Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύμβαση εργασίας - απορία για το ΦΠΑ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλα τα μέλη,

 

Όντας τα προηγούμενα έτη μισθωτός μηχανικός θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Στην νέα δουλειά μου προτείνουν να δουλέψω με μπλοκάκι και η σύμβαση που μου προτείνουν λέει τα εξής:

 

"...Συνολικη αμοιβή κατ'ετος 24Κ € και θα καταβάλλεται με σε 12 δόσεις με την προσκόμιση δελτίου παροχής υπηρεσιών. Στο πιο πάνω ποσό θα υπολογίζεται επιπλέον ο εκάστοτε ΦΠΑ με το οποίο θα επιβαρύνεται η εταιρία και θα αποδίδεται από τον εργολάβο (εγώ) στο Ελ. Δημόσιο. Παραλληλα θα παρακρατείται φόρος 20% και θα αποδίδεται από την εταιρία στο Δημοσιο..."

 

Τελικά το ΦΠΑ το πληρώνω εγώ ή η εταιρία? Συμπεριλαμβάνεται στα 24Κ€ ή κάθε τρίμηνο θα μου δίνει ένα έξτρα ποσό η εταιρία (3 x (2000 x 0,19) το οποίο θα αποδίδω εγώ στο δημόσιο?

Τελικά εγώ πόσο θα εισπράττω??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι η σύμβασή σου λέει ότι θα παίρνεις π.χ. 1000 ευρώ το μήνα. Αφού το Φ.Π.Α. είναι επιπλέον (όπως λέει η σύμβαση) θα σου το πληρώνει η εταιρεία και θα το αποδίδεις εσύ κάθε τρίμηνο στην εφορία.

Η απόδειξη που θα κόβεις θα έχει σαν ποσό: 1000 + 1000x19%(Φ.Π.Α.) = 1000 + 190 = 1190 ευρώ.

Από τα 1000 ευρώ όμως θα σου κάνουν παρακράτηση φόρου 20%, δηλαδή 1000x20% = 200 ευρώ, το οποίο θα το αποδίδουν αυτοί στην εφορία και για το οποίο θα πάρεις βεβαίωση φόρου.

Τελικά το πληρωτέο ποσό (το ποσό που θα παίρνεις στα χέρια σου θα είναι):

1000 + 1000x19%(Φ.Π.Α.) - 1000x20%(Φόρος) = 1000 +190 - 200 = 990 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα στοιχίζεις στην εταιρία 24000*1,19=28560

Εσύ κάθε μήνα θα λαμβάνεις από την εταιρία 2000*1,19-2000*0,2=1980

Από αυτά θα πρέπει να αποδίδεις στην Εφορία ως ΦΠΑ 380

Η εταιρία θα αποδίδει στην Εφορία 2000*20%=400 και στο τέλος της χρονιάς θα παίρνεις βεβαίωση για το σύνολο, δηλαδή 24000*0,2=4800 το οποίο είναι σαν να το έχεις προκαταβάλει εσύ ο ίδιος στην εφορία και συμψηφίζεται με όποιο φόρο θα πρέπει να αποδώσεις σύμφωνα με το σύνολο των εισοδημάτων σου.

Δεν διευκρινίζεται όμως στο απόσπασμα που αναφέρεις αν η ασφαλιστικές σου εισφορές πληρώνονται από εσένα ή την εταιρία

 

Σε αναλογία με έναν μισθωτό λοιπόν(χωρίς εξέταση της τελικής σου φορολογίας) ο καθαρός μηνιαίος μισθός σου είναι:

1)περίπτωση που οι ασφαλιστικές εισφορές είναι δικές σου

(24000-24000*0,2-2000)/14=1228,57 (14 μισθοί, ΤΣΜΕΔΕ <5ετίας)

(24000-24000*0,2-3000)/14=1157,14 (14 μισθοί, ΤΣΜΕΔΕ >5ετίας)

2)περίπτωση που οι ασφαλιστικές εισφορές είναι της εταιρίας

(24000-24000*0,2)/14=1371,42 (14 μισθοί, ΤΣΜΕΔΕ <>5ετίας)

Link to comment
Share on other sites

να προσπαθήσεις έντονα να παίρνεις το ΤΣΜΕΔΕ από αυτούς έξτρα. Είναι το κλασσικό σημείο που την πατάνε όλοι οι νέοι μηχανικοί με μπλοκάκι.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο δεν πρεπει να υπολογισει και τα φορολογικα ωφέλη?π.χ. αν ειναι μισθωτος τοτε θα εχει πολυ υψηλοτερο συντελεστή, ενώ σαν ελευθερος επαγγελματιας με τη χρήση συντελεστών (ίσως του 60% που γινεται 72% με την προσαυξηση) στο τελος να ειναι πιο συμφερον.Δεδομενου οτι θα αφαιρουνται και 100% οι εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ απο το φορολογητεο εισοδημα. Βεβαια εχει πολυ περισσοτερη γραφειοκρατια με την εφορια.......:shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.