Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απομειώσεις διατομών σύμφωνα με Ευρωκώδικα


 
Eva

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Μήπως ξέρει κανείς τι απομειώσεις διατομών γίνονται σύμφωνα με τον ec8? Από την δική μου ανάγνωση βρήκα ότι γίνεται 1 τέτοια αναφορά (παρ. 4.3.1. (7)) ότι η δυσκαμψία και η δυστμησία στη γενική περίπτωση λαμβάνεται μισή της αντίστοιχης αρηγμάτωτης διατομής. Αντίστοιχα στον ΕΑΚ γίνεται αναφορά για συγκεκριμένα στοιχεία (υποστυλώματα, δοκοί) και επίσης γίνεται αναφορά και στη δυστρεψία. Μήπως αγνοώ κάτι σημαντικό? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και μιας και αποφάσισα να ρωτήσω κάτι, έχω να σας πω ότι πολλές φορές σκέφτομαι πόσο θα θελα να είχα περισσότερες γνώσεις ώστε να μπορώ να συνεισφέρω και γω σ αυτό το πραγματικά αξιόλογο φόρουμ!

Link to comment
Share on other sites

o ec8 ειναι ουσιαστικα ο αντισεισμικος. τις απομειωσεις θα τις δεις στον ec3 .

τωρα οσο για τον εακ εχει περιορισμους βασικα για την ικανοτητα σε διατμηση στις περιοχες αναπτυξης πλαστικων αρθρωσεων

βασικα προσεχε να μην εχεις διατμηση πανω απο 20% τις ικανοτητας της διατομης

οσο για την δυστρεψια

προσοχη

η στρεψη ειναι κρυφος θανατος στην κατακευη

μηδενικη

μηδενικη

μην το αφησεις να παρει ανασα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση αλλα ισως δεν εκανα αρκετα σαφη την ερωτηση. Εννοώ κατα την προσομοιωση τι ιδιοτητες πρεπει να εχουν οι διατομες που θα χρησιμοποιησω. Τελικα ρωτησα μια καθηγητρια απτο ΑΠΘ και οσον αφορα την στρεψη μου ειπε οτι πρεπει να θεωρησω οτι ειναι η μιση της αρηγματωτης διατομης. Χαιρετισμους σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.