Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση ταράτσας σε προκάτ μονοκατοικία


bababas

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ.

Στο εξοχικό μου, προκάτ (λυόμενο) της δεκαετίας του '70, έχω μεγάλο θέμα υγρασίας απο την ταράτσα. Παλιότερα είχε περαστεί με πίσσα, πισσόπανα κλπ (δεν γνωρίζω καλά), μετά από χρόνια περάστηκε με κάποιο ελαστομερές και πριν απο 1,5 χρόνο με Hyperdesmo, αλλά προφανώς δεν ξηλωσε ο τεχνίτης τα προηγούμενα στρώματα οπότε έχει μπει νερό απο κάτω.

Η ταράτσα είναι επίπεδη, αλλά τα σημεία σύνδεσης μεταξύ των πλακών είναι ανυψωμένα (συγγνώμη δεν γνωρίζω την ορολογία). Επίσης, εχω την εντυπωση ότι επειδή είναι προκάτ δεν θα αντέξει μεγάλο βάρος στην ταράτσα.

Μπορείτε παρακαλώ να μου προτείνετε κάποια οικονομική λύση για υδρομόνωση; Αν μπορεί να συνδυαστεί και με θερμομόνωση ακόμα καλύτερα...

Θα μπορούσαν να τοποθετηθούν πάνελ δίνοντας κάποια μικρή κλίση προς την πίσω μεριά του σπιτιού (δεν θέλω να φαίνεται σκεπή);

Ευχαριστώ!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bababas said:

....

Μπορείτε παρακαλώ να μου προτείνετε κάποια οικονομική λύση .....

 

Να αναθέσεις σε Τεχνικό Γραφείο - Μηχανικό να κάνει αυτοψία και να εκτιμήσει τα πρόβληματα που έχει ώστε να μπορούν να κοστολογηθούν και οι απαιτούμενες επεμβάσεις.

 

Οτιδήποτε άλλο και να κάνεις θα σου κοστίσει περισσότερο και με ενδεχόμενο να τρέχεις μετά...

Είναι και κακή κατασκευή όπως λες, και παλιό και με κακή συντήρηση .... μη το πας φιρί φιρί.... 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν επρόκειτο να κανω μόνος μου τις εργασίες, απλά δεν έχω υπόψιν κάποιο τεχνικό γραφείο.

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάποια ιδέα, θα ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, bababas said:

....απλά δεν έχω υπόψιν κάποιο τεχνικό γραφείο.

Αν κάποιος έχει να προτείνει ....

είσαι σε φόρουμ Μηχανικών άρα όλοι μα όλοι έχουμε υπόψιν τεχνικά γραφεία.

Δεν είναι επιτρεπτό να σου υποδείξουμε κανένα. Δεν είναι επιτρεπτό και από τους κανόνες σ αυτό το φόρουμ αλλά ούτε και λόγους επαγγελματικής δεοντολογία.

Στην γειτονιά σου και μόνο να βγεις μια βόλτα θα βρεις σίγουρα μερικά.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ήμουν σαφής. Δεν ζήτησα να μου προτείνετε εσείς ή κάποιος συνάδελφός σας κάποιο γραφείο. Ζήτησα αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια ιδέα/λύση. Προφανώς δεν μπορεί, δεκτό. Ας μην το κουράζουμε άλλο το θέμα. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

οκ. Δεν ήσουν σαφής.... αλλά 

11 λεπτά πριν, bababas said:

... αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια ιδέα/λύση...

λύση απο Μηχανικούς για ακίνητο που δεν έχουν δει, όπως δεν έχουν δει τι αλλα ζητήματα επικινδυνότητας μπορεί να υπάρχουν δεν νομίζω να βρεις παρά μόνο αν βρεις φόρουμ απο το Μαντείο των Δελφών.

Ειλικρινά ας μη το κουράζουμε άλλο. 

καλό βράδυ να έχουμε.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.