Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλεια εργασίας (κινούμενα σχέδια) και quiz


CostasV

Recommended Posts

Μου στείλαν αυτή την σελίδα, http://osha.europa.eu/el/campaigns/ew2006/risq/animations που βρήκα ενδιαφέρουσα και είπα να την μοιραστώ.

 

Ωστόσο, το ... άγρυπνο μάτι μου :smile: βρήκε δυο τρία λαθάκια (κακές πρακτικές ή παραλείψεις όσον αφορά την ασφάλεια), στα κατά τα άλλα εύστοχα βιντεάκια.

Ενα στο πρώτο , ένα στο δεύερο και ίσως ένα στο τρίτο βιντεάκι. Για το τέταρτο δεν βρήκα τίποτα μεμπτό :smile:

 

Να σας αφήσω να τα δείτε και το συζητάμε;

Link to comment
Share on other sites

#1- Το ανέβασμα με το ένα χέρι και βάρος σε τέτοιο ύψος μάλλον είναι υπερβολικό

#2- Δεν κατέβασε τον γενικό και δεν έλεγξε με δοκιμαστικό

 

Αυτά εντόπισα αλλά ωραία τα βιντεάκια!

Link to comment
Share on other sites

στο #1 όντως..κάνει μπαμ το πώς ανεβαίνει.. αφού όταν αφήνει το χέρι του αυτός μέχρι να πιαστεί πιο πάνω, δεν κρατιέται από πουθενά, κι έχει και βάρος στο άλλο χέρι! :confused:

Επίσης μετά την πτώση του #1, η σκάλα έχει σχεδόν το μισό ύψος..λες και βυθίζεται..αλλά αυτά, όπως και το ότι δεν έκλεισε τον γενικό, νομίζω δεν έχουν να κάνουν με αυτό που θέλουν να τονίσουν τα βιντεάκια.

Άλλο άσχετο.. η καρέκλες στο #2 και στο #3 έχουν 3 πόδια. Αλλά και 3 να είχαν, δεν είναι σωστά τοποθετημένα.

Και άλλο.. στο #3, το τηλέφωνο πάνω στο γραφείο, στην αρχή που είναι κλειστό δεν έχει καλώδιο, ενώ μετά που αυτή μιλάει, έχει κανονικά καλώδιο. :lol:

Αλλά από τέτοια μάλλον θα υπάρχουν πολλά "λαθάκια". Ο CostasV λογικά κάτι άλλο θα είδε, σωστά?

 

ΥΓ:Καλά.. το περπάτημα του #2 είναι φοβερό! ::lol:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια .. κερδίσατε :smile:

 

Το ανέβασμα στη σκάλα στο #1, είναι τελείως φάουλ και απαγορεύεται να ανεβαίνεις ή να κατεβαίνεις κρατώντας βάρη.

Στο #2, κανονικά θα έπρεπε να κλείσει το διακόπτη από τον πίνακα και όπως πρότεινε ο inaris ένας έλεγχος με δοκιμαστικό δεν βλάπτει. Αλλά εγώ μένω και πάλι στη σκάλα. Κανονικά οι εργασίες στην σκάλα απαιτούν να έχουμε πάντα στην σκάλα τρία από τα τέσσερα άκρα μας. Αν πρέπει να έχουμε και τα δύο χέρια ελεύθερα τότε πρέπει να χρησιμοποιήσουμε σκαλωσιά. Οπότε η αλλαγή λάμπας που απαιτεί δύο χέρια (για το βίδωμα και το ξεβίδωμα) είναι εργασία που κανονικά δεν μπορεί να εκτελεστεί πάνω σε σκάλα. Υπερβολικό σίγουρα, αλλά αυτό λένε οι κανονισμοί OSHA. Υπάρχει μόνο μία γνωστή σε μένα στάση ασφαλείας σε σκάλα με τα δύο χέρια ελεύθερα και μόλις βρώ την σχετική εικόνα θα τη στείλω (η λεκτική περιγραφή θα την αδικήσει).

 

Στο #3 , είναι λίγο αμφιλεγόμενη η παρατήρησή μου. Το υποπόδιο που σωστά βάζει για να ανυψώσει τα γόνατα και τους μηρούς και να ξεκουράσει την μέση. θα έχει σαν αποτέλεσμα (αν και εφόσον τα ροδάκια κυλάνε εύκολα), να φεύγει η τροχήλατη καρέκλα πρας τα πίσω. Μάλλον υπερβάλλω ε; :smile:

Link to comment
Share on other sites

Στο #3 , είναι λίγο αμφιλεγόμενη η παρατήρησή μου. Το υποπόδιο που σωστά βάζει για να ανυψώσει τα γόνατα και τους μηρούς και να ξεκουράσει την μέση. θα έχει σαν αποτέλεσμα (αν και εφόσον τα ροδάκια κυλάνε εύκολα), να φεύγει η τροχήλατη καρέκλα πρας τα πίσω. Μάλλον υπερβάλλω ε; :smile:

 

Μάλλον το λες γιατί με την παραμικρή κίνησή της η κοπέλα πάει μπρος-πίσω, οπότε φαντάσου να έχει και το υποπόδιο.. βέβαια, αν είσαι ελαφρύς, αν η καρέκλα είναι καλή και αν απλά ακουμπάς και δεν σπρώχνεις (το έχεις δλδ αυτό σχεδόν σε οριζόντια κλίση), τότε δεν έχεις πρόβλημα. Αν παρόλα αυτά έχεις, μπορείς να βάλεις μια μοκέτα :P

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και το σχεδιάκι με την στάση σε σκάλα με τα δύο χέρια ελεύθερα. Εννοείται ότι η σκάλα είναι καλά στηριγμένη στο κάτω μέρος ΚΑΙ δεμένη στο επάνω μέρος.

 

Μιλώντας για στάσεις σε σκάλα, θυμήθηκα την στάση "καβαλίκας" σε σκάλα Λ, που συνηθίζουν οι μπογιατζήδες. Και που περπατάνε μαζί με την σκάλα. Από την δική μου στατιστική πάντως, είναι μάλλον ασφαλής πρακτική, διότι δεν έχω ακούσει ποτέ μου να υπάρχει ατύχημα που να οφείλεται σε αυτή την πρακτική. Μήπως θα πρέπει να προτείνουμε αυτή την στάση και μάλιστα να μπει και στην πρακτική εκπαίδευση (π.χ. στα ΙΕΚ, στις τεχνικές σχολές κτλ)

post-5538-131887221812_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.