ και ένα ρόζ ίσως δεν φαίνεται στην φωτογραφία. το ρόζ πάει στο L και το καφέ πάει στο Υ1 και γεφυρώνει με το L4.  Οπότε βάζω το ροζ στο 4 και το καφέ στο 1 σωστά ?

Edited by themistoklisv
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, PASOLE said:

Χωρίς να είμαι ειδικός και επειδή την "πάτησα" στο παρελθόν, είχα πάθει μεγάλη ζημιά με έναν σχετικά φτηνό ηλεκτρικό θερμοστάτη που μου προξένησε ζημιά στην ηλεκτροβάνα με αποτέλεσμα να χρεώνομαι ώρες που δεν έκαιγα. Το κατάλαβα αργότερα (έκλεινε σε μη καθορισμένα διαστήματα η ηλεκτροβάνα με αποτέλεσμα να μετρά ώρες που δεν έκαιγα).

Ο ηλεκτρολόγος μηχανικός που φώναξα (φίλος) μου είπε ότι η καλύτερη λύση είναι οι καλοί αναλογικοί (δεν χρειάζεται να πω μάρκες). Αν θες να πας σε ψηφιακό πρέπει να είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ. Καλή συνέχεια.

Έχω και εγω μια ανησηχία για αυτό. Ειμαι αυτόνομος και έχω άλλους 2 θερμοστάτες αναλογικούς, οπότε λέω να το δοκιμάσω και να δώ. Κυρίως με ενδιαφέρει η λειτουργία wifi που προσφέρει και η δυνατότητα προγραμματισμού. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγκαταστάθηκε και δουλεύει μια χαρα, Δεν ειμαι τοσο σίγουρος για την ακρίβεια του θερμόμετρου αλλά η πράξη θα δείξει. Σας ευχαριστώ ! Χρόνια πολλά!

20200420_131324.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.